Wyzwanie czytelnicze LC

Pod Zawianym Kaczorem

Tłumaczenie: Anna Jarzębowska
Cykl: Inspektor Richard Jury (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Dirty Duck
Martha Grimes
misizm

W Stratfordzie w brutalny sposób, za pomocą brzytwy, została zamordowana kobieta. Przy jej ciele znaleziono fragment elżbietańskiego wiersza. Ofiara brała udział w ekskluzywnej wycieczce po Europie zorganizowanej dla bogatych Amerykanów. W tym samym czasie zniknął inny uczestnik wycieczki, czternastoletni Jimmy Farraday. Inspektor Jury, który wybrał się na krótkie wakacje do rodzinnego miasta Szekspira w odwiedziny do starego kolegi, sierżanta Lasko, zostaje przez niego poproszony, by zbadał sprawę zaginięcia chłopca... Jak zwykle u Grimes, zadziwia rozmach, z jakim buduje ona intrygę i sieć nieoczywistych relacji między bohaterami. Autorka bardzo sugestywnie oddała atmosferę pubów Stratfordu i Londynu, ciekawie zarysowała iście szekspirowski łańcuch morderstw, czasy elżbietańskie czyniąc zwornikiem powieści. Pod Zawianym Kaczorem jest czwartym spośród dwudziestu jeden tomów słynnej serii kryminałów z inspektorem Richardem Jurym.
Pisarstwo, kóre cechuje wyjątkowa wrażliwość i zmysłowość. Wybitna proza zasługująca na uwagę.
„Los Angeles Times"

Oto świat wykreowany przez autorkę emanuje poezją i to ona zapiera dech w piersiach. Nie sposób się jej oprzeć.
Marta Mizuro, onet.pl

gwiazdka | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Czwarta część przygód inspektora Jury’ego czyli „Pod Zawianym Kaczorem” dużo lepiej utrafiła w mój gust niż tom poprzedni. Grimem tym razem skupiła się na śledztwie, wątki obyczajowe praktycznie wyeliminowała całkowicie. I wszystko w tej książce wydało mi się spójne, śledztwo, potem motywy, przebieg. Co prawda zagadka była bardzo dla mnie trudna, ale w tym przypadku nie sprawiło mi to zawodu. Oczywiście nie odgadłam sprawcy (udało mi się to dopiero ze dwie strony przed oficjalnym ogłoszeniem). Bohaterowie- skrytykowani przeze mnie w „…Anodynowym Naszyjniku” tutaj byli prawdziwi i opisani bez przesady. Oczywiście poza ciocią Agathą, ale ta może jedynie bawić. Czyli tym razem z kryminału jestem zadowolona.

Meowth | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Swoistym paradoksem, związanym z tą książką, jest fakt, że choć opowiada o serii naprawdę makabrycznych morderstw, czyta się ją niemal cały czas z szerokim uśmiechem na twarzy. A to dzięki lekkiemu, przyjemnemu w odbiorze stylowi i ogromnemu poczuciu humoru, z jakim jest napisana. Autorka zadbała nie tylko o elementy sensacyjne, ale też o to, by lektura jej książki była po prostu świetną rozrywką. A na dodatek jest tu też i nieco poezji, i ciut historii, i kapka romansu... Ale nie zaciemniają one ani nie mącą głównego tematu, czyli sprawy kryminalnej, przeciwnie, zwłaszcza wątki historyczne wydały mi się umiejętnie w nią wkomponowane.

Dodatkową zaletą dla wielu może być też umiejscowienie większości akcji w Stratfordzie i wiele odniesień do Szekspira oraz ciekawostek z epoki elżbietańskiej.

Jeśli w ogóle można tak powiedzieć o kryminale, to mówię: przesympatyczna książka. :)

Stratford nad rzeką Avon. Warwickshire. Anglia. Tysiące turystów co roku odwiedzają miejsce narodzin Williama Szekspira i słynny na całym świecie teatr wystawiający jego sztuki. Traf sprawia, że kiedy w tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowana uczestniczka amerykańskiej wycieczki, w mieście przebywa właśnie Richard Jury. Inspektor opuścił Londyn, aby pomóc w poszukiwaniach zaginionego chłopca. Czy oba zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego? A może po malowniczym Stratfordzie grasuję równocześnie kilku maniaków? Sprawa coraz bardziej się komplikuje, ale Jury może liczyć na wsparcie Melrose'a Planta i ciotki Agaty, która aż się pali, żeby w końcu pomóc w śledztwie. O ile, oczywiście, nie będzie to kolidowało z jej babeczkowymi podwieczorkami.
Mroczny klimat z dziełami Szekspira w tle i dużo czarnego humoru sprawiają, że "Pod zawianym kaczorem" czyta się z naprawdę dużą przyjemnością.

wiesia | 2018-07-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2018

Zakupiony w nadmorskiej miejscowości za jedyne 7,99 zł kryminał czytało mi się bardzo dobrze w czasie długiej podróży. Kilka morderstw w Stratford i w Londynie pokazanych jest dość lekko, niemalże jak takie trochę makabryczne uzupełnienie atrakcji wycieczkowych grupy Amerykanów.

Sporo nawiązań do Szekspira i epoki elżbietańskiej, sympatyczni bohaterowie, wartka akcja i podróż naprawdę szybko minęła.

Mika220 | 2014-09-13

Kryminały Marthy Grimes miałam zamiar przeczytać już dawno. No, ale jest dużo do przeczytania, to jednak trochę minęło czasu zanim się dorwałam. Wiem, że to nie jest pierwsza część serii, ale cóż, czasem tak coś czytam nie po kolei. Ta pozycja jakoś najbardziej mnie przyciągnęła na półce bibliotecznej. Podobało mi się w niej od razu wszystko tak powierzchownie i intrygująca okładka jak widać z czarnym kotem i deszczem (klimat Londynu mi się już udzielił wtedy) i tytuł, który jest moim zdaniem fantastyczny i opis z tyłu. Bałam się tylko czy ta książka z humorem nie będzie kiepskim kryminałem, ale dla mnie nic bardziej mylnego. Bardzo bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła ta książka. Akcja dzieje się oczywiście w Anglii, jest sporo nawiązań do Szekspira, co jak później się okazuje ma tutaj swoje znaczenie. Od razu czułam klimat Anglii.

Fabuła okazała się dla mnie bardzo ciekawa, zagadkowa, mój umysł pracował na wysokich obrotach i dość szybko po prostu się wciągnęłam w wir akcji....

Mako | 2014-03-21
Przeczytana: 28 lutego 2014

Czwarty tom cyklu, w której zagadkę serii morderst rozwiązują wspólnie nadinspektor Jury oraz Melrose Plant, były arystokrata. Tym razem morderca wziął sobie za cel uczestników ekskluzywnej amerykańskiej wycieczki, zwiedzającej Londyn oraz Stradford, rodzinną miejscowość Szekspira.
Uwielbiam ten angielski klimat, oddany z takim rozmachem i pieczołowitością, na jaki może oddać tylko zamiłowany w angielskości obcokrajowiec. Lubię też kryminały napisane w klasycznym stylu, być może dla niektórych zbyt staroświeckim, bez sensacyjnych pogoni, medycznych suspensów i zawiłości prawniczych peror przed ławą przysięgłych.
Przez fabułę przewija się dużo analogii do Szekspira, spajających wątki, ale lokalizacja w Stratfordzie asymiluje je i nie czyni zbyt nahalnymi.
Nie są to może literackie szczyty, ale ciekawa fabuła, sympatyczna galeria nieco przerysowanych postaci i nadanie kolorytu oprawie sprawia, że miłośnicy gatunku [jak ja], miło spędzą kilka godzin.

Małgorzata | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 września 2013

Nie mam pojęcia, jakie w rzeczywistości są angielskie kryminały. Ciągle nie po drodze mi do książek Agathy Christie, a od dawna mam w planach całą serię o Poirocie. Muszę się przyznać, że nie znam też wielu autorów tego gatunku, pochodzących z Wielkiej Brytanii. A chyba warto byłoby się w końcu tym tematem zainteresować, bo jeśli ich klimat podobny jest do tego, który otrzymałam, czytając "Pod Zawianym Kaczorem", to muszę się przyznać, że chciałabym więcej.

Ciekawostką jest jednak to, że Martha Grimes Angielką nie jest, jakkolwiek z angielska brzmiałoby jej imię i nazwisko. Autorka pochodzi z Ameryki, tym bardziej jestem pod wrażeniem tego, że stworzyła tak "angielski" kryminał. Jeśli takie właśnie są powieści słynnej Christie, to jestem skłonna w końcu się do niej przekonać.

Do Stratford w Anglii przyjeżdża amerykańska wycieczka. Zaraz potem ginie kilkuletni chłopiec, który zresztą często lubi się gubić, teraz jednak jest to bardziej niż niepokojące. Sprawa jego odnalezienia...

filozof | 2013-08-10

Stare klimaty Anglii, które już pewnie nie wrócą.Nie jest to jednak kryminał,który rzuca na kolana.Ma jednak swój styl i się dobrze czyta.

| 2010-12-08
Przeczytana: listopad 2010

Jestem konsekwentna jeśli chodzi o raz napoczęte serie lub sagi, dlatego zawsze - bez względu na czas i okoliczności - dążę do zakończenia cyklu. Książki Marthy Grimes są o tyle niezwykłe, iż czyta się je zarazem lekko jak zwyczajną opowiastkę, niezobowiązującą lekturę do filiżanki kawy, herbaty i czekoladowego ciastka, a z drugiej strony można przy nich przez chwilę zapomnieć o tym, co nas boli, gdyż są niesamowicie zajmujące...

Resztę znajdziecie na stronie:

Paweł Talbierz | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Całkiem przystępny kryminał, którego akcja osadzona jest w Anglii, a dokładniej w Stratfordzie (miejscu życia Williama Szekspira) nad rzeką Avon oraz w Londynie.

Jak to zazwyczaj w kryminale, musi być trup. W tej książce jest ich więcej niż jeden, co więcej nie są to trupy przypadkowe. Nadinspektor Jury, który znalazł się w wirze wydarzeń musi odpowiedzieć na pytanie, kto jest zabójcą oraz - nieco kuriozalnie - dlaczego ofiary są... ofiarami.

Książkę Pani Grimes czytało się miło. Pozostawiła po sobie miłe wspomnienia, aczkolwiek ani intryga, ani sposób rozwikłania zagadki, a tym bardziej tło nie wyróżnia się od innych tego typu tytułów, szczególnie opartych na klasycznym ujęciu kryminału.