Morderstwo w Alei Róż 2

Okładka książki Morderstwo w Alei Róż 2 Tadeusz Cegielski
Okładka książki Morderstwo w Alei Róż 2
Tadeusz Cegielski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Wirski i Kowadło (tom 1) Seria: Kolekcja: Nowa fala polskiego kryminału kryminał, sensacja, thriller
Wirski i Kowadło (tom 1)
Kolekcja: Nowa fala polskiego kryminału
W.A.B.
2016-02-22
2016-02-22

Okładka książki Hermaion nr 6 Adam Anczyk, Tadeusz Cegielski, Tomasz Krok, Małgorzata Kunysz, Zbigniew Łagosz, Dariusz Misiuna, Wojciech Mościbrodzki, Marcin Piątkowski, Mirosław Piróg, Agata Świerzowska, Izabela Trzcińska, Hugh B. Urban, Renata Wieczorek
Hermaion nr 6 Adam Anczyk, Tadeus...
Okładka książki Polskie Tradycje Ezoteryczne 1890-1939 Tom III. Masoneria Tadeusz Cegielski, Monika Rzeczycka
Polskie Tradyc... Tadeusz Cegielski, ...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...

Dobrze napisana książka przesympatycznego profesora historii. Fabuła interesująca, tło powojennej Warszawy odmalowane fachowo, ale i z czułością. Polecam każdemu miłośnikowi kryminałów. Wróciłem do lektury po kilku latach i broni się nieźle.

Akcja dzieje się w hierarchii UBowcow, SBekow i NKWD gdyż zamordowano jednego z członków , śledztwo prowadzi Polski sanacyjny Milicjant tzw Brunatny , książka ogólnie fajna i dość ciekawa z wątkiem miłosnym , może być.

Jak dla mnie zbyt toporna.

Jak dla mnie zbyt toporna.

Autor jest wielkim mistrzem masonerii, warto wiedzieć czytając i szukać podtekstów i kodów (znaków wolnomularskich).

Historia z lat 50-tych. Warszawa pełna komunistycznych absurdów. Bardzo dobry obraz stolicy i polskich realiów. Język z pewną manierą, na początku mnie denerwował, jednak z każdą przeczytana stroną lubiłem go coraz bardziej. Milicja kontra bezpieką - klasyczny konflikt, pokazany jednak inaczej. Pewna wadą jest cość powolnie rozwijająca się akcja.

Igruszka

Igruszka

Bardzo dobra pozycja z gatunku,który lubię a nie mogę się w niej zakotwiczyć. Dwie godziny łącznie mam przesłuchane a trwało to niewyobrażanie długo...ciągle cofałam,powtarzałam,aż w końcu się poddałam...

Kapitan Ryszard Wirski na tropie... Jest wiosna 1954 roku. Partyjny dygnitarz Bogusław Szczapa zostaje znaleziony martwy w swoim domu przy Alei Róż w Warszawie. Wygląda na to, że popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę. Ale czy na pewno? Kapitan Wirski z Milicji Obywatelskiej ma co do tego poważne wątpliwości. Tak rozpoczyna się kryminalna opowieść autorstwa Tadeusza Cegielskiego. Czytelnik, który oczekiwałby sensacyjnego dalszego ciągu może przeżyć rozczarowanie. Choć akcja powieści zamyka się w zasadzie w jednym tygodniu tempo akcji wlecze się pomiędzy restauracjami i historiami o początkach telewizji, grzęźnie w zakamarkach domu przy ulicy Flory i nie bardzo wiadomo do czego zmierza. Doświadczony, stary wyga (policjant jeszcze z czasów sanacji) komisarz Wirski, coś wie, podejrzewa, kreśli kolorowymi ołówkami szkice i planuje prowokacje. Czytelnik jednak nie ma dostępu do procesu myślowego komisarza i jest co rusz zaskakiwany jego wygłaszanymi podczas narad na komendzie koncepcjami śledztwa.
,,Morderstwo w Alei Róż" przypomina bardziej powieść obyczajową niż rasowy kryminał. Ciekawe jest tło historyczne - rok 1954. Warszawa podnosi się z ruin wojennych. Powstaje Pałac Kultury i Nauki, próbuje się budować metro. Pamiętać jednak należy, że są to czasy komunistycznej dyktatury. Autor lekką ręką kreśli obraz przedwojennego, wybitnego policjanta mieszkającego w prestiżowej dzielnicy stolicy, który robi karierę w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. Czy byłoby to możliwe w rzeczywistości? Trzeba zaufać autorowi, który przecież jest z wykształcenia historykiem.

Morderstwo w Alei Róż nie jest typowym rasowym, krwawym kryminałem. Więcej tutaj historii, demonów z przeszłości lat 50 ubiegłego stulecia. Wszechwładna bandycka Służba Bezpieczeństwa, czasy terroru, niepewności......obok powstający w ramach odwiecznej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim Pałac Kultury i Nauki. Obok SB mająca jeszcze większą władzę pomoc zza wschodniej granicy NKWD.
Dużo tutaj jest wątków obyczajowych, także książka może miejscami nudzić.
Pomysł na książkę jest ciekawy. Jednak jest w niej pełno nieścisłości. Począwszy od wybielania poniekąd towarzyszy z NKWD / niby trafił się pułkownik Łopuchin swojski chłop, ten radziecki wysłannik Stalina miał być bardziej ludzki od naszych bezpieczników/ kolejna sprawa dla mnie niejasna to sama postać kapitana/ późniejszego majora Ryszarda Marii Wirskiego. Ten sanacyjny, przedwojenny policjant, wykształcony, późniejszy granatowy milicjant z miejsca dostał by w ,,wolnej Polsce '' czapę, a nie stanowiska i parasol ochronny. Mogę się oczywiście, a jakże mylić, w ustroju który zaczął się na początku XX wieku i utrwalał, przekształcał całe dziesiątki lat/ mowa tu o komunizmie/ wszystko mogło być możliwe. Absurd mógł i niejednokrotnie tak bywało gonić absurd. Dyktatura ciemniaków. Zaprzeczanie wszystkim i wszystkiemu, a tym bardziej i najbardziej zdrowemu rozsądkowi i logice. Chociaż brak logiki to też logika.....
Nie mniej......reasumując czytało się gorsze piśmidła, książka Cegielskiego nie jest kryminałem najwyższych lotów, ale mogło być o wiele gorzej. Mimo szeregu wad nie jest aż taka zła. Przy najbliższej okazji zapewne sięgnę z ciekawości po kolejny tom.
-Ciekawe wątki historyczne
-Zbyt duże szeroko rozległe wątki poboczne, obyczajowe/ jednak dużo nam one mówią o nas samych i o tych ludziach którym przyszło żyć w przyjaźni radziecko- polskiej
-Mrok i tajemniczość, niepewność która jest mocno wyczuwalna, cień się kładzie na całe nasze życie czyli lata 50 wieku XX. Terroryzm. Bandytyzm w wydaniu służb państwa które miało służyć ( tylko nie w tym ustroju)ludziom, a nie ich prześladować i inwigilować, zastraszać.....mordować.
Jest naprawdę nieźle. Może kolejny tom będzie naprawdę dobry. Kto wie ?

Bardzo fajna książka. Ciekawa sprawa i świetnie opisane realia Warszawy lat 50-tych ubiegłego wieku. Polecam

• Kryminały
  • Kryminał