Wehikuł czasu

Tłumaczenie: Feliks Wermiński
Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Wydawnictwo: Ossolineum
6,96 (2049 ocen i 143 opinie) Zobacz oceny
10
96
9
193
8
345
7
715
6
437
5
183
4
38
3
33
2
5
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Time machine
data wydania
ISBN
8304019493
liczba stron
157
język
polski
dodała
Barbara

Młody naukowiec ma jedną pasję: podróże w czasie. I pewnego dnia udaje mu się skonstruować wehikuł, którym można przemierzać Krainę Czasu. Wyrusza w podróż i przenosi się w rok 802 701...

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4700)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 345
chrispu | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Ponura w swoim wydźwięku książka. Ale ta "ponurość", przeplatana kilkoma optymistycznymi wstawkami, jest cholernie wciągająca. Autor bardzo plastycznie opisuje nam to co widzi i doświadcza jego bohater. W jego umysł wkłada swoje własne przemyślenia co do przyszłości ziemi i całej ludzkości. Niewesołe zresztą.
Książka ma zmienne tempo. Stosunkowo krótkie fragmenty z dynamiczniejszą akcją przeplatane są dłuższymi opisami tego co zobaczył bohater. Nie każdemu może przypaść to do gustu. Mnie tam specjalnie to nie przeszkadzało. Pozwalało zaś na lepsze wyobrażenie sobie miejsca w którym znajdował się bohater. Jednak osoby które oglądały wcześniej filmy pod tym samym tytułem (w mojej ocenie wersja najnowsza niespecjalnie pasuje do wersji tekstowej) mogą być trochę zawiedzione.
W każdym razie - dla osób lubiących fantastykę, a szczególnie tematykę podróży w czasie, jest to pozycja obowiązkowa. Wiele pomysłów z tej książki zostało potem rozwiniętych w innych powieściach.

książek: 984
nadzieja1925 | 2014-10-05
Przeczytana: 04 października 2014

„Teraz pojąłem wszystko. Pozostałem tam jednak [...] i czekałem na Podróżnika, na nowe opowiadania, być może jeszcze dziwniejsze, na okazy i fotografie, jakie miał z sobą przywieść.”
„Wehikuł czasu” jest klasykiem powieści. Trzeba go znać, ale już niekoniecznie lubić. Książka jest króciutka, więc szybciutko się ją czyta, raz ciekawie, a raz nie...

Głównym bohaterem jest Podróżnik w Czasie. Po kilku latach ciężkiej pracy udaje mu się stworzyć tytułowy Wehikuł Czasu, który przenosi go w daleką przyszłość.
Morlokowie i Elojowie – dwa gatunki ludzi, którzy przetrwali. Oboje głupi, niewykształceni, jedni łagodni jak baranki, drudzy – krwiożercze potwory nocne. Przyszłość upada, nie zapowiada się ciekawie, a kolejne lata pokazują już tylko i wyłącznie naszą klęskę...

W każdym razie książka każe nam się zastanowić nad ludzkim bytem, dokąd zmierza nasza cywilizacja i co zrobić, aby odwrócić tak podły koniec... Czy da się to powstrzymać?
Zapewne nie zabrałabym się za tę lekturę, gdyby...

książek: 1676

"On, o ile wiem — rozprawialiśmy bowiem o tym długo przed wykończeniem wehikułu czasu — czynił mniej pocieszające przypuszczenia o postępie ludzkości i we wznoszeniu się cywilizacji widział tylko rosnącą górę głupstw i błędów, która musi kiedyś runąć miażdżąc tych, co ją wznosili. Jeżeli nawet tak jest istotnie, to powinniśmy jednakże żyć tak, jak gdyby było inaczej. Dla mnie przyszłość jest jeszcze mroczna i pusta, jest wielką niewiadomą, na którą miejscami tylko rzuca światło niniejsza opowieść Podróżnika".

Podróże w czasie to temat, który musiał zajmować umysły ludzi od wieków. H. G. Wells opublikował swoją wersję w 1895 roku, a wizja naszej przyszłości zawarta w tej książce jest bardzo interesująca.

Przeniesiemy się w bardzo odległą przyszłość, w której świat zamieszkiwać będą tylko dwie grupy - Elojowie i Morlokowie. Pierwsza z nich to ludzie światła, piękni, ale raczej leniwi, prawdopodobnie potomkowie klasy wyższej. Drugą z nich stanowią istoty żyjące w mroku i budzące...

książek: 2727
onika | 2014-06-14
Przeczytana: czerwiec 2014

Apokalipsa według Herberta Georga Wellsa, mimo bycia uboższą w spektakularne efekty specjalne, przeraża mnie bardziej niż Apokalipsa według św. Jana. Bo u św. Jana jednak jest szansa na ocalenie części ludzi, a u Wellsa cywilizacja upada, ludzie ulegają degeneracji i wszystko i wszystkich czeka ponury koniec: ciemność, zimno i bezruch.

Przejmujące są te obrazy podróży w daleką przyszłość, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadomi, że wehikuł Podróżnika nie zmienia swego położenia w przestrzeni. Chyba najbardziej przeraziły mnie te kraby na plaży i Słońce, które już nie daje ani ciepła ani światła. Muszę się przyznać, że od kiedy w moją świadomość system edukacji wtłoczył wiedzę na temat ewolucji gwiazd, koniec świata odmalowany przez Wellsa jest jednym z moich największych lęków. To nic, że nie dożyję momentu, gdy Słońce stanie się czerwonym olbrzymem, i tak się tego boję. To już wolałabym tych Czterech Jeźdźców i otwieranie pieczęci.

„Wehikuł czasu” jest określany mianem klasyki...

książek: 569
Paweł | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

"Wehikuł czasu" Herberta George'a Wells’a jest moim debiutem w sferze literatury science-fiction. Nie mając zupełnie doświadczenia w tym temacie postanowiłem rozpocząć od najtwardszej klasyki gatunku. I jak można było się spodziewać, była to dobra decyzja. Historia powieści, jak zdradza sam tytuł, oparta jest na niespełnionym jeszcze ludzkim pragnieniu odbywania podróży w czasie i przestrzeni. Udało się to jednak bohaterowi naszej powieści, który przemieścił się za pomocą swej machiny w daleką przyszłość. Świat przyszłości jaki ukazał się oczom głównego bohatera jest mało budujący. Znana nam cywilizacja (ze wszystkimi swoimi zdobyczami) leży w gruzach, gatunek ludzki uległ fizycznej i psychicznej degeneracji. Człowiek podzielony jest na dwa, biegunowo odległe od siebie, szczepy. Jeden to rasa bezwolnych Elojów, których życie polega na bezcelowej, roślinożernej egzystencji. Druga rasę stanowią mięsożerni Morlokowie, którzy jako bardziej drapieżni i zorganizowani polują w nocnych...

książek: 1424
Magda | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Kiedy myślę o science fiction mam przed oczami podbój kosmosu, roboty czy sceny rodem z Gwiezdnych Wojen. Popkultura zaprogramowała mnie w ten sposób, że na hasło “przyszłość” widzę ogromne wieżowce ze szkła, latające samochody i całkowitą kontrolę komputerów nad człowiekiem. Kiedy jednak trafiłam na pozycję The Time Machine zaciekawiła mnie wizja świata stworzona przez autora, który pewnie nawet nie wyobrażał sobie co stanie się z jego planetą w ciągu najbliższych stu lat.

Historia jest dość krótka i bardzo uproszczona. Autor rezygnuje ze zbędnych wstępów i niepotrzebnych opisów. Jednak myślę, że wraz z treścią książki taki zabieg jest bardziej dosadny. Po skończeniu dzieła Wellsa nie zastanawiałam się nad tym czy autor odpowiednio opisał krajobraz oraz postacie, tylko moją całą uwagę skupiło to co chciał przekazać. Myślę, że brakuje takich dzieł w dzisiejszych czasach. Stawiamy bardziej na całą otoczkę książki niż na przesłanie, które ma sobą nieść.

Historia skupia się bardzo...

książek: 6209
Kalissa | 2014-10-08
Przeczytana: październik 2014

..."Traktujcie to jako fantazję lub wizję przyszłości. (...) Traktując moją wyprawę jak fantazję, co jednak o niej myślicie?..."

Spojrzałam na powieść "Wehikuł czasu" zaskoczona, bo spodziewałam się opasłego tomiska pełnego przygód. Pomyślałam od razu, że czytanie zajmie mi godzinkę:) Książka była cieniutka! Okazało się jednak, że czytałam dłużej – a teraz – po zakończeniu, dalej o niej myślę - bo klimat powieści był porażający.

Lubiłam Podróżnika – ludzie o takim charakterze są potrzebni – bo swoją odwagą, wiedzą i ciekawością przełamują granice, które wydają się nieprzekraczalne. Jednocześnie był tak egoistycznie zwykły – kiedy nie potrafił rozpoznać miłości, kiedy nagle objawiła się na jego drodze.

Trochę mnie przygniótł smutek tej powieści i niemal całkowity brak wiary w człowieka – jako istoty, która ulega ciągłemu rozwojowi. Tylko arcydzieła powieści fantastycznej, w pewnym momencie, zatracają motywy fantastyki i w mgnieniu oka, to, co wydawało się światem wymyślonym -...

książek: 1484
Villiana | 2014-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2014

Uwaga, wylęgarnia spoilerów :)

Nie znałam wcześniej w oryginale tej opowieści, dlatego muszę przyznać, że "Wehikuł czasu" przeorał mój mózg, niczym stado rozpędzonych bawołów. Nadal nie wiem dokładnie, co mam napisać, więc może zacznę od końca. A zakończenie sprawiło, że próbowałam w nocy zasnąć i nawiedzała mnie tylko jedna myśl: "Nie, nie, nie, to się nie może tak zakończyć, świat nie może zmierzać ku końcowi". Po co w ogóle dążyć do czegoś i istnieć, skoro w przyszłości nic już nie ma ?

Chyba nigdy wcześniej nie czytałam książki, która swoją akcją wybiega w tak daleką przyszłość i wizja Wellsa wydaje mi się okropnie przerażająca. Wszystko, co czytałam do tej pory o przyszłym świecie, totalitarne rządy, głodowe igrzyska, wielkie labirynty, zombie czy robale z kosmosu to mały pikuś, ponieważ w każdej tej dystopijnej wizji pojawiają się ludzie, którzy są i walczą w jakiś sposób o swoje człowieczeństwo, walczą o lepsze jutro...

A lepszego jutra w wizji Wellsa nie ma. Człowiek...

książek: 959
Shimik | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane

Podróże w czasie... kto by nie chciał móc tak podróżować? Zobaczyć jak będzie wyglądać przyszłość albo jak wyglądała przeszłość to jest coś:) Można by spotkać osoby znane z lekcji historii. Dowiedzieć się różnych zawiłości z przeszłości:) Podróże w czasie marzenie przyszłości:)

książek: 562
Ettelea | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2013

„Wehikuł czasu” to już klasyka. Było to głównym powodem, dla którego sięgnęłam po tę książkę. Ogólnie unikam tematyki science – fiction (preferuję fantasty) ale spróbować zawsze warto. Przyznam się, że zostałam mile zaskoczona. Oto XIX wieczny pisarz oferuje czytelnikom niezwykle zastanawiająca literaturę w futurystycznej oprawie.

Jak wiadomo, od wieków człowiek uważa się za Boga i ma w związku z tym wiele pragnień, chociażby chęć wzniesienia się w powietrze. Pewien naukowiec stwarza maszynę, która pozwala mu na podróżowanie w czasie. Jak to zwykle bywa z zapaleńcami, jest on uważany wśród znajomych za (lekko mówiąc) bajkopisarza. Po wywodach naukowych o geometrii czterowymiarowiej (jakby wyjętej z ust dr Sheldona Cooper’a z „Teorii Wielkiego Podrywu”) przenosimy się w niezwykłą podróż do roku 802 701, w którym to … Aby się dowiedzieć zapraszam do lektury :).

H. G. Wells zwrócił uwagę na frapujący fakt, nieodpartą chęć człowieka do władania otaczającym go światem. Wydawać by ...

zobacz kolejne z 4690 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.


więcej
Powieść na jedno popołudnie

Oto krótki przegląd książek liczących około 200 stron. W sam raz na jeden raz. No, może na dwa razy. Idealne, gdy nie chcemy angażować się w wielostronicowe fabuły, bo nie mamy na nie czasu  lub ochoty. Lub gdy chcemy poprawić swoje czytelnicze statystyki.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd