Atak z głębiny

Tłumaczenie: Adam Kaska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
In the Abbyss / The Sea Riders
krak

Dwa opowiadania H.G. Wellsa - „W otchłani” i „Atak z głębiny”, wyjątkowe w jego spuściźnie literackiej poprzez fakt, iż akcja ich dotyczy niezwykłych wydarzeń morskich, pociągać mogą swego czytelnika nie tylko dlatego, że są relacją niezwykłych przygód na morzu, lecz również i dlatego, że świadczą o tym, co na początku naszego wieku taką przygodą być mogło, czego się spodziewano po odkryciach w głębinach oceanu, czego się też w owych czasach ze strony morza obawiano.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie Gdańsk, 1985

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Adrian Jeżak | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Wells i tym razem mnie nie rozczarował. Opowiadania z tej krótkiej aczkolwiek treściwej ksiązki są bardzo niezwykłe i fascynujące, Biorąc pod uwagę czasy , w których tworzył tak dobre , zgodne naukowo z rzeczywistością Powieści i opowiadania takie jak "Atak z Głebin" odejmuje mi mowę. Przecież to całkowita fikcja literacka! a jednak... Jest w tym tyle nauki i niepodważalnych prawd, że wydaje się , że to nie wymysł a czysta nauka. Tak jakby pisarz wyprzedzał myślą swoje czasy. Przewidaywał możliwe technologie, ich wykorzystanie.
Przekaz opowiadań. Tak , powinienem od tego zacząć.
Nie jest to tak niezwykła i fantastyczna opowiesć jak "Pierwsi ludzie na księżycu", Ale...
Były to czasy nauki i chęci poznawania świata. Ludzie rozwijali się w każdej sztuce. Wprowadzali nowe technologie, rewolucyjne wynalazki a jednak jest coś o czym do tej pory niestety zapominamy.
Szukamy życia w kosmosie, podróżujemy poza planetę, klonujemy ludzi i zwierzęta, a także bawimy się w Boga decydując o...

Medellin | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Opowiadania zawarte w książeczce napisane są bardzo ciekawym i, jak przystało na utwory o głębinach morskich, wciągającym językiem :) Aż szkoda, że są takie krótkie, bo spokojnie można by było z nich zrobić dłuższe formy

Niestety, nie zgodzę się z MaiTakeru odnośnie wstępu. Jak dla mnie przedmowa dłuższa od jednego z opowiadań to chybiony pomysł. Ale jak może być krótszy, kiedy zawiera szczegółowy opis fabuły opowiadań?
OSTRZEŻENIE!!!
Nie czytać wstępu przed przeczytaniem opowiadań! A najlepiej nie czytać go w ogóle, bo jest, delikatnie mówiąc gniotowaty.

MaiTakeru | 2014-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Z dwóch krótkich opowiadań bardziej przypadło mi do gustu pierwsze - miało ciekawszą narrację i więcej w nim było pomysłowości typowej dla autora. Bardzo ciekawy był również wstęp napisany przez Andrzeja Zgorzelskiego. Polecam ten cienki zbiorek tym, którzy ciekawi są, jak Wells spisywał się w krótkiej formie.

fuzja | 2016-09-12
Przeczytana: 10 września 2016

Dosłownie nie mogłam się oderwać od tych króciutkich opowiadań!

anevita | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Książka zawiera dwa krótkie opowiadania, o stworach żyjących w głębinach morza.Czyta się dobrze i niestety krótko :)

Michał | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Opowiadania są bardzo sugestywne i sprawiają wrażenie jakby to działo się naprawdę. Wielka siła Wellsa w tym, że potrafił wywołać takie odczucia w człowieku żyjącym ponad 100 lat po napisaniu owych opowiadań. Styl choć archaiczny to czytelny i zrozumiały. Po tych opowiadaniach zapragnąłem przeczytać wszystko od Wellsa bo uważam, że miano protoplasty Sci-fi nie wzięło się znikąd.Polecam

Frederik | 2017-06-04
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Przeczytałem. Nawet niezłe, ale troszeczkę takie jakby z lekka "mendliwe". Język sztywny i pompatyczny nieco.

Cor_Aisling | 2017-07-16
LordVaderJunior | 2017-04-27