Tajemniczy przybysz

Okładka książki Tajemniczy przybysz Mark Twain
Okładka książki Tajemniczy przybysz
Mark Twain Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza literatura piękna
Fantastyka i Groza
The Mysterious Stranger and Other Stories
Wydawnictwo Literackie
1982-01-01
1982-01-01
Teresa Truszkowska
szatan anioł Tajemniczy przybysz Twain

Mizantropia dla początkujących.

Ubrany w ciekawe opowiadanie bezkompromisowy i prosty przekaz zawierający surową ocenę człowieka i jego cywilizacji. Bez zbędnych opisów czy czajenia się ze sztuczkami literackimi, za to z "gryzącą ironią" i efektem otwierania oczu. Czytając "Tajemniczego przybysza" nie mogłem pozbyć się skojarzeń z twórczością współczesnego pisarza Juwala Harariego, z jaką zapoznałem się przed lekturą książki autorstwa Marka Twaina.

Dodatkowo, posłowie autorstwa Pani Teresy Truszkowskiej jest najwyższych lotów.

Mizantropia dla początkujących.

w mojej wersji zabrakło ostatniej strony opowieści i pierwszej strony posłowia :( nie zmienia to jednak faktu, ze jest wciągająca, dobrze napisana i poszła za jednym posiedzeniem. fabularnie jest to dosyc lekkie i przyjemne starcie naiwnosci z mizantropią. ma swoje pamiętne cytaty.

Jedna z niewielu powieści której Autor tak naprawdę nie dokończył, pisana, poprawiana, wielokrotnie redagowana na przestrzeni kilkunastu lat, w tym jedna z nich spalona w 1905 roku. Wersję którą mamy przyjemność czytać to tak zwana edycja Williama Gibsona zawierająca wszystkie jej wersje-warianty. Powieść, właściwie studium zachowań ludzkich, w której Pisarz bardzo surowo wręcz prześmiewczo poddaje je krytyce. Zmysł moralny, który pozwala człowiekowi dokonywać wyboru między złem i dobrem, w ocenie Autora zawsze wybierany ten pierwszy. Gorąco polecam, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania na 2023 rok.

Jak na tamte czasy autor miał mocno przemyślany świat i wnioski wyprzedzające swoją epokę. Natomiast ubrał to w powieść, która jest raczej przeciętna.

Życie i jak do niego podchodzić.

Życie i jak do niego podchodzić.

Efekt głębokiego namysłu nad złem, duchem człowieka i naturą świata. Porywająca mimo broszurowej objętości.

Tłumaczy zjawiska takimi, jakimi wydają się być na prawdę.

Tłumaczy zjawiska takimi, jakimi wydają się być na prawdę.

Do autora nie byłam przekonana w młodości - "Przygody Tomka Sawyera" poznałam we fragmentach i wcale mnie nie urzekły, a wręcz zniechęciły do autora (być może teraz doceniłabym inne jego dzieła, kto wie?). Ale "Tajemniczy przybysz" okazał się zupełnie inny. Dziś, po ponownym przeczytaniu, moje uczucia nieco do niego osłabły, choć wciąż oceniam wysoko i swojej oceny sprzed lat nie zmienię tutaj, bo w zasadzie to m.in. on ukształtował mój gust czytelniczy - szukałam książek w podobnym klimacie i wciąż bardzo takie lubię.

Pierwszy raz czytałam "Tajemniczego przybysza" jakieś dwadzieścia lat temu. Namawiał mnie do tej książki już wcześniej tata, ale być może nie byłam jeszcze na nią gotowa. Przeczytałam będąc w liceum i wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przez wszystkie te lata ciągle miałam jej fragmenty w głowie. Teraz postanowiłam ją sobie odświeżyć - a rzadko kiedy czytam coś powtórnie....

Bardzo często doświadczam ostatnio uczucia, że jakąś pozycję czytam za późno, z tą jest podobnie. "Tajemniczy Przybysz" powinien być czytany pewnie miedzy 15-20 rokiem życia. Gdybym go wtedy przeczytał prędzej bym zainteresował się naturą ludzką oraz naturą świata. Wybitne w minimalistycznej formie dzieło, szkoda, że w tym katolickim kraju nigdy nie stanie się lekturą. Warto byłoby ją wstawić jako hmmm... komentarz krytyczny do biblii :) Polecam szczególnie w młodzieńczych latach, jeśli się nie udało tak ja mi. Polecam zawsze.

Twain popełnił mini powieść o zacięciu filozoficznym. Osadzona jest w XVI w. lecz jest to bez znaczenia. Wydarzenia, które są opisane mają cechy uniwersalne. Czas jest względny, zło jest kwestią perspektywy. Prawda...cóż czym ona jest? To jest dobra książka a poza koncepcją fabuły i narracji ma świetny język, jakim już nikt dzisiaj nie pisze...