Tajemniczy przybysz

Seria: Fantastyka i Groza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Mysterious Stranger and Other Stories
Moriana

Pozbawiona zbędnych opisów, żywa, oparta na kolokwialnym dialogu proza Twaina nic nie straciła ze swej siły po latach. Nie to jednak stanowi o powodzeniu jego pisarstwa, a raczej należałoby sformułować to tak, że jest ono pochodną czegoś o wiele głębszego, będącego całościową wizją świata, nacechowaną właściwym osobowości Marka Twaina humorem. Jest to jednak specjalny rodzaj humoru... nie ma nic w sobie z beztroskiej zabawy, przeglądania się w krzywych zwierciadłach w wesołym miasteczku. Jego korzenie sięgają głęboko, gdyż osadzone są w dramacie ludzkiej egzystencji.

Mark Twain od samego początku nie miał złudzeń co do natury ludzkiej. Trzeba przyznać jednak, że nie miał również złudzeń co do samego siebie. Widząc i eksponując słabość natury ludzkiej, nigdy nie czynił tego z pozycji wyższości, gdyż przez całe życie dręczyło go poczucie winy. Dlatego też, być może, jego satyra nie jest zjadliwa, gdyż łagodzi ją zawsze wyrozumiałość pisarza. W "Tajemniczym przybyszu", poszczególne zdarzenia wpisane są w kosmiczny plan i ilustrują tezę bardziej ogólną. "Czarny" humor Twaina przybliża się tutaj do Swiftowskiej satyry. Znamienna jest zwłaszcza scena, w której młody Szatan tworzy z prochu ziemi małych ludzików, ujawniających te same wady i słabostki, co prawdziwi ludzie. Ten trick formalny pozwala autorowi ukazać w pomniejszonej skali arcyważne sprawy, które zaprzątają ród ludzki. Jest to jak gdyby spojrzenie na życie z drugiej strony lunety, sprowadzenie rzeczywistości do właściwych proporcji w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. W "Tajemniczym przybyszu" nie brak tego rodzaju scen, wrażających się w pamięć, niezwykle plastycznie odmalowanych, w których odnajdujemy przebłyski humoru dawnego Twaina.

"Tajemniczy przybysz" to zarazem faustowska opowieść, której dramatis personae stanowią trzej młodzi chłopcy - sam narrator jest również kilkunastoletnim chłopcem i nazywa się Teodor Fischer - lecz równie dobrze mógłby być Huckiem lub Tomkiem. Szatan zaś nosi charakterystyczne nazwisko Traum - co potwierdza, iż jego domeną są sny i marzenia. Wielowymiarowa postać młodego Szatana w tej powieści może też być rozpatrywana w psychologicznym planie jako wcielenie ukrytych pragnień tych chłopców. Wprowadza on ich w inną rzeczywistość, odsłania przed nimi przyszłość, przenosi z miejsca na miejsce, w jego obecności wszystko nabiera intensywności istnienia. Spotkanie z Szatanem staje się dla chłopców inicjacją we własną psychikę, ujawnieniem potencjalnych mocy, nigdy nie przeczuwanych, zepchniętych na samo dno podświadomości. Nadto fantastyka Twaina, podobnie jak w "Fauście" Goethego, gdzie Mefistofeles występuje jako alter ego bohatera, ma charakter metafizyczny.

Heathcliff1984 | 2014-08-04

Książka o nas, o naszych wadach, przyzwyczajeniach, mentalności.
Nikt nie lubi dowiadywać się o tym jaki jest naprawdę, ale w tym przypadku czyta się to wyśmienicie i wyjątkowo. Zmusza do refleksji i przemyśleń.
Tak dużo treści w tak małej książce. Majstersztyk :)

Czas | 2016-01-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jest to książką, którą po prostu warto przeczytać. Autor w ciekawy sposób ukazuje ludzką egzystencję. Dążenia naszej codzienności, nasze słabości i wady. Jest to rodzaj lustra, w którym możemy się przejrzeć. Na pewno do niej wrócę...

Aiwlys | 2013-02-11
Przeczytana: październik 2011

Krótko i na temat. Słabości ludzkie są tutaj w brutalny sposób zdemaskowane. Widać ułomność naszej rasy, naszego gatunku. To mi się bardzo podobało.

Piotr Czajkowski | 2010-09-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Niesamowita opowiesc! Wspanialy obraz ludzkich charakterow. Jestem pod wrazeniem!

Leśna_panna | 2016-08-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2016

Przeczytałam z zapartym tchem. Dałabym maksymalną ilość punktów, ale przyjmuję zasadę, że ostatnia gwiazdka odpowiada za gust, a nie chcę nikomu niczego narzucać...
W mojej ocenie, ta krótka powieść jest arcydziełem. Autor poruszył w niej wszystko to, co męczyło mnie od dawna, a co dotyczyło otaczającego nas świata- naszej percepcji. Co więcej- nie dał odpowiedzi, pozostawił nas z poczuciem słodkiego żalu, że nie przyjął konkretnego stanowiska.
Jestem tą historią urzeczona i zachwycona.
Jedyne co mi przeszkadzało, to świadomość, że historia rozgrywa się w średniowieczu, chociaż bardziej wyczuwałam tutaj zapadłą wieś około XVIII wieku. Zapewne pozór ten wynikał ze stylu pisania p. Twain'a, ale można na to przymknąć oko.
Dla mnie to piękna "rozprawka filozoficzna", która pozwala czytelnikowi urodzić własne myśli.
Gorąco polecam i zachęcam do skosztowania!

Maria Tarczyńska | 2015-02-23

Książka przeczytana w liceum, zrobiła na mnie tak piorunujące wrażanie, że długo nie mogłam wrócić do swojego beztroskiego świata i myślałam o tym jacy jesteśmy, o Aniołach bez ludzkiego sumienia, o tym, że każdy krok ma znaczenie i o tym że nie wiadomo jakie co jest... Nadal mam wielki szacunek do tej książki.

bulls94 | 2014-03-29
Przeczytana: 20 marca 2014

Podobała mi się ta książka. Postać szatana dobitnie pokazała wady ludzkiego istnienia.

Kaloe | 2014-12-29
Przeczytana: 2011 rok

Jest to niedoceniona książka. Żałuję, że posiadam ją jedynie w wersji elektronicznej, bo jest to perełka która musi zająć miejsce na półce w moim domu, tak samo jak zajęła je w moim życiu. Ostatnio sięgnęłam po nią ponownie, gdy wydawało mi się, że pogubiłam się w mojej moralności. Niecodzienne spojrzenie Szatana na sytuacje i ludzi ułatwia nam zmianę punktu widzenia jeśli chodzi o różne sprawy. Nadal lubię wracać do fragmentów, które za każdym razem mnie poruszają. Dla mnie 10/10.

Ergo_sum | 2015-08-08
Przeczytana: 2000 rok

Wydaje nam się tak wiele, a tak nie wiele znaczymy. I do tego jesteśmy tak okrutni dla siebie na wzajem. Chciałbym kiedyś "oszczęśliwieć" jak ten ksiądz.

Karol | 2013-09-12

Reportażowy styl Twaina w połaczeniu z filozoficzno-teologiczną fabułą do dziś robią spore wrażenie, chociaż... no czuc lekki niedosyt. P.S. Czy także tę ksążkę brał pod uwagę Jagger pisząc "Sympathy for the Devil"?