Duchy, zjawy, upiory

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Świetny zbiór opowiadań. Większość naprawdę trzyma wysoki poziom, poza ostatnią historią autorstwa Polaka, Stanisława Broszkiewicza - "Upiór z Kilmarnock". Ta niestety znacznie odstaje od całej reszty.
A poza tym?
-mamy klimatyczną morską grozę w "Opowieści o statku upiorów" Wilhelma Hauffa
-nawiedzony dom w połączeniu z sekretem nieśmiertelności w noweli "Duchy i ludzie" Edwarda G. E. Bulwer-Lyttona
-romantyczną historię o przeklętym miasteczku, które raz na 100 lat pojawia się na powierzchni ziemi, czyli "Germelshausen" Friedricha Gerstäckera
-pouczającą opowieść o tym, że nie warto igrać z żywymi, zwłaszcza wtedy gdy już umarli, bo konsekwencje mogą być okrutne - Mikołaj Leskow i jego „Zjawa w Zamku Inżynieryjnym
-humorystyczne opowiadanie Oscara Wilde'a o duchu nawiedzającym pewną starą angielską rezydencję, do której wprowadza się amerykańska rodzina - i ku zaskoczeniu i przerażeniu ducha, nic sobie z niego nie robi. Mowa oczywiście o klasycznym już "Upiorze z Canterville"
-mamy wreszcie i H.G. Wellsa, w podobnej konwencji co wyżej wspomniany Wilde. "Niewydarzony duch" pokazuje, że życie w zaświatach wcale nie jest lekkie a nie każda zjawa nawiedzająca ludzi musi znać się na swoim fachu.

Całość to mocne 8/10, oczywiście poza wspomnianym na początku opowiadaniem pana Broszkiewicza.

A poza tym?
-mamy klimatyczną morską grozę w "Opowieści o statku upiorów" Wilhelma Hauffa
-nawiedzony dom w połączeniu z sekretem nieśmiertelności w noweli "Duchy i...

Dobry przykład na to że stare książki też mogą być wartościowe. Dobrze się wybawiłam przy tej lekturze! Szczególnie to opowiadanie z dziewczyną i malarzem. Świetne!

2062

Trochę za dużo filozofii w tych opowiadaniach, ale klimat jest utrzymany, choć w każdym opowiadaniu różny.
Polecam - klasyka w najlepszym wydaniu.

Polecam - klasyka w najlepszym wydaniu.

HAUFF WILHELM - OPOWIEŚĆ O STATKU UPIORÓW
* to ten gatunek opowieści, który albo się lubi albo nie; historia ta jest sprawnie napisanym wspomnieniem pewnego żeglarza, który przypadkiem trafia na Statek Upiorów, gdzie zmasakrowane ciała załogi leżą na pokładzie w dzień by w nocy budzić się do życia ...

EDWARD GEORGE EARLE BULWER-LYTTON - DUCHY I LUDZIE
* doskonała, wprost doskonała historia! ; przypomina mi nieco opowieść o Dorianie Grayu; zachwyca w całości, każda część tego opowiadania jest nowym spojrzeniem na całość przedstawionych zdarzeń; to co uznawaliśmy za pewnik na początku, okazuje się zupełnie inne na końcu; wyjątkowo dobre opowiadanie; czytając nocą można się trochę zestresować; nie ma w tej historii żadnej przesady; najlepsze jest to, że gdy zaczynamy czytać, opowieść ta wydaje się sztampowa i oklepana, ale nie dajcie się zwieść! dzieło pędzi z rozmachem i porywa w świat pełen tajemnic i niedopowiedzeń; dodatkowym, wielkim plusem dla mnie jest posłużenie się starym, dobrym motywem -> nawiedzony dom :) to zawsze działa ...

7/10

HAUFF WILHELM - OPOWIEŚĆ O STATKU UPIORÓW

EDWARD GEORGE EARLE BULWER-LYTTON - DUCHY I LUDZIE
* doskonała, wprost...

Teraz będzie coś retro. Ta książka jest dla mnie jedną z wyjątkowych. Miał ją mój ojciec. Kiedy byłem dzieckiem czytywał książki z serii siódemki i jedną z nich była właśnie ta pozycja. Później podczas kolejnych przeprowadzek książki te zniknęły w pomroce rodzinnych dziejów, ale wspomnienie pozostało. Zresztą sama książka należy do epoki kiedy potrafiono wydawać książki tanie i takie na które stać każdego. Nie były może tak ładne i tak jak obecnie oprawione, za to liczyła się ich treść a to chyba nawet teraz najważniejsze. Autorzy opowiadań i ich teksty były historyczne nawet w czasie kiedy składano tą książeczkę. Nie da się ukryć, że w wielu miejscach kiedy się je czytało "trąciły myszką" a niekiedy skłaniały do uśmiechu. Jednak dla mnie było to tylko kolejnym smaczkiem i pewnego rodzaju urokiem tej książki. Opowiadania łączy ludzki czynnik sprawczy większości dziwnych wydarzeń dziejących się na kartach książki. Takie wskazanie na człowieka jako ostateczny czynnik sprawczy otaczającej nas metafizyki. W naszym świecie, gdzie ilość przeoglądanych horrorów uodporniła nas na dreszczyk emocji starych opowiadań, przenosimy się w światy wiktoriańskiej literatury z czasów kiedy ludzie byli znacznie bardziej wrażliwi.

Kolejna książka do której wracam co jakiś czas.
Książka to nic innego jak zbiór opowiadań z tak zwanym dreszczykiem, opowiadań krótkich ale za to jak działających na wyobraźnię!
Moje ulubione to Germelshausen. Niby taka opowiastka a ja to wszystko widzę tak dobrze oczami wyobraźni jakbym tam była w tym 184.. roku na trakcie a potem już w samym Germelshausen. Po prostu czuję tą atmosferę - ciężką jak mgła okalająca tytułową wieś, gdzie niewinne spotkanie Arnolda i Gertrudy nie zapowiadało takiego finału.
Ta książka ma KLIMAT, słowo którego tak nie lubię przy opisywaniu emocji właśnie tu pasuje idealnie. Klimat!

Kolejna książka do której wracam co jakiś czas.

Polecam ten zbiór opowiadań głównie ze względu na dwa z nich: "Duchy i ludzie" oraz "Opowieść o statku upiorów".
Opowiadania reprezentują eksplorowane wielokrotnie tematy domu nawiedzonego przez duchy oraz Latającego Holendra.
Opowiadanie Duchy i ludzie - to nie tylko klasyczna wersja różnorakich ghost story, ale też jest to utwór wybitny. Opowieść Inteligentna i klimatyczna. Ale nie tylko. Zawiera ona bowiem istotną tezę, taką że nawet za najdziwniejszymi zjawiskami, stoją ludzkie czyny, zamiary i wola. Opowiadanie, oprócz naprawdę ciekawej treści, może też wystraszyć.

Książka zawiera zbiór kilku krótkich opowiadań. Nie są one ani bardzo straszne, przerażające czy coś w tym stylu. Spokojne, delikatnie napisane z małym dreszczykiem. Ciekawe i wciągające, ale spodziewałam się chyba bardziej przerażających.

Dla mnie to fenomenalny zbiór opowiadań gryzy, zresztą jak każdy inny, bo lubię je :D Uwielbiam styl pisania autorów z epoki wiktoriańskiej. Są tutaj ciekawe opowiadania, nie są one w stylu morderczego, okrutnego horroru, ale budują grozę, przedstawiają intrygujące historie, a wszystko jest w pięknym języku, a najbardziej to co mnie urzekło, to naukowe i metafizyczne wyjaśnienia autorów o duchach i upiorach, jako istotach nie z tego świata, które się z nami kontaktują.

polecam

polecam

• Horror
  • 🏠 Posiadam
  • Antologie
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Duchy, zjawy, upiory