duchy, zjawy, upiory, antologia
MałaKaczka

Antologia polskich i zagranicznych opowiadań o duchach, zjawach i upiorach wydana w serii "Szczęśliwa Siódemka".
Autorzy: Hauff Wilhelm, Bulwer-Lytton Edward, Gerstäcker Friedrich, Leskow Mikołaj, Wilde Oscar, Wells Herbert George, Broszkiewicz Stanisław.

stoplamek | 2016-02-18

Kolejna książka do której wracam co jakiś czas.
Książka to nic innego jak zbiór opowiadań z tak zwanym dreszczykiem, opowiadań krótkich ale za to jak działających na wyobraźnię!
Moje ulubione to Germelshausen. Niby taka opowiastka a ja to wszystko widzę tak dobrze oczami wyobraźni jakbym tam była w tym 184.. roku na trakcie a potem już w samym Germelshausen. Po prostu czuję tą atmosferę - ciężką jak mgła okalająca tytułową wieś, gdzie niewinne spotkanie Arnolda i Gertrudy nie zapowiadało takiego finału.
Ta książka ma KLIMAT, słowo którego tak nie lubię przy opisywaniu emocji właśnie tu pasuje idealnie. Klimat!

Pami | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Książka zawiera zbiór kilku krótkich opowiadań. Nie są one ani bardzo straszne, przerażające czy coś w tym stylu. Spokojne, delikatnie napisane z małym dreszczykiem. Ciekawe i wciągające, ale spodziewałam się chyba bardziej przerażających.

amadar1 | 2016-04-13
Przeczytana: 30 marca 2016

Teraz będzie coś retro. Ta książka jest dla mnie jedną z wyjątkowych. Miał ją mój ojciec. Kiedy byłem dzieckiem czytywał książki z serii siódemki i jedną z nich była właśnie ta pozycja. Później podczas kolejnych przeprowadzek książki te zniknęły w pomroce rodzinnych dziejów, ale wspomnienie pozostało. Zresztą sama książka należy do epoki kiedy potrafiono wydawać książki tanie i takie na które stać każdego. Nie były może tak ładne i tak jak obecnie oprawione, za to liczyła się ich treść a to chyba nawet teraz najważniejsze. Autorzy opowiadań i ich teksty były historyczne nawet w czasie kiedy składano tą książeczkę. Nie da się ukryć, że w wielu miejscach kiedy się je czytało "trąciły myszką" a niekiedy skłaniały do uśmiechu. Jednak dla mnie było to tylko kolejnym smaczkiem i pewnego rodzaju urokiem tej książki. Opowiadania łączy ludzki czynnik sprawczy większości dziwnych wydarzeń dziejących się na kartach książki. Takie wskazanie na człowieka jako ostateczny czynnik sprawczy...

miś | 2017-07-16

HAUFF WILHELM - OPOWIEŚĆ O STATKU UPIORÓW
* to ten gatunek opowieści, który albo się lubi albo nie; historia ta jest sprawnie napisanym wspomnieniem pewnego żeglarza, który przypadkiem trafia na Statek Upiorów, gdzie zmasakrowane ciała załogi leżą na pokładzie w dzień by w nocy budzić się do życia ...

EDWARD GEORGE EARLE BULWER-LYTTON - DUCHY I LUDZIE
* doskonała, wprost doskonała historia! ; przypomina mi nieco opowieść o Dorianie Grayu; zachwyca w całości, każda część tego opowiadania jest nowym spojrzeniem na całość przedstawionych zdarzeń; to co uznawaliśmy za pewnik na początku, okazuje się zupełnie inne na końcu; wyjątkowo dobre opowiadanie; czytając nocą można się trochę zestresować; nie ma w tej historii żadnej przesady; najlepsze jest to, że gdy zaczynamy czytać, opowieść ta wydaje się sztampowa i oklepana, ale nie dajcie się zwieść! dzieło pędzi z rozmachem i porywa w świat pełen tajemnic i niedopowiedzeń; dodatkowym, wielkim plusem dla mnie jest posłużenie się starym,...

Guede | 2015-09-06

Polecam ten zbiór opowiadań głownie ze względu na dwa z nich: Duchy i ludzie oraz Opowieść o statku upiorów. Pierwszy tytuł, to z pozoru typowa dość opowieść o nawiedzanym przez duchy domu, drugi to równie żywy w kulturze "mit" Latającego Holendra. Pierwsze z opowiadań, jest nie tylko być może jednym z protoplastów eksplorowanych później po wielokroć - tak na kartach książek jak na ekranach - różnorakich ghost story ale jest niewątpliwie opowiadaniem wybitnym. Inteligentnym, klimatycznym, zwierającym chyba tezę, że nawet za najdziwniejszymi zjawiskami, stoją typowo ludzkie czyny, zamiary i wola. Moim zdaniem opowiadanie potrafi też przestraszyć.

Natsu | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2014

Dla mnie to fenomenalny zbiór opowiadań gryzy, zresztą jak każdy inny, bo lubię je :D Uwielbiam styl pisania autorów z epoki wiktoriańskiej. Są tutaj ciekawe opowiadania, nie są one w stylu morderczego, okrutnego horroru, ale budują grozę, przedstawiają intrygujące historie, a wszystko jest w pięknym języku, a najbardziej to co mnie urzekło, to naukowe i metafizyczne wyjaśnienia autorów o duchach i upiorach, jako istotach nie z tego świata, które się z nami kontaktują.

moonlight | 2018-06-30
LordVaderJunior | 2017-04-29