Allegro - kampania grudzień kat. kryminał
Command Authority
Ag2S

Dziewiąta książka z cyklu o Jacku Ryanie, byłym agencie CIA, prezydencie USA, opublikowana już po śmierci autora. Tajemnicza historia z czasów zimnej wojny i współczesne wydarzenia: Rosja atakuje Ukrainę, świat staje na krawędzi wielkiego konfliktu. Okoliczności szybkiego i niespodziewanego dojścia do władzy nowego prezydenta Rosji owiane są tajemnicą. Terror i zastraszanie to metody...

Tajemnicza historia z czasów zimnej wojny i współczesne wydarzenia: Rosja atakuje Ukrainę, świat staje na krawędzi wielkiego konfliktu. Okoliczności szybkiego i niespodziewanego dojścia do władzy nowego prezydenta Rosji owiane są tajemnicą. Terror i zastraszanie to metody powstrzymywania wrogów przed poznaniem prawdy. Okazuje się, że jest jedna osoba, która może znać mroczny sekret rosyjskiego magnata – obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, były agent CIA Jack Ryan.
Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”!

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Shimik | 2016-01-27

To jest chyba druga książka Clancy'ego jaką czytałem i powiem, że była całkiem ciekawa. Szpiegowskie intrygi, wojny wywiadów, a to wszystko w otoczce z niebezpiecznych gier politycznych. Ataki na inne kraje mniej lub bardziej udane. Niemniej równie niebezpieczne i mające wpływ na losy całego świata. Wszystko wygląda niemal jak Mission Impossible. Tylko tutaj jest to przedstawiona w bardziej realny sposób. Ale ogólny zarys jest taki sam. Więc są tajni agenci, tajna operacja mająca wpływ na całą ludzkość. No nic tylko Tom Crouise i jego zespół w filmach. Czysta sensacja z nutką spisków dziejowych.Więc jeśli lubicie takie kino lub książki to będziecie usatysfakcjonowani lekturą właśnie takiej książki.

emindflow | 2015-10-16
Przeczytana: 15 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mam mieszane odczucia po przeczytaniu tej powieści i nie potrafię jej jednoznacznie ocenić.
Jestem pełen podziwu dla ogromnej wiedzy Toma Clancy'ego na temat współczesnej Rosji i jej ludzi. Właśnie opis mechanizmów i metod, jakimi po porażce pieriestrojki oficerowie dawnego KGB konsekwentnie przejmują kontrolę nad całym państwem, poraża swoim realizmem i jest najmocniejszą stroną tej powieści. Równie wielkie wrażenie wywarła na mnie literacka wizja rosyjskiej agresji na Ukrainę, która z perspektywy czasu ociera się o wizjonerstwo!
Na tym tle dramatycznie słabo wygląda wątek sensacyjny, który totalnie mnie rozczarował. Jest nudno i przewidywalnie, a bohaterscy Amerykanie, z obu Ryanami na czele, wyidealizowani, przesłodzeni, sztuczni i kompletnie niewiarygodni.
Niestety, zdecydowanie psuje to ogólne wrażenie i w efekcie czytanie szło mi bardzo opornie.
Reasumując - "Zwierzchnik" to powieść o wielkim potencjale rozmienionym na drobne w kiepskiej warstwie fabularnej.

Andy | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Najnowsza i zarazem ostatnia książka Toma Clancy'ego "Zwierzchnik" jest niesamowicie aktualna i rzeczywista w kontekście wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy. Clancy z niesamowitą wręcz znajomością tematu opisał sposoby działania, cele i mentalność osób sprawujących władzę na Kremlu. Na podstawie opisów i wypowiedzi prezydenta Wołodina nietrudno się domyślić, która rzeczywista postać stanowiła jej pierwowzór...
Diagnoza sytuacji oraz opisywane wydarzenia boleśnie przypominają to, co dzieje się obecnie na wschodzie Europy. Wplecione we wspomniany kontekst przygody bohaterów książki Clancy'ego stanowią istotny czynnik "przyciągania" do jej lektury. Zawarta w utworze świetnie opracowana intryga idealnie wpisuje się w realia współczesnej Rosji.
Godny odnotowania jest fakt posiadanej przez autora doskonałej znajomości najnowszej historii regionu Europy Wschodniej i Rosji. W książce przeplatają się losy bohaterów - Jack'a Ryan'a seniora i juniora - w schyłkowym okresie trwania bloku...

żabot | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Nie wiem, czy to brak efektu świeżości przy czytaniu kolejnych powieści Clancyego czy raczej sam Clancy od pewnego momentu zaczął się rozdrabniać i tracić pisarski impet. Tak mniej więcej do „Dekretu” każdą powieść Clancy’ego czytałem niemal jednym tchem. Nawet dość monotonna powieść jakim był „Czerwony sztorm” wciągała po same uszy.
„Zwierzchnika” nie tyle przeczytałem, co odsłuchałem. Odniosłem wrażenie, że Clancy nie mógł się zdecydować, czy napisać mocno sensacyjną powieść jak „Bez skrupułów” skupiając się na losach konkretnych bohaterów czy raczej stworzyć political fiction o globalnych zmaganiach państw i organizacji. Tymczasem mamy jedno i drugie w bardzo nierównych proporcjach. Mamy agresję militarną jednego państwa na drugie, akcja się rozwija, napięcie narasta i … prysk! Bańka napięcia peka, lądujemy w pokojach szpiegów, analityków, śledzimy kolejne rozmowy, dywagacje, snucie przypuszczeń etc., jakby wojna nie istniała. Do tego mamy ciągłe retrospekcje do młodości...

Olena | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Lokalny konflikt na Ukrainie przeradza się w otwartą wojnę między USA a Rosją. Gry wywiadów. Tajne operacje szpiegów. Odrodzenie KGB. Przekręty finansowe na miliardy dolarów. Powiązania rosyjskiej mafii, biznesu, przemysłu z najważniejszymi osobami na szczytach władzy. Zamachy i zabójstwa na zlecenie. I tajemnica sprzed 30 lat, której ujawnienie może zmienić sytuację polityczną na świecie. Każdy, kto zbliży się do prawdy zostanie wyeliminowany.
Brzmi jak ostatnie doniesienia z serwisów informacyjnych?
To powieść duetu Tom Clancy & Mark Greaney. Proponowany przez nich scenariusz aktualnych wydarzeń wydaje się zaskakująco prawdopodobny. Jeśli dołożymy do tego dynamiczne opisy scen walk oddziałów służb specjalnych, otrzymamy materiał na niezłe kino akcji.

anetapzn | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Zwierzchnik, to kolejna książka Clancy'ego, którą mam okazję czytać i kolejna udowadniająca, iż autor niezależnie od upływu czasu trzyma (trzymał, niestety zmarł w 2013 roku) niezwykle wysoki poziom. Przy tworzeniu tej książki współpracował z Markiem Greaneyem.
Tym razem pisarze snują bez mała wizjonerską opowieść. Gdy książka powstawała, blisko dwa lata temu atak Rosji na Ukrainę był tylko literacką fikcją opisaną przez Clancy'ego. Niektórzy uważali, że to niemożliwe. Czas i ostatnie wydarzenia na międzynarodowej arenie pokazały, iż pisarz ma nosa do tego, co może się wydarzyć, a w polityce światowej nie ma rzeczy niemożliwych. Ale nie tylko atak na Ukrainę jest tematem książki. Pisarz ciągnie równocześnie kilka wątków, które w pewnym momencie genialnie ze sobą łączy.
Mamy więc sprawę chorwackiego zabójcy, byłego cyngla CIA, który zostaje wrobiony w zabójstwo wysoko postawionego Rosjanina. Tak, zabójcę można wrobić w zabójstwo.
Równocześnie w USA w trakcie wizyty w Białym Domu...

blurppp | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Kiedy zacząłem czytać niedawno wydaną na polskim rynku powieść Toma Clancy „Zwierzchnik” pierwsza moja myśl brzmiała mniej więcej tak: autor poszedł na łatwiznę, opisuje to co znamy z telewizyjnych wiadomości czyli trwający od roku konflikt Rosji z Ukrainą, tyle tylko, że zmienił kilka mniej istotnych faktów i nadał im sensacyjny charakter. Druga myśl była inna: przecież autor nie żyje, zmarł 1 października 2013 roku czyli kilka tygodni przed pierwszymi manifestacjami na kijowskim Majdanie, zaś pierwsze amerykańskie wydanie miało miejsce 3 grudnia 2013 roku. Czy wobec tego autor miał zdolności profetyczne, przecież to nie pierwsza jego książka w której w zdumiewająco precyzyjny sposób przewidział przyszłość. Przypomnę tylko wydaną po raz pierwszy w 1996 roku powieść „Dekret” gdzie opisał użycie cywilnego samolotu pasażerskiego jako rakiety bojowej. Opisał prawie dokładnie tak jak zobaczyliśmy 11.09.2011.
Ciąg dalszy http://blurppp.com/blog/tom-clancy-zwierzchnik-wpis/

Piotr | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Książkę można nazwać wręcz proroczą. Autor przewidział wypadki na Ukrainie.
Wersja audio jeszcze zyskuje dzięki wspaniałemu lektorowi.

Sławomir | 2015-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 marca 2015

Naprawdę po tym autorze można było spodziewać się więcej. O wiele więcej. Zawód niemiłosierny. Akcja powolna oraz boleśnie przewidywalna. Prócz "kwestii strzelanych" naprawdę trudno w tej książce znalezć dobrą rozrywkę. Wątek szpiegowski to śmiech na sali. Trudno się wciągnąć gdy na samym początku wiadomo kto jest kto i jaką to sensacyjną demaskację osoby zaserwuje nam autor na sam koniec. Zawsze mnie dobijali super herosi. Ojciec Rayan i syn - obaj światli, sprawiedliwi, przenikliwi, ach, och, ech. Typowo amerykańskie, typowo wkurzające europejczyka. Ale tu raczej już trzeba zagryzać zęby w wielu książka autora.
Bardzo podobał mi się "Czerwony Sztorm" też był momentami smętny ale bez Rayanów co jest niewątpliwie atutem a również w dziecinie wojskowości to jednak Tom Clancy jest dobry. W "Zwierzchniku" tej wojskowości co kot napłakał niestety:( Reasumując autor (niestety) miał potencjał. Napisał również fajne książki ale "Zwierzchnik" w jego dorobku to najwyżej kategoria...

evi | 2018-06-08
Przeczytana: 31 maja 2018

Jak sensacja, to tylko Tom Clancy. Od "Polowania na Czerwony Październik" (raczej skakałam po kolejnych tomach, co jednak nie utrudniło mi percepcji) przez "Sumę wszystkich strachów", "Czas patriotów" w końcu dotarłam do "Zwierzchnika", którego nie pisał przecież sam. Bez żadnych wątpliwości mogę stwierdzić, podsumowując moje dotychczasowe przygody z jego twórczością, że Clancy jest mistrzem gatunku. Przed nim nie sądziłam, że mogę zapałać sympatią do sensacji, która trochę kojarzyła mi się z thrillerem - bo też niewątpliwie utrzymuje czytelnika w niepewności. Oczywiście skojarzenie całkowicie niesłuszne i jak na thrillery nie mogę patrzeć, bo wszystkie są na jedno kopyto (zwłaszcza zaś thrillery kryminalne, które nie wiedzieć czemu są mylone tak często z kryminałem), tak sensacja, przynajmniej w wykonaniu Clancy'ego podchodzi mi bardzo dobrze.

Skąd to?
Ano stąd, że Clancy po pierwsze: umie trzymać w napięciu i niepewności, po drugie: zakończenia u niego nigdy nie są przesłodzone,...