Bungee mądrości

Wydawnictwo: Czerwony Słoń
83-909085-0-6
filozofia i etyka
Kyp

"Bungee mądrości" to książka dla wolnych, samodzielnych i krytycznie myślących ludzi na Zachodzie. To esencja nauk buddyzmu Diamentowej Drogi podana w przejrzysty sposób w formie pytań i odpowiedzi, których Lama Ole Nydahl udzielił podczas wielu wykładów m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji i na Węgrzech. Lama Ole jest buddyjskim nauczycielem, ale nie jest mnichem. Dlatego pytania dotyczą wszystkich obszarów życia, nie tylko medytacji, ale również seksu, polityki, problemów w związkach partnerskich czy innych wyznań. Odpowiedzi Lamy pokazują, że buddyzm jest czymś więcej niż religią, psychologią czy filozofią. Jest ścieżką do trwałej wolności i radości umysłu. Lama Ole Nydahl znany jest ze swej bezpośredniości i braku poprawności politycznej. Chociaż niektóre z jego wypowiedzi mogą się wydać szokujące czytelnikowi posiadającemu "tradycyjne" wyobrażenie o buddyźmie, w rzeczywistości są całkowicie zgodne z podejściem historycznego Buddy.

BastradPL | 2017-04-23
Przeczytana: 28 lutego 2017

Idealna pozycja wprowadzająca dla tych, którzy chcieliby zaznajomić się z buddyzmem, a nie bardzo wiedzą, od czego zacząć. Lama Ole Nydahl w zrozumiały dla "laika" sposób tłumaczy, o co tak naprawdę chodzi w tej jednej z najpopularniejszych filozofii świata. Ciekawa lektura, uświadamiająca i refleksyjna nawet dla tych, którym nie po drodze z ideami buddyzmu. Warto!

artdeco92 | 2017-03-18
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2017

Było to moje pierwsze spotkanie z Lamą Ole i, jak sądzę, ostatnie. Nie powiem, wypisałam sobie kilka myśli wartych rozważenia lub nawet wprowadzenia w życie, jednakże im dalej w las, właściwie w treść książki, tym bardziej narastały we mnie wątpliwości, a nawet oburzenie i niesmak. Lama wydaje się być przekonany o swojej nieomylności, a część jego opinii jest niebiezpieczna, a wręcz karygodna (np.twierdzenie jakoby kobiety molestowane w dzieciństwie wyolbrzymiały i wykorzystywały ten fakt do zwracania na siebie uwagi, radzenie im, by siedziały cicho). Lama często protekcjonalnie zwraca się do swoich "wyznawców" i z lubością wspomina o swoim bujnym życiu erotycznym. Pełno w jego wypowiedziach również fantazji - choćby takich, że zdrada jest ok jeśli tylko nie krzywdzi drugiej osoby i że to świadczy o słabości tej osoby, że czuje się zraniona. Oczywiście wszystko to w oparciu o własną interpretację zaleceń buddyzmu np. o nieprzywiązywaniu się. Podsumowując, od połowy książki miałam w...

jprze | 2016-02-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wiele nurtujących pytań i wiele świeżych odpowiedzi - dla każdego kto chce zgłębić wiedzę na temat siebie samego!

asica | 2013-07-09

wiele wartościowych odpowiedzi na przeróżne pytania związane z buddyzmem oraz funkcjonowaniem w codziennym życiu, autor jest bardzo interesującym człowiekiem

Olga | 2017-01-22
purp | 2016-12-26