O śmierci i odrodzeniu

Wydawnictwo: Czarna Owca
VON TOD UND WIEDERGEBURT
poradniki
Kyp

Dokąd odchodzimy? Co czujemy, gdy umieramy? Czy możemy umierać świadomie? Buddyzm tybetański posiada, popartą doświadczeniem medytacyjnym praktykujących, szczególną wiedzę na temat śmierci i procesu umierania. W swojej książce Lama Ole Nydahl w sposób zrozumiały dla naszej kultury wyjaśnia, jak każdy z nas może wykorzystać buddyjskie nauki, aby lepiej żyć i lepiej umierać. Opisuje, czego możemy oczekiwać w momencie śmierci i w jaki sposób się do niej przygotować - jak pozbyć się samemu lęku przed nią i jak pomóc w tym innym. Pokazuje, że śmierć to naturalna kolej rzeczy i powinniśmy ją traktować jako część życia. Zrozumienie tych procesów pozwoli nam patrzeć bez obaw w przyszłość i stać się prawdziwym źródłem wsparcia dla otoczenia.

Najnowsze badania naukowe dotyczące doświadczeń związanych ze śmiercią wskazują, że świadomość potrafi funkcjonować bez ciała. Dlatego tak wiele poglądów współczesnej nauki na proces umierania stanowi uzupełnienie liczących sobie dwa i pół tysiąca lat odkryć Buddy. Z buddyjskiej perspektywy śmierć jest przemianą. W szczególności buddyzm tybetański dysponuje niezwykłą psychologiczną wiedzą na temat procesu umierania i tego, co się dzieje po śmierci – kiedy umysł funkcjonuje bez materialnego ciała i odradza się ponownie jako człowiek lub inna istota.

Lama Ole Nydahl w swojej książce szczegółowo opisuje, czego doświadczamy podczas procesu umierania, a także wyjaśnia, co się wydarza pomiędzy śmiercią a odrodzeniem. Ta książka to pierwsze tak wyczerpujące wyjaśnienia na temat momentu śmierci, następujących po niej stanów pośrednich i odrodzenia. Możemy dowiedzieć się z niej, jak można lepiej umrzeć dzięki pomocy określonych medytacji. Mamy szansę zrozumieć, czym naprawdę jest śmierć i w konsekwencji wzbogacić nasz pogląd na życie tu i teraz.

Temat śmierci i umierania jest nadal często wypierany przez ludzi wychowanych w kulturze zachodniej. W buddyzmie stosunek do ostatnich chwil życia jest całkowicie odmienny. Istnieje wiele nauk na temat śmierci, bardzo ciekawych również z punktu widzenia naukowego. W szczególności buddyzm Diamentowej Drogi opisuje cały podświadomy proces związany z umieraniem i odradzaniem się. Najwięksi mistrzowie buddyjscy posiedli ogromną wiedzę na temat dokładnego przebiegu poszczególnych faz procesu śmierci. Wszystko to zostało szczegółowo opisane w Tybetańskiej Księdze Umarłych. Lama Ole Nydahl w swojej książce tłumaczy wszystkie te procesy w sposób zrozumiały, używając zachodniej terminologii.

Lama Ole Nydhal uzyskał całkowity przekaz wiedzy na temat śmierci od wielu mistrzów buddyjskich i naucza praktyki „poła” – medytacji świadomego umierania. Medytacja ta, wykonywana za życia, osłabia strach przed śmiercią i samoczynnie wprowadza tych, którzy się jej nauczyli, na wyzwolone i pełne radości poziomy świadomości. Do dzisiaj Lama Ole Nydahl nauczył tej medytacji ponad 75 000 osób.

źródło opisu: http://o-smierci-i-odrodzeniu.pl/

źródło okładki: google

andziare | 2019-08-25
Przeczytana: kwiecień 2019

bardzo dobra książka,oswaja z procesem umierania i śmiercią

Mirosława | 2019-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Są takie książki, które wszyscy powinni przeczytać, gdyż porusza ponadczasowe zagadnienia ważne dla każdego bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Śmierć to element nierozerwalny z naszym życiem, który nie wiadomo kiedy nas zaskoczy. Nikt nie jest na nią przygotowany starając się odsuwać od siebie ten temat jak jak najdalej. Książka pt.: „O śmierci i odrodzeniu“ uświadamia, że z chwilą narodzin zaczynamy podróż zmierzającą ku jej końcowi.

Z pewnością wiele osób, widząc ten tytuł i omawiane w nim zagadnienia, powie: „To nie dla mnie“. Tymczasem to właśnie jest dla każdego, kto pragnie się rozwijać i poznawać siebie. Jeżeli nie chcemy poznać istoty śmierci teraz to kiedy? Gdy zakończymy to życie, będzie już za późno na lekturę :) Autor zgromadził swoją wiedzę w jednym miejscu, byśmy świadomie mogli przejść ten najważniejszy proces naszego istnienia i odrodzić się w nowym wcieleniu.

Autor uświadamia, że wszystko, co w życiu robimy prędzej czy później wyzwala emocje i...

Grzegorz | 2018-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 października 2018

Lama Ole w charakterystyczny dla siebie sposób tłumaczy tradycje Tybetu na język zachodu. Wiedzę i umiejętności jakie zdobył dzięki wieloletniej praktyce z Buddyjskimi nauczycielami, przekazuje w prosty, a zarazem zaawansowany sposób. To czy odbierzemy tę książkę jako podstawy Buddyzmu, czy może odbierzemy ją jako zaawansowane źródło wiedzy o tybetańskim sposobie pojmowania śmierci, zależy wyłącznie od nas. Książka może okazać się przydatna dla obydwu typów czytelnika. Tego bardziej obeznanego z Buddyzmem i osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tą filozofią, religią lub po prostu z tym sposobem na życie.

Przemek | 2018-01-11
Przeczytana: grudzień 2017

Można powiedzieć że jest to pierwsza w Europie (jeśli nie na świecie), książka która jest pomocą, swoistym instruktażem w jaki sposób można naszym bliskim ułatwić odejście.
Mnóstwo, praktycznych informacji kierowanych dla osób nie związanych z praktyką buddyjską, które mogą być bardzo pomocne w chwili śmierci bliskiej osoby. Książka ta też swoiste kompendium wiedzy w jaki sposób problem śmierci i odrodzenia jest postrzegany z buddyjskiej perspektywy.
Lama Ole Nydahl, dzieli się swoim doświadczeniem, wyjaśniając proces śmierci i późniejszego odrodzenia używając współczesnego przejrzystego języka.
Książka z pewnością "prawdziwa" i wymuszająca wielokrotny do niej powrót.

krzychu | 2013-08-23
Przeczytana: sierpień 2012

Ta książka skłoniła mnie do głębszej refleksji nad śmiercią.

pigiel | 2012-07-25
Przeczytana: 2012 rok