O naturze rzeczy

Okładka książki O naturze rzeczy
Lama Ole Nydahl Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Buddyzm Diamentowej Drogi religia
religia
Buddyzm Diamentowej Drogi
We die dinge sind
Czarna Owca
2012-01-01
2008-07-01
Wojciech Tracewski
budda karma

Osobiście uważam, że książka jest ciężka w odbiorze jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę z buddyzmem. Na pewno nie jest to wprowadzenie, a subiektywny pogląd autora na różne sprawy związane z tą filozofią. Aby lepiej poznać myśl przewodnią buddyzmu, jego historię i najważniejsze informacje polecam sięgnąć po coś innego.

Książka dobra i dająca przejrzysty wstęp do buddyzmy. Napisana językiem prostym klarownym i przejrzystym. To co jednak mi się nie podobało to to, że mimo zapewnień autora o obiektywności twierdzeń na temat tego, że każdy ma prawo przynależeć do różnych buddyjskich szkół to widać jak mocno stawia na piedestale swoją szkołę Diamentowej Drogi przypisując jej najlepsze i najbardziej wybitne cechy. Używa zręcznie zabiegów psychologicznych, by przekonać dzisiejszego człowieka, że to szkoła dla ludzi żyjących w biegu, którzy nie chcą żyć jak mnich asceta życiem pełnym wyrzeczeń jak np. szkoła Theradavy (którą swoją drogą nazywa "Małą Drogą" co również ma pejoratywny wydźwięk, że Theradava jest małą droga a jego "Wielka"). Da się wyczuć tą stronniczość w książce bardzo mocno. Dodatkowo Lama Ole twierdzi, że droga medytacji "na nauczyciela" jest najszybszą drogą do osiągnięcia oświecenia nazywając ją drogą na skróty, co nie jest w moim rozumieniu prawdą. Tylko poprzez wgląd w swoje emocje, uczucia, myśli i doznania fizyczne w ciele możemy wyzwolić się z cierpienia, a medytacja na nauczyciela jest niczym innym jak wizualizacją połączoną z mantrą mającą na celu wyciszyć nasz umysł, ale tylko na powierzchownym poziomie. Nie docieramy tą techniką do korzenia cierpienia. I to samo mówił Budda. Nie interesowały go podziały, religie i wyższość jednych szkół nad drugimi, małe, wielkie, diamnetowe drogi. To wymysł ludzi a nie Buddy. On zostawił nam w spadku Szlachetną Ośmioraką Ściężkę do wyzwolenia z cierpienia, na którą składa się życie moralne i techniki medytacji do oczyszczania umysłu jakimi są annapana i vipassana.

Książka to wprowadzenie do Buddyzmu Diamentowej Drogi opisane przez Lamę Ole Nydahla i przetłumaczone przez Wojciecha Tracewskiego. Doskonały starter dla zainteresowanych tematem.
Wskazuje to co powinieneś wiedzieć na początku tej drogi, a reszta w Twoich rękach, a raczej w umyśle :)

Jeśli jesteś poszukujący, chcesz wiedzieć więcej lub po prostu buddyzm do Ciebie przemawia, to ta książka jest też dla Ciebie. Autor w rewelacyjny sposób objaśnia zarówno powstanie religii, jak i jej obecny kształt. Podpowiada, w jaki sposób możemy kształtować swoje życie, by żyć zgodnie z naukami Buddy. Jednocześnie pokazuje, jak wolna, pełna miłości i rozwoju jest ta religia (czy też nurt filozoficzny, bo buddyzm jest różnie nazywany/klasyfikowany 🙂 ). Lama Ole Nydahl tłumaczy zjawisko karmy, inkarnacji czy prawo przyciągania. Wspaniała, prosta, dostosowana dla osoby początkującej.

Jako wstep do buddyzmu w ogole, swietna pozycja. Zdecydowanie zacheca do siegniecia po reszte ksiazek autora.

Jest to moje pierwsze zetknięcie z tematem buddyzmu. Sam temat jest ciekawy i pragnę go zagłębić, jednak ta książka byla dla mnie bardzo trudna do zrozumienia, w sumie to nie wiele z niej rozumiałam. Nie uwazam tego za wprowadzenie do buddyzmu..

Książka „O naturze rzeczy” jest rozszerzoną wersją publikacji „Jakimi rzeczy są”, które ukazała się w latach 70. Autor przedstawił w niej w bardzo przystępny sposób najważniejsze założenia buddyzmu z myślą o osobach początkujących lub jedynie zainteresowanych tym zagadnieniem. Wprowadza nas stopniowo w poszczególne tematy odsłaniając kolejne założenia buddyzmu wyjaśniając je dokładnie i w prosty sposób. To niezwykle inspirujący materiał, zachęcający do pracy z umysłem i własnym wnętrzem.

To  doskonały materiał dla tych, którzy chcieliby podążać ścieżką buddyzmu albo po prostu poznać bliżej jej podstawowe założenia. Zagadnienia w niej przedstawione można wprowadzić w życie bez względu na preferowany światopogląd, kulturę czy wyznawaną religię. Są to wartości uniwersalne, które podpowiadają jak stać się lepszym człowiekiem biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, myśli i słowa.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/11/675-o-naturze-rzeczy.html

Przychodzę do Was z recenzją książki o buddyźmie, a raczej o delikatnym wprowadzeniu do niego.
Do buddyzmu nie musimy podchodzic tylko jako do religii, możemy czerpać z niej zagadnienia, które pomogą nam w życiu.
Jako całkowity laik w tej dziedzinie książkę uważam za bardzo przystępną i jasno napisaną.
Zgodnie z Buddą istnieje karma, coś co do nas wraca. Nasze postępowanie względem innych, nasze słowa a nawet myśli kiedyś do nas wrócą.
Z czym w pełni się zgadzam. Dużo w książce jest mowy o pracy nad sobą, nad swoim umysłem, strefą psychologiczną, dogłębną analizą siebie. Książka dla mnie była idealnym poradnikiem, wskazówką.
Myślę, że jest dobrym wprowadzeniem i może od niej zależeć czy temat poszukiwań rozwiniemy czy na tym etapie go zakończymy.
Podeszłam do tej książki z ciekawością i nie rozczarowałam się.
Dodatkowy atutem jest duża trzcionka i przepięknie wykonana okładka ❤️

Zgodnie z Buddą istnieje karma, coś co do nas wraca. Nasze postępowanie...

Książka nabyta przeze mnie latem 2019 roku w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym Diamentowej Drogi w Łodzi. Co mnie do niego zaprowadziło, skoro praktykuję Świadomość Krsny? Przede wszystkim niewiedza. Nie miałem pojęcia nt. buddyzmu, o jakiejkolwiek szkole. Raczej jak niejeden laik sądziłem, że buddyści to wegetarianie itd.. Do Ośrodka chodziłem przez około miesiąc czasu. Miałem możliwość poznać buddystów, brać udział w medytacjach na XVI Karmape. Rozwiałem kilka swoich wątpliwości. Przede wszystkim to, że wegetarianizm to indywidualny wybór, a nie odgórnie narzucona zasada. Buddyzm nie jest religią, nie ma w nim bogów. To bardziej filozofia życia w oparciu o nauki Buddy. Filozofia oparta na miłości współczuciu. Ktoś kto wierzy w Boga, i w zależność od Niego raczej nie odnajdzie się w tej filozofii. Buddyzm znajduje uznanie raczej u ateistów, lub u osób, które z różnych przyczyn odeszły od wiary w Boga.
Książka rzeczywiście prezentuje wprowadzenie do nauk. Może nie mówi wszystkiego, ale mówi to, co najważniejsze, by osoba chcąca liznąć temat mogła wiedzieć. A jak ktoś chce więcej? To wizyty w Ośrodkach, przebywanie w towarzystwie, wspólne medytacje, i zadawanie pytań.. No i praktyka..

Moim zdaniem książka bardzo powierzchownie rozprawia na temat podstaw buddyzmu. Powierzchownie, ponieważ jest to tylko lekkie wprowadzenie niewymagające żadnego wcześniejszego zetknięcia z buddyzmem, czy z historią Buddy. Ja bym tą książkę nazwała raczej bardzo dobrym poradnikiem rozwoju osobistego , a nie pismem filozoficzno - religijnym. No ale w końcu większość nauczycieli Buddyzmu Diamentowej Drogi mówi , że ich wyznanie ma być proste i przystępne , a nie oparte na odkrywaniu tajemnicy dostępnej tylko dla wtajemniczonych.

Lama Ole Nydahl O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu Zobacz więcej