Cyrk odmieńców

Okładka książki Cyrk odmieńców Darren Shan
Okładka książki Cyrk odmieńców
Darren Shan Wydawnictwo: Wilga Cykl: Darren Shan (tom 1) horror
horror
Darren Shan (tom 1)
Cirque du Freak
Wilga
2010-01-01
2010-01-01
Janusz Ochab
darren shan cyrk odmieńców

Jest to pierwszy tom Sagi Darrena Shana. Okrzyknięta światowym bestsellerem, ale hmmm..., mam pewien dylemat z tą powieścią.
Zdecydowanie jest ona przeznaczona dla młodszego czytelnika.
Na jej podstawie został nakręcony film Asystent wampira.
Dla mnie jednak nie jest to jakaś specjalnie wciągająca książka.
Naście lat minęło już dawno i choć są młodzieżówki, które bardzo mi się podobają, ta jednak mnie osobiście nie przekonała.
Przeczytać można, ale..... Decyzję zostawiam do podjęcia każdemu z osobna.
Darren Shan jest zwykłym nastolatkiem, do momentu, gdy trafia na przedstawienie do Cyrku Odmieńców.
Od tej chwili wszystko się zmienia. By ratować przyjaciela Darren zostaje asystentem wampira.

Zdecydowanie jest ona przeznaczona dla młodszego czytelnika.
Na jej podstawie został nakręcony film Asystent wampira.
Dla mnie jednak nie jest to jakaś specjalnie wciągająca książka.
Naście lat minęło już dawno i choć są młodzieżówki, które bardzo mi...

Przy pierwszej połowie książki można świetnie się bawić, zwłaszcza oglądając tytułowy Cyrk odmieńców, później niestety jest gorzej, Książka przypominała mi Wilkena. Polecam zwłaszcza 12-latkom, który lubią stwory paranormalne, albo s zakochani w pająkach. Jest to dobra książka dla dzieci.

Oto pierwsza część "Sagi Darrena Shana", liczącej dwanaście tomów serii irlandzkiego pisarza, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu "Asystent wampira".

Darren O'Shaughnessy - pisze pod pseudonimem Darren Shan. Ten irlandzki autor jest najbardziej znany za napisanie "Sagi Darrena Shana". W wieku sześciu lat, przeprowadził się z rodzicami i młodszym bratem do Limerick, które mieści się w Irlandii, gdzie mieszka do dziś.

Darren Shan jest przeciętnym nastolatkiem, aż dostaje bilet na spektakl Cyrku Odmieńców. Tam poznaje Madame Oktę. Staje twarzą w twarz ze stworzeniami unikającymi blasku dnia. Potem nic już nie jest takie samo.

W celu ratowania przyjaciela, Darren musi zawrzeć układ z wampirem. Musi dać pogrzebać się w grobie i porzucić swoje teraźniejsze istnienie. Jako jego kompan musi udać się w drogę wraz z nim.

Nastoletni Darren Shan to wielki szczęściarz, ale o swoim szczęściu nie ma świadomości. Posiada troszczącą się o niego rodzinę, siostrę, osiągnięcia w szkole, kolegów, szereg zainteresowań. Jest to coś, czego brakuje jego przyjacielowi. Steve mieszka z matką, której prawie nie ma w domu, nie posiada najlepszej opinii w szkole, co chwilę goni za kłopotami, a pasjonuje się paranormalnymi stworzeniami. Właśnie zamiłowanie Darrena do pajęczaków i nieustanne wpadanie w komplikacje jego druha, doprowadzają go do ostatniego człowieka, na jakiego chciał się natknąć. Krwiopijca Larten Crepsley również nie planował takiego obrotu spraw, ale kości rzucono. Jego ulubienica śmiertelnie ukąsiła najlepszego kumpla Darrena, więc chłopak postanowił oddać za niego swoją śmiertelną, nudną egzystencję. Jednakże działania nastolatka konkludują z zamierzeniami ratowanego Steve'a, więc rozbieżność zdań gotowa, jak również przerwane więzi dozgonnej wierności. Czasami po prostu nie warto się poświęcać. Jeżeli znowuż chodzi o samego wampira, to cóż, niektóre dzieci się rodzą, inne pojawiają się u twojego boku same.

Wampir to pozornie fantastyczna istota, karmiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła. Dzisiaj, stworzenia podobne do mentora Darrena Shana nie muszą pozbawiać istnienia w celu trwania w nieśmiertelności. Pośród nich znajdują się również stworzenia podobne im, ale nie chcące darować sobie staroświeckich metod. W sporze, którego kontrowersje są tłumione od wieków, pojawia się ktoś, kto może zmienić całokształt świata.

Zaskakujące, jak bardzo ekranizacja Paula Weitza odbiega od książki Darrena Shana. Nawet jeżeli film powstał na podstawie kilku części powieści, i oba dzieła prezentują się raczej średnio, co nie zmienia to faktu, że to drugie okazuje się już na początku mocno słabsze. I owszem, Paul Weitz nie do końca umiał ukazać stosunek nastolatka z wampirem, bo więź ucznia i mistrza nieco się zaciera w jego imaginacji, ale za to tak nie nudzi. Książka, bardziej szczegółowa, potrafi ukatrupić odbiorcę. Wracając jednak do początku. Tom rozpoczyna się, jak każde powszechne dzieło, kierowane do młodszego konsumenta. Główna postać, zwana Darrenem Shanem, istnieje wraz z pozostałą częścią ludzi, prowadząc nudne, monotonne istnienie. Studia, praca, rodzina, to plan na następne lata delikwenta. Jednakże pewnego dnia, podobna do niego jednostka, zwana Stevem, odnajduje reklamę spektaklu, którego główną atrakcją jest banda odmieńców. Jak to w powieściach odpowiednich na ciemną noc, nastolatkowie postanawiają odwiedzić tajemnicze miejsce. Potem dochodzi już do szeregu zdarzeń, które odmieniają ich na zawsze. Naturalnie, poza losem, za całość winien jest Steve, którego ostatecznie trzeba ratować z ramion śmierci. Szczegółowość autora, jego dbałość o detale, rozciągłość fabularna to postrzał dla historii o Darrenie Shanie. Bo problemem jest to, że pisarz podczas tworzenia tomu, najbardziej skupiał się na scenach, które są nieciekawe. Szereg opisów, jak tresowanie szczególnego pajęczaka to nie najlepsza metoda na zatrzymanie przed książką młodocianego grona odbiorców. Sam sposób pisania Darrena Shana, jego podejście do historii, jest świetne. O autorze wiele mówi sam fakt, że przewodni bohater nosi takie samo nazwisko jak on, a sama historia została napisana też z punktu widzenia nastolatka. Znowuż świat, do którego zaprowadza odbiorcę, nawiązuje do już zapomnianej, pełnej legend i średniowiecznych mitów rzeczywistości z odrobiną jego własnej koncepcji. Szkoda, że potencjału nie dało się lepiej spożytkować.

Podsumowując, Paul Weitz zabrał z książek Darrena Shana to co najciekawsze, dodał odrobinę humoru, zatrudnił grono doświadczonych aktorów, a i tak nie udało mu się osiągnąć wielkiego sukcesu. Jednakże, jeżeli chcecie przeciągnąć nieco czas Halloween, to film nadaje się do tego idealnie. Powieść jest dla osób z dużą cierpliwością.

Ta część jest wprowadzeniem do całej serii.Fajna Fabuła. super opisane z szczególami które powinny tam być

Książkę nabyłam gdzieś na jakiejś przecenie, opis mnie zaciekawił, a że była dość tania - do koszyka :)

Muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam. Pozycja ta wciąga, chociaż jest zbyt krótka, bo ma ledwo 200 stron. Mimo to czyta się ją szybko i przyjemnie. Plusem jest też to, że jeśli ktoś ma mało czasu, a chciałby przeczytać chociaż kilka stron - to jeden rozdział z pewnością się nada.

Jeżeli zaś chodzi o samą fabułę, z nią też nie jest źle. Ciągle coś się dzieje, ale akcja nie wali się na łeb, na szyję.
Ogólnie jest to historia zwykłego nastolatka - Darrena. |Pewnego dnia dziwnym trafem dostaje on bilet na spektakl Cyrku Odmieńców. Po tym przedstawieniu już nic nie jest takie samo. Madame Okta, wypadek Steve'a oraz tajemniczy Crepsley składają się na naprawdę dobrą książkę, która przedstawia wampiry w sposób nieco inny, niż znamy do dotychczas.

Jak najbardziej polecam, i sama sięgam po drugą część.

Naprawdę świetna i wciągająca historia, a nie kolejna nudna książka o wampirach. Wszystko opisane bardzo ciekawie i prosto. Od książki wręcz nie można się oderwać. Jest to też jedyna opowieść, którą z z własnej woli do końca przeczytała moja siostra, która szczerze nie przepada za książkami, a to z pewnością coś znaczy. :) Naprawdę polecam.

Najlepsza <3 Wcigajca, ciekawa wszyystkim polecam ;)

Najlepsza <3 Wcigajca, ciekawa wszyystkim polecam ;)

Saga najlepsza jaką kiedykolwiek czytałam, szkoda tylko, że wydano tylko 3 tomy :(

Kupiłem jednocześnie trzy pierwsze tomy, choć przyznam podchodziłem do nich sceptycznie. Długo leżały na półce i czekały na swoją kolej, ale pewnego wieczoru stwierdziłem, że zobaczę co to za historia.
Książki okazały się lekką, przyjemną lekturą, ale na tyle wciągającą, że wszystkie trzy tomy, które mam, przeczytałem jednej nocy.

Myślałam, że książka będzie lepsza.Liczyłam na to, że mnie wciągnie i przeczytam ją w ciągu 3 dni...Niestety pomyliłam się jak dla mnie była ona nudna.Czytałam ją jakiś czas temu i nie pamiętam dokładnie o czym była a rzadko się zdarza, żebym nie pamiętała książki.Miałam już do czynienia z książkami o wampirach, jednak ta była najnudniejsza.Do tej pory nie sięgnęłam po dalsze tomy i już na pewno ich nie przeczytam.

• Książki

Darren Shan Cyrk odmieńców Zobacz więcej