83-11-07390-2
piotrex

Dramat przedstawiciela pokolenia "Kolumbów", który wykonuje bratobójczy wyrok, co zaciąży na jego życiu osobistym.

Zapomniana powieść Romana Bratnego ,,Miłowanie kata”

Wydobyty moją ciekawością z zapomnianego świata, wciąż ,,żywy" tekst, który warto przypomnieć jednym, drugim zaś przybliżyć jego wartość. Sięgnięcie po niego może ,,umilić" czas przy kawie, herbacie lub innym napoju... zimową, wieczorową porą.
Muszę to opisać po prostu tak, jak zostało utrwalone. Nie w grubych książkach historyków, nie w powieściach, nie w tomach pamiętników. Jak zostało w pamięci. Nie w ,,pamięci narodu”, nie w nie istniejącej ,,pamięci historii”. W pamięci jednego niespełna dwudziestoletniego człowieka, którego los wypadło mi utrwalić w tej opowieści.
Deklaracja, jaką zamieścił autor w ,,Miłowaniu kata” jest misją utrwalenia świata, jaki przeminął, a którego sam doświadczył. Bratny zwraca uwagę na sposób uchwycenia istotnego problemu – jednostkowość doświadczenia wojny, jej wpływ na psychikę oraz dalsze losy bohatera.
Problem podejmowany wielokrotnie przez pisarza, jakim jest ukazanie powojennych losów ...

seingaakz | 2015-09-04
Gocha_23 | 2015-08-10