Bibuła

Wydawnictwo: Jirafa Roja
historyczna

Bibułą w żargonie rewolucyjnym nazywają każdy druk nielegalny, nieopatrzony sakramentalną formułą & dozwolone cenzurą pisał w 1903 roku w broszurze Bibuła Józef Piłsudski wówczas redaktor, wydawca i zecer socjalistycznego pisma Robotnik. Bibuła, napisana w latach przynależności Piłsudskiego do PPS, stanowi pasjonujący opis funkcjonowania konspiracyjnych wydawnictw. Podczas lektury tego barwnego dzieła poznajemy tajniki redagowania i powielania zakazanych druków, zorganizowaną siatkę konspiracyjnych redakcji i kolporterów oraz ich metody przemycania pism przez granicę zaboru. Pisana na zamówienie redakcji czasopisma Naprzód Walka rewolucyjna pod zaborem rosyjskim. Wrażenia i fakty z ostatnich lat dziesięciu. Bibuła od sierpnia do grudnia 1903 roku ukazywała się w odcinkach. Dopiero w ostatnim zamieszczono nazwisko autora. Obecne wydanie książkowe zostało ponownie zredagowane i uwspółcześniono język.

Konkwistadorrr | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

W związku z tym, że jestem ciekawy świata w wielu aspektach, to postać Józefa Piłsudskiego nie jest mi obca. Przeglądałem kiedyś półki z książkami w swoim domu i natrafiłem właśnie na taką małą książeczkę (niczym broszurka) gdzie na krawędzi mazakiem jakimś było napisane to imię i nazwisko. Sądziłem z początku, że to coś o tej zasłużonej dla Polski personie napisanej przez jakiegoś autora. Okazało się jednak, że ta malutka książeczka jest autorstwa samego Piłsudskiego, a do tego zanim się o tym dowiedziałem dostrzegłem, iż jest to "bibuła" chyba z okresu stanu wojennego.
Ciekawy zbieg okoliczności! "Bibuła" J. Piłsudskiego o "bibule".
Podejrzewam, że młody czytelnik czy generalnie pokolenie "gimbazy" (może jestem zbyt krytyczny, ale swoje wiem haha) nie będzie mieć pojęcia co owo słowo znaczy. Już wyjaśniam.
"Bibuła" to określenie na nielegalne treści tworzone w nielegalny sposób na niekoniecznie nielegalnych urządzeniach (na przykład przenośne czy stacjonarne drukarnie). Piłsudski...

JackK | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook