Jezuici

powieść historyczna
Exter
1994-01-01
1994-01-01

Ksiądz Malachi Martin pisze bardzo dobrze, ze znajomością rzeczy (był insajderem) i rzetelnym przedstawieniem spraw. Napisana świetnym językiem, doskonale się czyta. Pozycja obowiązkowa dla zrozumienia papieża Franciszka i ogólnie mariażu Kościoła ze światem.

Polecam.
Polskie tłumaczenie zawiera błąd sugerujący że centrala jezuitów to Il Gesu który znajduje się przy Borgo Santo Spirito 4 w Rzymie. Dom pod tym adresem nazywany jest jednakże Kurią Generalną.
Il Gesu - było ostatnim miejscem gdzie Ignacy Loyola żył w Rzymie i jest do dziś miejscem symbolem teraz to kościół, międzynarodowy dom studiów i małe muzeum.

Polecam.

Dziwi Cie ekologiczny biskup Rzymu,zwany roboczo Papierzem Franciszkiem?

Autor pieknie ukazuje powstanie zakonu,jego Sile,Moc i to wszystko co zrobil dla ludzi w Imieniu Zbawiciela - nawet jesli jestes niewierzcy korzystasz czesto wlasnie z daröw i zdobyczy Zakonu.
To jedna strona medalu.
Druga- latwa tez do sprawdzenia, to niestety upadek dla wierzäcych,dla röznej masci marxistöw nowy taran rewolucji lewych ideologji.

Nie dziwi po tej ksiäzce nastawienie Franciszka zwanego papierzem. Taki to pociotek Aruppe,mini Cardenal na nasze czasy.

Ksiäzka bardzo dobrze oparta na faktach i wydarzeniach.
Bledy :
str 163- 1520 rok-Czechoslowacja jeszcze wtedy nie istniala.
Str 185 - Stawianie röwnosci miedzy Ignacym Loyolä i Leninem " z nikäd,bez wsparcia,kasy...Leniana drogi autorze wspieraly Niemcy, a nawet na zeslaniu na Sybeii dobrze zyl (Matka miala male,bo male,ale wystarczajäce udzialy w wydobyciu nafty )
Str 186 - Imie Ignacy znaczy ogien,a nie obronca

Wydawca niestety oszczedzal na farbie..literki ciut za male ;)

Dziwi Cie ekologiczny biskup Rzymu,zwany roboczo Papierzem Franciszkiem?

To jedna strona medalu.

Wiem, że nic nie wiem. Taka myśl mnie naszła po lekturze tej książki. Miałem swój pogląd wyrobiony na wiele spraw związanych z kościołem "posoborowym". A tu kolejna cegiełka wiedzy pokazuje pewne sprawy w zupełnie innym świetle.
Z książki dowiadujemy się o wielkości zakonu Jezuitów i tym, czego dokonał w Kościele. Jest to jednak jedynie wprowadzenie do opisu zmian (złych zmian),które się w Towarzystwie Jezusowym działy. Przede wszystkim chodzi o myśl marksistowską, która wkradła się do zakonu i do dziś robi tam niesamowite spustoszenie.
Poznając kolejne fakty łatwiej zrozumieć niektóre zachowania i poglądy Jana Pawła II, a przede wszystkim jasnym się staje w czym wyrósł papież Franciszek. Nie nastraja to wszystko optymizmem, ale pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość i zapragnąć jej zmiany. Autor zdaje się być bezstronny w przedstawianiu rzeczywistości (zarówno o jezuitach i papiestwie stara się mówić zgodnie z prawdą, nawet, gdy słowa nie są pozytywne). Mimo to nie mogłem uwierzyć w niektóre fakty i musiałem sprawdzić ich wiarygodność w innych źródłach. I w tych przypadkach wszystko okazało się być prawdziwe.
Aby poznać Kościół, aby zrozumieć dlaczego taki jest papież z Ameryki Południowej warto przeczytać tę pozycję.

• Polityka
  • Marksizm/ postmodernizm