83-11-07627-8
historyczna
basior

Książka opisuje sytuację Polski podczas kampanii wrześniowej z punktu widzenia jednego z dowódców. Akcja zaczyna się kilka miesięcy wcześniej i kończy w momencie przekroczenia granicy przez Generała. Ukazuje jak wielka różnica technologiczna dzieliła walczące strony.

źródło okładki: google.pl

książek: 2077
onika | 2014-11-23

Spis następujących po sobie wydarzeń z września 1939, jaki w mój mózg wpisały lekcje historii, wzbogacony o wspomnienia moich dziadków i urywki kronik filmowych, choć dotyczy tragicznego okresu, nigdy mnie specjalnie nie przerażał. Myślę, że miało to związek głównie ze świadomością, że wszystko udało się jakoś przetrwać, że Polska nie zginęła. Zresztą, nigdy nie traktowałam suchych faktów emocjonalnie. I mogłabym dalej tkwić w błogiej nieświadomości pewnych sytuacji, gdyby nie książka autorstwa generała Sosnkowskiego „Cieniom września”.

Nie było to moje pierwsze spotkanie z literaturą wojenną, czy wspomnieniami z tego okrutnego czasu. To zawsze są trudne historie, które obciążają pamięć. Ale relacja przebiegu kampanii wrześniowej, jaką zdaje generał Sosnkowski, jest po prostu obezwładniająca. Chyba nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, jak bardzo polskie wojsko było nieprzygotowane do wojny z Niemcami. Owszem, wiedziałam o niedostatecznym uzbrojeniu, o problemach z łącznością i...

anf12 | 2016-05-03
Mariusz | 2016-02-18