Słowacki wysp tropikalnych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0893-3
literatura piękna
Lugal

Autor wprowadza czytelnika w atmosferę Warszawy okresu międzywojennego i zastanawia się, w jaki sposób uzmysłowić mu niepowtarzalny klimat tamtych czasów. Żeby zrozumieć człowieka przeszłości, trzeba poznać, wśród jakich żył on obaw, niejasności, półprawd, i... właśnie, wśród jakich plotek. Trzeba mieć szacunek dla plotek, a zrozumie się, czym się interesował człowiek wtedy żyjący, czego się bał, czego był ciekawy.

"Dziejopis domorosły, poczciwy złośliwiec a plotkarz zbliża nas do epoki bardziej i skuteczniej niż ktokolwiek fachowy".

Hołdując tej zasadzie Choromański wspomina, przypuszcza, wątpi, plotkuje i - tworzy urzekającą, pełną tajemniczości fabułę niniejszej powieści.

Michal | 2014-05-20
Przeczytana: sierpień 2013

Jeden z użytkowników naszego portalu polecał lekturę „Słowackiego wysp tropikalnych” podczas wakacji. Dodałbym od siebie, że musi to być lektura niespiesznia! Letnie puchy i rozleniwienie pozwolą nam idealnie zgrać się z akcją tej powieści, która rozgrywa się podczas upalnych lipcowych dni, po 1931 roku.

Choromański osiągnął mistrzostwo w sugestywności opisów stanów pogody. W „Słowackim…” główny bohater zauważa łudzące jego zdaniem podobieństwo warszawskiego brzegu Wisły i… wysp tropikalnych służących za scenerię „Zwycięstwa” autorstwa Josepha Conrada. W ten sposób restauracja Sportowa staje się celem codziennych pielgrzymek bohatera gdzie, najczęściej w niespodziewanym towarzystwie, spożywa hektolitry alkoholu. Restauracja Sportowa to miejsce z pogranicza snu i jawy: chciałoby się powiedzieć, że nikt nie trafia tam przypadkowo. Wszystkich gości (oraz właścicieli) Sportowej łączy pewien rys dziwactwa, aura tajemniczości i niedopowiedzenia.

Warto pamiętać, że narracja...

Zaczytana | 2014-02-16

Bardzo dobra, ale tylko dla miłośników stylu Choromańskiego.

rosmene | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, Nieskończone

Do tej książki trzeba mieć nastrój, najlepiej być na wakacjach gdzieś w Polsce i nigdzie się nie spieszyć. Choromański jest mistrzem, niestety moje wakacje zbyt szybko się skończyły.

Agata Kondaszewska | 2018-01-14
Na półkach: Starsze, Posiadam, Przeczytane