Miłosny atlas anatomiczny

Michał Choromański Wydawnictwo: Estymator literatura piękna
Estymator
2021-01-01
1974-01-01

Ogólnie powieść wielowątkowa, ale jeżeli książka - jak informuje autor - to atlas, to atlasy niewątpliwie pozwalają kierować uwagę na niejednym pasmie górskim, czy wręcz kontynencie.
I "Atlas" Choromańskiego zadowolić może niejednego czytelnika, jak również mnogą ilość wymagających czytelniczek.
Jeżeli są problemy z akceptacją, czy utrzymywaniem wzmożonej uwagi na jednym wątku, czytelnik może przemieścić się w inne rejony rejestrowane przez autora "Miłosnego atlasu anatomicznego".
Przykładowo jeżeli spodnie nie pasują (dosłownie i umownie),przenosimy się do pociągu w bajeczną podróż na trasie Konstantynopol- kraj ojczysty. Brzmi to nieco tajemniczo - dlatego wyjaśniam.
Najpierw spodnie, a są to spodnie niezwykłe. Spodnie które mówią. A poza tym jest jeszcze Weronka, lat...w każdym bądź razie jest osobą pełnoletnią i On, inżynier specjalności budowlanej.
Miejsce akcji hotel. Gdzieś koło Radomska Ilość gwiazdek i nazwa w zasadzie są nieistotne.
Czas akcji - wieczorek zapoznawczy... w trakcie którego uczucie łączące obojga, powoduje taki poziom emocji, że o detalach - w tym przypadku o spodniach - nikt, a szczególnie inżynier o specjalności budowlanej, już nie myśli. Nie ważne, że spodnie wylądowały na pokojowym wazonie z kwiatami, czy wpadły do hotelowego akwarium, ważna w tym momencie jest miłość łącząca dwie autonomiczne osoby.
I działo się tak prawie przez trzy tygodnie. Odwiedzała inżyniera w hotelu Weronka co wieczór.
Aż przyszedł ten dzień, kiedy Weronka, widząc, jak zdjąwszy spodnie, począł je dokładnie składać według kantów...
...i łzy pociekły Weronce z oczu i powiedziała:

"- Co... co ty z tym robisz? - spytała, łykając szloch.
- Z czym?
- No, ze swoimi spodniami.
- Jak to, wieszam je na krześle
- To ... ty mnie już nie kochasz!
- Ależ co z tobą? dlaczego? Przeciwnie!
- Łżesz! Spodnie twoje sie wygadały, wiem jak prawda wygląda, Masz mnie dość!

Wstała, ubrała się i wyszła bez pożegnania.

A historia z pociągu relacji międzynarodowej to właściwie gotowy scenariusz do filmu, I to nie byle jakiego. Może nawet byłby godny oscarowej gali on ci.

Ranga fabuły sięga wyżyn powagi historycznej, rzecz dzieje się bowiem w 1914 roku, czyli roku zapisanym niemalże w każdym szkolnym podręczniku.
Rozpoczyna się banalnie. Ona jedzie pociągiem kolei rumuńskich. Z 8-letnim dzieckiem. W jej torebce spoczywa list od niego, pisany atramentowym ołówkiem.
W pewnym momencie Ona udaje się do toalety celem odświeżenia...ale i nie tylko. Niestety, w toalecie nie ma papieru.Jedyny ratunek to dwie kartki listu pisanego atramentowym ołówkiem. Normalną koleją losu, dwie pomięte kartki "pofrunęły pod koła niczym białe ptaszki, zakrążyć nad rumuńską kukurydzą i mamałygą". I w tym momencie następuję kulminacja intrygi. Dwie kartki papieru fruwające po rumuńskich polach uznane zostały za szpiegowskie dokumenty.
Byłą właścicielką listu miłosnego poddano na stacji, gruntownej rewizji i badaniu.
Oto jak owo badanie przebiegało w wersji 8-letniego Rysia:

- Mama się po prostu pokłóciła. I wtedy zabrano nas do dużego pokoju i kazano się rozebrać, uhu-hu...
- Nie becz! a potem, co potem?
- A to, że biedną mamę położono na stole twarzą w dół i ustawiono nad nią lampę. A fotograf przykrył sobie głowę czymś czarnym i pstryk... zdejmuje mamę z tyłu, uhhuu...!
- Powtórz, co? co fotografuje?
- Mamin tyłek!
- Święci Pańscy! A dla-czego?
- Bo coś na nim jest napisane atramentem...

A potem była wojna, a na wojnie...
Ogólnie niezła, a jeżeli ktoś lubi geografię to nawet dobra.

Jeżeli są problemy z akceptacją, czy utrzymywaniem wzmożonej uwagi na jednym...

Choromański pisał o sobie - "..drukiem ważę się ogłosić jedynie to , co zdaniem moim nie było jeszcze nigdy drukiem ogłaszane" - zatem , niewiele pisał o Kampanii Wrześniowej.
Na tle wydarzeń września "39" ukazuje autor obraz rodziny ze środowiska pseudo-arystokracji i skorumpowanej finansjery .

Ostatnie dni małomiasteczkowej arystokracji na tle nieuchronnej katastrofy - września 1939 r. Miny i pozy, wyższość i klasy społeczne, wszystko to nieuchronnie zniknie zmiecione bezwzględnym Blitzkriegiem.
Specyficzne słowo Choromańskiego trochę już dzisiaj zakurzone, jednak wciąż i wciąż aktualne.

Bardzo lubię styl Choromańskiego, ale ta książka mnie wymęczyła...

Bardzo lubię styl Choromańskiego, ale ta książka mnie wymęczyła...

• Historia XX wieku
  • Urlop 2023
  • Czeka na półce
  • Niedoczytane
  • Historia społeczna

Dodaj cytat z książki Miłosny atlas anatomiczny