Noc i inne opowiadania

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02850-7
Lugal

Zbiór opowiadań Jerzego Andrzejewskiego (1909-1983) powstałych w czasie okupacji, wydanych po raz pierwszy w 1945 roku.

Andrzej | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Noc Andrzejewskiego to zbiór opowiadań wojennych.Jerzy Andrzejewski miał w swojej twórczości rózne okresy fascynacji początkowo był zafascynowany tradycją katolicką,po wojnie wziął czynny udział w budowaniu PRL,znana powieśc z tego okresu to Popiół i Diament,jednak w miarę upływu czasu stał się przeciwnikiem komunizmu.Przechodząc do opowidań noc.Tytuł tego zbioru opowiadań jest bardzo trafny gdyż opisuje dośc mroczne czasy.W zbiorze opowiadań Noc znajdują się różnorakie losy Polaków w czasie wojny czasami są to godne naśladowania postawy ,czasami znajdują się tu haniebne postaawy o któryc należałoby jak najszybciej zapomnieć ,ale niestety takie postawy wśród Polaków także pojawiały się w czasie wojny.Są tu różne historie z tego okresu z obozu koncentracyjnego,z powstania w getcie warszawskim,po powstaniu warszawskim,oraz już po zakończenia wojny.Bez wątpienia najlepszym opowiadaniem jest Wielki Tydzień ,gdzie akcja się dzieje w czasie Powstania w Getcie Warszawskim,Żydówka o...

monika | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

..i za takiego jednego pięciu naszych rozstrzelali.Niech pani powie co za tragedia.
-Moim zdaniem ,proszę pani,taki Polak ,co za przeproszeniem ukrywa u siebie Żyda , to jest za przeproszeniem świnia.To nie po chrzescijańsku, zeby za jednego Żyda ginęli dobrzy katolicy, tak nie może byc.

Odwalił za nas (Hitler) uciązliwą i powiedzmy,że nawet przykrą ,czarną robotę.Teraz w ogóle kwestii żydowskiej nie będzie! Gdyby nie zrobił tego Hitler , musielibyśmy po wojnie my sami zabrać się do likwidacji Żydów.Jeden kłopot mniej.
...nie mamy powodu litować się nad żydami...Każdy z nich ,gdyby tylko mógł ,natychmiast strzeliłby w łeb pierwszemu napotkanemu Polakowi.
Gbyby żydzi doszli do władzy, wtedy pokazaliby nam ,co potrafia!....
-Nie mam racji panie inzynierze?

Joe | 2016-04-29
Ingratus | 2016-03-02