Okładka książki Zawał

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
powieść, pamiętnik
typ
papier
7.26 (39 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Złapało mnie to w tunelu. Staję, nie pomaga. Wywlekam się schodami na górę, na Marszałkowską. Jeszcze nie rezygnuję z kupowania czapki w domach towarowych, bo chodzę z gołą głową. Koło rotundy PKO rezygnuję. Właściwie już wiem, że muszę zrezygnować natychmiast z wielu rzeczy. Boli niesamowicie za mostkiem. Słabawo. Pot się leje. Ani kroku nie można zrobić, a muszę. Dużo. Serce tak jakby się obrywa...

Złapało mnie to w tunelu. Staję, nie pomaga. Wywlekam się schodami na górę, na Marszałkowską. Jeszcze nie rezygnuję z kupowania czapki w domach towarowych, bo chodzę z gołą głową. Koło rotundy PKO rezygnuję. Właściwie już wiem, że muszę zrezygnować natychmiast z wielu rzeczy. Boli niesamowicie za mostkiem. Słabawo. Pot się leje. Ani kroku nie można zrobić, a muszę. Dużo. Serce tak jakby się obrywało.
- To zawał - myślę, bo sobie przypominam, jak ktoś raz mówił, że to ból w samym środku. Nie wolno się ruszać, a muszę do jakiegoś samochodu.
Jest 11 rano, 28 listopada.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Co ciekawe- Miron Białoszewski opisuje zwykłe, "codzienne", prozaiczne sytuacje, a robi to w tak niezwykły i wciągający sposób, że ani przez moment nie czułam się znudzona, rozproszona. A mogło się to zdarzyć, bo "czytałam" "Zawał" w postaci audio, karmiąc córcię, jeżdżąc z nią samochodem ( teraz taki numer z Intruzem Faulknera mi się nie udaje). Aha- i żałuję, że nie pisałam Zośce pamiętnika ze szpitala, kiedy leżałam 2 miesiące na patologii ciąży i czekałam na jej narodziny. Na pewno nie zrobiłabym tego tak dobrze jak Miron :) ale byłaby pamiątka, bo naprawdę, po jakimś czasie, najlepszy współpacjent, to taki co nie gada, nie słucha radia i nie ogląda non stop telewizji. Sprawdziłam na własnej skórze.

infrared | 2013-10-24

Czytałam to w czasach licealnych. Miałam wtedy taki zeszycik, w którym notowałam sobie co zgrabniejsze cytaty celem późniejszego skróconego odchamiana się. Pamiętam, że pana Białoszewskiego wypisywałam dużo. Mówił o ważnych rzeczach prostym, a jednocześnie żywym i ujmującym językiem.
Chyba czas wrócić do tej pozycji...

masia | 2013-11-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Często wracam do tej książki. Opis drobnych codziennych zdarzeń tworzy tu ujmującą całość.

czytankianki | 2011-12-02

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku