978-83-7469-463-6

'Wyznaję bezwstydnie: po trzydziestu trzech latach, robiąc korektę, przeczytałem „Awans” młodego, trzydziestotrzyletniego Redlińskiego ze szczerym rozbawieniem i - z zazdrością. Zazdroszczę mu dzisiaj nie tyle poczucia humoru i sarkazmu, ile ukrytego optymizmu. Choć dzisiejsze przemiany są komiczniejsze, a idee i urojenia bardziej groteskowe niż tamte, peerelowskie - ni „Transformejszen”, ni „Telefrenia” starego Redlińskiego nie dorównują pod tym względem „Awansowi”. Czyżby optymizm był pochodną naiwności? Na szczęście przeżywam drugą młodość i drugą naiwność.'
Edward Redliński

źródło opisu: www.proszynski.pl/

źródło okładki: www.proszynski.pl/

Krzysiek | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Szału nie ma, tyłka nie urywa. Choć nie jest złe. Z początku myślałem, że to taka groteskowo wręcz przerysowana w stylu lat 50. agitka komunistyczna na zamówienie władz PRL, ale na szczęście to nie tak. Tym niemniej uważam, że pominięcie tej książki nie będzie niepowetowaną stratą.

Marta | 2013-03-16

Warsztat literacki Redlińskiego jest porównywany do gomborwiczowskiego - i chyba nie bez powodów. W "Awansie" mamy jawne nawiązania do "Ferdudurke"; "mafister" jest kopią Profesora Pimki, bohaterowie są "upupiani". Tak szybko wieś się cywilizuje, nagle wszyscy pięknie mówią, interesują się filozowią i technologią - mamy groteskę! W efekcie końcowym bohaterowie tracą tożsamość, sami nie wiedzą kim są, grają, czy to tak naprawdę...?
Naprawdę dobra książka, naprawdę pachnie Gombrowiczem :)

WojtekW | 2014-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Naprawdę pomysłowa opowieść, jakże aktualna i odnosząca się do teraźniejszości. Poczucie humoru, ludowy klimat, poważne przesłanie, to mieszanka, którą lubię i zawsze cenię. Najlepsza pozycja Redlińskiego obok Konopielki. Polecam.

Kamil_Wójcik | 2010-03-13

Każda książka Redlińskiego to przeżycie. Awans może nie jest najlepsza, ale to jeden z niewielu pisarzy która niezmiennie trzyma poziom i szanuje czytelników oddając im do rąk produkt pełny i wartościowy.

Ania | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Książka przyjemna, zabawna, krótka, warto przeczytać :) Język nie razi, wręcz "śmiesznie" poczytać coś w takim języku :)

MichałMałysa | 2014-08-11
Akukaracza | 2013-05-22

Komu pożyczyłam mój egzemplarz Awansu i dlaczego do mnie nie wrócił? Jeśli poszedł dalej - wybaczam, trzeba się dzielić najlepszymi książkami.

Iza Lewandowska | 2012-05-28

Klasyk. "Awans" obowiązkowo mieć trzeba. Czytam, wracam po raz 10..0..I to jest to.

Monika | 2011-07-24
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Pozycja jak dla mnie lekka, łatwa i przyjemna.

problem | 2016-11-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane