Akcja sztuki zogniskowana jest wokół relacji matki i syna. Janina Węgorzewska, tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona - filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji. Matka poświęca się dla pierworodnego i jednocześnie czyni mu z tego powodu wyrzuty. Otacza syna opieką, okazuje mu miłość, ale jęczy nad swoim matczynym bólem i cierpieniem, bywa też okrutna. Pije wódkę i bierze morfinę, używek dostarcza jej zresztą sam Leon. Idee syna raz wydają jej się bliskie i ważne - jest wówczas z niego dumna, innym razem uznaje je za dziwaczny i niezrozumiały bełkot.

Marta Kilian | 2015-06-18
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Twórczość Wikacego zawsze mnie porywała i lubię czasem do niego sięgnąć, by poczytać, podumać lub pośmiać się jak tym razem. Matka to nie tylko udany dramat, to fantastyczna komedia. Śmiałam się siedząc teatrze, śmiałam się czytając.

Gosia | 2013-12-18

Gdyby Witkacy mógł przeczytać, że napisał "REALISTYCZNY DRAMAT, O TRUDNYCH RELACJACH MIĘDZY MATKĄ A SYNEM" to na pewno czułby się rozczarowany.

Marysieńka | 2012-01-22
Przeczytana: 1976 rok

"Matka" to zapewne jeden z najlepszych dramatów Witkacego. Porusza bardzo ważny i ponadczasowy problem relacji matka - syn. Z jednej strony ta wdowa, zubożała szlachcianka dorabia robótkami na utrzymanie własne i dorosłego syna, filozofa, z którego jest niezwykle dumna a z drugiej wciąż narzeka na niego i wypomina mu swoje poświęcenie i utrzymanie. Na dodatek jest alkoholiczką i morfinistką, której to uzywki dostarcza jej sam ukochany synek Leon...Widziałam doskonałe przedstawienie tej sztuki w teatrze tv w latach siedemdziesiątych, w roli Leona wystąpił tam niezrównany Marek Walczewski....Dramat oczywiście polecam.

paprotkowa | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Jeden z lepszych dramatów Witkacego, w którym dość wyraźnie rysuje się zagadnienie Tajemnicy Istnienia i sygnały teorii Czystej Formy, której Witkacy był twórcą i propagatorem.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobry dramat o toksycznej miłości między matką i synem oraz mężem i żoną. Najlepszy utwór Witkacego.

zbrodniaikara | 2011-02-27
Przeczytana: 2011 rok

pokazanie głębokiej i trudnej relacji Witkacego z jego matką. Ciekawy i realistyczny dramat.

Patrycja | 2014-03-04

Świetny dramat, dotyka wszystkich możliwych kwestii życia.

Lenkaite | 2013-02-12
Przeczytana: wrzesień 2007

GENIALNE przedstawienie z Peszkiem w roli głównej w Teatrze Stu...

Andrea_Deer | 2011-09-22

Świetny dramat w stylu Witkacego. Osobiście mogę powiedzieć jedynie, że należy do moich ulubionych dzieł tegoż autora.

meduzanna | 2011-01-21
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Niestety nie widziałam, tylko czytałam - Witkacy byłby niepocieszony.