Akcja sztuki zogniskowana jest wokół relacji matki i syna. Janina Węgorzewska, tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona - filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji. Matka poświęca się dla pierworodnego i jednocześnie czyni mu z tego powodu wyrzuty. Otacza syna opieką, okazuje mu miłość, ale jęczy nad swoim matczynym bólem i cierpieniem, bywa też okrutna. Pije wódkę i bierze morfinę, używek dostarcza jej zresztą sam Leon. Idee syna raz wydają jej się bliskie i ważne - jest wówczas z niego dumna, innym razem uznaje je za dziwaczny i niezrozumiały bełkot.

Marta Kilian | 2015-06-18
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Twórczość Wikacego zawsze mnie porywała i lubię czasem do niego sięgnąć, by poczytać, podumać lub pośmiać się jak tym razem. Matka to nie tylko udany dramat, to fantastyczna komedia. Śmiałam się siedząc teatrze, śmiałam się czytając.

Gosia | 2013-12-18

Gdyby Witkacy mógł przeczytać, że napisał "REALISTYCZNY DRAMAT, O TRUDNYCH RELACJACH MIĘDZY MATKĄ A SYNEM" to na pewno czułby się rozczarowany.

wasp | 2017-05-13
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2017

Ah! Cóż to jest za wybitny dramat! Jak na Witkacego przystało pełno w nim absurdu i zabawy formą. Pomiędzy tym wszystkim można odnaleźć wyznawaną przez autora filozofię i upajać się prawdziwą sztuką literacką w tym samym czasie. Nie należy jednak umniejszać tego dzieła i ograniczać się do stwierdzenia, że opowiada ono o relacji matka i syna. Oczywiście, że ten element również zawiera, jednakże na "Matkę" należy patrzeć z szerszej perspektywy, do czego serdecznie zachęcam.

Marysieńka | 2012-01-22
Przeczytana: 1976 rok

"Matka" to zapewne jeden z najlepszych dramatów Witkacego. Porusza bardzo ważny i ponadczasowy problem relacji matka - syn. Z jednej strony ta wdowa, zubożała szlachcianka dorabia robótkami na utrzymanie własne i dorosłego syna, filozofa, z którego jest niezwykle dumna a z drugiej wciąż narzeka na niego i wypomina mu swoje poświęcenie i utrzymanie. Na dodatek jest alkoholiczką i morfinistką, której to uzywki dostarcza jej sam ukochany synek Leon...Widziałam doskonałe przedstawienie tej sztuki w teatrze tv w latach siedemdziesiątych, w roli Leona wystąpił tam niezrównany Marek Walczewski....Dramat oczywiście polecam.

paprotkowa | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Jeden z lepszych dramatów Witkacego, w którym dość wyraźnie rysuje się zagadnienie Tajemnicy Istnienia i sygnały teorii Czystej Formy, której Witkacy był twórcą i propagatorem.

olaf2009 | 2017-05-29
Przeczytana: 26 maja 2017

Tytułową bohaterką jest pani von und zu Obrock przez ck. Jest uzależniona od robienia robótek na drutach, aby zarobić na utrzymanie siebie i swojego syna oraz alkoholu, w wolnym czasie słyszy głosy swojego zmarłego męża, który został skazany na śmierć i stracony w Brazylii za przestępstwa. Jej syn Leon, ze względu na to, że ma źródło utrzymania zajmuje się myśleniem, organizuje odczyty swoich myśli dotyczących głównych nurtów filozoficznych ówczesnych czasów. Żeni się z kobietą, która pracuje jako nocne pogotowie (prostytucja). Sam potajemnie przed wszystkimi jest utrzymankiem innej kobiety. Podczas spotkania rodzinnego zakrapianego alkoholem i kokainą, Leon rozmawia z Murdelem-Bęskim, na temat interesów dotyczących szpiegostwa wojskowego. Jest to jego kolejne źródło utrzymania. Mówi o tym otwarcie, jak również wyznaje, że wykorzystywał matkę i jej ciężką pracę. Matka podsłuchuje rozmowę i pada martwa. Pomimo iż autor określił sztukę w dwóch aktach, jest jeszcze trzeci...

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobry dramat o toksycznej miłości między matką i synem oraz mężem i żoną. Najlepszy utwór Witkacego.

zbrodniaikara | 2011-02-27
Przeczytana: 2011 rok

pokazanie głębokiej i trudnej relacji Witkacego z jego matką. Ciekawy i realistyczny dramat.

Patrycja | 2014-03-04

Świetny dramat, dotyka wszystkich możliwych kwestii życia.

Daria | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Mimo wszystko - nie udało mi się wczuć w ten dramat. Całość mnie, niestety, dość mocno wymęczyła.