Rosyjska orchidea

Wydawnictwo: Videograf II
Efirnoje wriemia
literatura rosyjska
Inka

Zabójstwo dziennikarza Butejki, które rozpoczyna akcję książki, wydaje się być rutynowa sprawą. Prowadząc przez lata demaskatorski program telewizyjny, naraził się on wielu prominentom i miał licznych wrogów. Inspektor Borodin czuje jednak, że przypadek Butejki jest o wiele bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Przyglądając się osobom powiązanym z ofiarą, trafia na ślad zaginionego skarbu z czasów rewolucji. Próbuje odtworzyć historię legendarnego diamentu i tym samym znaleźć sprawce zbrodni. Po mistrzowsku splatając wielowątkową fabułę, Daszkowa pokazuje złote lata i dramatyczny koniec starej rosyjskiej szlachty oraz brutalne oblicze współczesnej Rosji: skorumpowanych polityków, intrygi w świecie mediów, luksusowe kobiety i podejrzanych biznesmenów.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

chezmollard | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Akcja tej powieści rozpoczyna się zabójstwem niezbyt lubianego dziennikarza telewizyjnego, Artioma Butejki. Od razu mamy trupa i podejrzanego, który zostaje znaleziony na miejscu zbrodni w dość opłakanym stanie. Wszystko wydaje się być jasne i proste do udowodnienia. Ale dość szybko okazuje się, że sprawa jest bardziej złożona i skomplikowana, co niewątpliwie cieszy ambitnego inspektora Borodina. Tak pokrótce można zarysować fabułę.

Oczywiście rzecz jest jeszcze bardziej zapętlona. Daszkowa umięjętnie i zręcznie dodaje co raz to nowe postaci, ale niestety gubi się w budowaniu ich roli w całej historii. Jest ich albo za dużo na zbyt małej ilości stron, albo za mało stron na tyle postaci. W każdym razie autorka stopniowo wtajemnicza nas w swoją opowieść. Jest przebiegła, bo przez przedstawianie nowych bohaterów oddala nas od głównego sprawcy. I muszę przyznać, że do końca nie wiedziałam jak to się wszystko skończy.

Plusami kryminałów Daszkowej jest wspomniany już przeze mnie język,...

książek: 1939
Luna | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Słabe.
Może to wina tłumaczenia, może autorka pisze tak beznadziejnie. Nie wiem, nie zam rosyjskiego.
Na początku wszystko zagmatwane i niejasne, potem jest nieco lepiej, ale ani akcja, ani styl nie powala na kolana.
Nie wiem, czy moja wersja tylko tak ma, ale denerwujące były przejścia od jednego wątku do drugiego, nie oddzielone żadnym większym akapitem, w obrębie jednego rozdziału i w dodatku na ich granicy było niejednoznaczne zdanie, które równie dobrze można było przypisać do obu sytuacji.
Może trafiłam na mierną rosyjską literaturę i mam pecha. A może dobra rosyjska literatura skończyła się na Gogolu.

Dyszka za fabułę, jedynka za tragiczną jakość tłumaczenia. Osoba, która popełniła ten koszmar, powinna mieć dożywotni zakaz zbliżania się do tekstów rosyjskojęzycznych. Nijaki język, błędy w nazwiskach bohaterów i omijanie sporych partii tekstu. Jeżeli czytać "Orchideę", to tylko w oryginale - albo poczekać na DOBRE polskie tłumaczenie :)

behemot | 2015-12-05
Przeczytana: listopad 2015