Dla Nikity

Wydawnictwo: Videograf II
Золотой песок
literatura rosyjska
Agata

Znakomicie skonstruowana, pasjonująca historia kobiety, która przed laty podjęła niewłaściwą decyzję życiową i teraz pragnie spłacić dług wobec swojego dawnego ukochanego. Gdy dowiaduje się o nagłej śmierci Nikity – obecnie znanego pisarza, który podjął się napisania biografii jej męża, wpływowego polityka, Nika podejmuje prywatne śledztwo. Wyrusza do Moskwy, gdzie – narażając się na wielkie niebezpieczeństwo – poznaje całą prawdę o Nikicie. Przy okazji odkrywa, że jej mąż jest zamieszany w potworne zbrodnie. Akcja powieści toczy się na ciekawie zarysowanym tle społeczno-politycznym współczesnej Rosji, ukazując bezwzględne mechanizmy walki o władzę, powiązania polityki ze światem przestępczym, manipulacje psychologiczne dokonywane na ludziach przez rozmaite sekty religijne.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

panopos | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Nie zgadzam się z autorami opinii, że ta książka jest niedobra. Przeciwnie jest nawet bardzo dobra, szczególnie w warstwie społecznej. Beletrystyczny obraz Rosji lat 90-tych jest jednym z lepszych, jakie czytałam. Przekrój jest szeroki: nowi bonzowie-dzieci partyjnej nomenklatury, mafia, artyści, urzędnicy, lekarze, margines. Książka porusza też problem sekt i ludzkiej naiwności wobec obiecujących szczęście. Niektóre fragmenty zapadają w pamięć "na zawsze"- chociażby dziewczyna żebrząca z kupionymi za bezcen dziećmi na placach.
Kryminałem ta książka jest w drugiej kolejności i może dobrze, bo wtedy wątki społeczne byłyby albo wcale, albo mniej wyeksponowane.
"Kryminalnie" zdecydowanie lepsza jest A. Marinina, "społecznie " P. Daszkowa. Szkoda, że tak mało jej książek przetłumaczono. Tę polecam

książek: 1941
Luna | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Słabizna. O niebo lepsze od poprzedniej, ale... to nie to.
Ta autorka skutecznie zniechęca do rosyjskiej literatury... albo jej tłumacz, pojęcia nie mam.
I nie widzę tam zbyt wielkiego prywatnego śledztwa bohaterki... w ogóle jest tam jej nieco za mało, by zwać ją w ogóle bohaterką... Policjant, ten to prowadzi śledztwo. Pisarz - owszem. Ale ona?!
Odradzam tę książkę wszystkim, którzy zamierzają po nią sięgnąć. Oszczędzicie czas, naprawdę. Jest wiele lepszych sposobów tracenia/spędzania czasu i wiele ciekawszych książek na świecie ;)

książek: 2023
Agata | 2010-12-31

Nawet nie wiem kiedy ją przeczytałam. Tak szybko ją zakończyłam, że nawet dokładnie nie skupiłam się na treści. Zwykłe czytadło.

mim_m | 2015-01-23
medeas | 2015-01-16