Samotność 12

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Współczesna Moskwa, środowisko wykształconych i dobrze zarabiających trzydziestolatków. Jeden z nich popełnia samobójstwo, przyjaciele wiedzą, że to morderstwo, ale nie mają dowodów. Zanim je znajdą, następuje seria tajemniczych zgonów. Podczas docho...

Dominika | 2016-02-17
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Po książkę sięgnęłam dwukrotnie i, jeśli tylko nasze drogi ponownie się skrzyżują, z chęcią sięgnę raz jeszcze. Autor w lekki (co nie oznacza, że boleśnie infantylny) sposób zabiera czytelnika w podróż o finale, którego nikt nie mógłby się spodziewać. Ciekawa kompozycja ścisłej fabuły oraz słów mniej bądź bardziej popularnych tekstów piosenek, stanowiących niejako tło dla wydarzeń - dzięki Riewazowi poznałam cudowny musical "Roméo et Juliette, de la Haine à l'Amour"... i być może dlatego odczuwam tak mocny sentyment do Samotności.

jusia1986 | 2014-01-02
Na półkach: Rok 2013, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Już jakiś czas temu, zauważyłam tę książkę na półce w bibliotece, lecz odłożyłam ją i wybrałam inną. Jednak po kilku miesiącach postanowiłam "podjąć wyzwanie"... .
Spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami na temat tej książki, na różnych portalach internetowych, ale nie sugeruję się opiniami innych, wolę sama "zasmakować" dzieła. Co mnie przekonało do tej książki? Na początku dość osobliwy tytuł,ciekawość stylu rosyjskiego autora, a później opis powieści.

"Samotność 12" opowiada o poczynaniach trzech przyjaciół: Josifa, Matwieja i Antona, którzy muszą zmierzyć się z faktem, że ich przyjaciel "Chemik" zostaje brutalnie zamordowany a jego żona popełnia samobójstwo. Nie jest to "typowa" historia, lecz "powieść fusion", w której mordercą nie okaże się sfrustrowany człowiek, a ... no właśnie... organizacja, która małymi kroczkami próbuje zawładnąć światem. Zdaję sobie sprawę, że opis brzmi dość śmiesznie, ale dopóki samemu się nie sięgnie po książkę, nie zrozumie się problemu....

asia | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2014

Ciekawa intryga, antologia radzieckiego i rosyjskiego dowcipu w przypisach i obraz współczesnej Rosji - dla mnie to koktajl wart posmakowania. Interesująca, choć czasami nieco rozwlekła powieść.

Dorcia | 2016-10-09
Na półkach: 2016, Przeczytane, DKK
Przeczytana: październik 2016

Dobry kryminał, choć zakręcony. Ciekawie poznać Rosjan z innej perspektywy. Mimo grubości czytało się w miarę szybko.

Monika Góźdź | 2010-07-26

zaskakaujace itroche dziwne zakonczenie, sama ksiazke czyta soe jednym tchem i warta jest czasu:) taki kryminal z psychologicznym zacieciem

Mariusz Zielke | 2011-03-16
Przeczytana: marzec 2006

Mnie się bardzo podobała. Ciekawie napisana, wciągająca i przewrotna. Polecam.

morleigh | 2016-10-08
Darek Banaszewski | 2016-02-29