Hetman Stefan Czarniecki

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11595-8
historia, Polska
historyczna

W XVII wieku Rzeczpospolita toczyła nieustanne wojny z Rosją, Szwecją, Turcją i Tatarami. Nękały ją też konflikty wewnętrzne, zwłaszcza z Kozakami, rokosze i wojny domowe. Te niszczące kraj zmagania, a także wynaturzenie demokracji szlacheckiej doprowadziły państwo do upadku. zanim jednak pogrążyło się ono w anarchii i niemocy czasów saskich, oręż polski święcił wiele triumfów na polach bitew, a w wojsku pojawiła się cała plejada wielkich wodzów. Jednym z nich był Stefan Czarniecki. Tylko on jeden utrwalił się jednak w strofach naszego hymnu narodowego, zdobył sobie wielką sławę. Stało się to za sprawą całej ogromnej literatury pamiętnikarskiej XVII wieku, a później twórczości pisarzy epoki Oświecenia i XIX wieku z Henrykiem Sienkiewiczem na czele. Wbrew ocenom wielu współczesnych literatura ta przedstawiała Czarnieckiego jako posągowego bohatera bez żadnych wad i ułomności. W podobnym duchu pisali na ogół także autorzy okresu II Rzeczypospolitej.Dziś wiemy, że Czarniecki był człowiekiem z krwi i kości, a nie posągowym, wyidealizowanym bohaterem. Takiego też staramy się ukazać Czytelnikom na łamach książki.

Derufin | 2016-07-13
Przeczytana: 01 lipca 2016

Świetna książka, choć pod względem stylistycznym nie jest porywająca. Ale fajne pozycje nt. ważnych postaci często mają to do siebie, że niejako z konieczności pokazują nie tylko losy bohatera, ale szersze tło - i tak jest tym razem: oglądamy Polskę z Sienkiewicza, tyle tylko, że dowiadujemy się o niej więcej niż z "Trylogii", przy czym część tych informacji jest zaskakująca, a część - zasmucająca.
Niemniej książka jest wyborna i solidna - zrobiłem z niej, jak zwykle, sporo notatek.

MarcusProbus | 2013-02-23
Przeczytana: 05 grudnia 2012

hym książki Leszka Podhorodeckiego, to dobry wstęp, czyta się lekko i wiedza jest przystępna. Warto ją przeczytać jeśli jest się zainteresowanym a nie ma się wiedzy. Ale by zglebić wiedzę nie można się oprzeć jedynie na tej książce. Mając pod uwagę tę właśnie biografie Czarnieckiego, jest w niej wiele informacji zbyt ogólnych. np wyprawy duńskiej. i innych wydążeń z życia wielkiego wodza Rzeczypospolitej.
Jak już wspomniałem jako praca wstępna jest dobra po zapoznaniu znią powinieneś/powinnaś wiedzieć czy interesuje cię ta postać bardziej czy chcesz o niej zapomnieć. Pozdrawiam i polecam ale tylko trochu :)

Bookmaster | 2016-11-11
Na półkach: Historyczne, Przeczytane