Gawędy o czasach i ludziach

historyczna

Wspomnienia księdza urodzonego na Litwie, kapelana w czasie drugiej wojny światowej. Wstęp Karoliny Lanckorońskiej. Walerian Meysztowicz (ur. 1893, zm. 1982) polski ksiądz i teolog katolicki.

Natchniony bajarz, Polak z Litwy i Litwin z Polski, do tego żołnierz z krwi i kości, który za wojnę z 20 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W 1924 roku zostaje wyświęcony na księdza i odtąd służy Kościołowi i Polsce bez reszty do końca życia. Do tego ziemianin, który opisuje historię Rzeczpospolitej Obojga Narodów poruszając najważniejsze kwestie dotyczące Ojczyzny.
To książka natchniona przez Boga, ale nie o Nim samym, w każdym opisie czuć zapach dworków szlacheckich, każdej deski, mebli gdańskich, zapach galopujących koni, polowań, gończych psów, ale i tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia oraz wspaniałych postaci: Kościuszki, Mickiewicza, Chodkiewicza, Podbibięty, Radziwiłłów i innych.
Autor to także żołnierz Jerzego Dąmbrowskiego, dowódcy ostatniego pospolitego ruszenia Wielkiego Księstwa, słynnego Łupaszki z 13 pułku ułanów. Łupaszki, który podczas wymarszu z Wilna z armią rzezimieszków powiedział do nich słynne słowa:"Chłopcy - Ojczyzna - Bolszewicy - Job Twoju...

Agnieszek | 2011-07-05
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2011

Opowieść o świecie, którego nie ma. Fascynująca podróż w czasie przedstawiona przez autora związanego z Litwą, Watykanem - polskością i katolicyzmem.
Gawędy przede wszystkim portretują postaci ludzi bliskich z racji pokrewieństwa autorowi i ważnych dla państwa, nauki, sztuki czy dyplomacji. Zadziwia pamięć ks. Meysztowicza, zdolnego do uchwycenia szczegółów, imponuje elegancja języka i stosunek do prezentowanych postaci: serdeczny, pogodny. Sprawy trudne przedstawiono z taktem, na próżno szukać tu skandali czy choćby smaczków.
Cały tom przesiąknięty jest miłością do rodzinnych stron, czasów młodości, walki o Polskę na wielu frontach - także powojennych. nikt tak już nie pisze. Tamtego kraju nie ma, takich osób zabrakło.

Dlatego warto czytać wspomnienia.

Lektura wymaga jednak wysiłku. Mnogość szczegółów, nazwisk, nazw, wtrąceń łacińskich i francuskich (oj, przydałyby się przypisy!) utrudnia czytanie, lecz nie uniemożliwia.
Dla osób rozmiłowanych w historii pozycja obowiązkowa,...

Zbigniew | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Klasyka polska
Przeczytana: 23 lipca 2013

Ta książka jest wybitna dlatego, że pozwala wejść w wielką tradycję polityczną Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest jakąś odtrutką na całą oświeceniowo-marksistowską propagandę antyszlachecką. Pomaga trochę odwrócić to myślenie oskarżające szlachtę o całe zło i przypomnieć, że nawet jeśli miała swoje grzechy i ostatecznie tego państwa nie uratowała, to jednak po pierwsze go zbudowała i przez ponad 400 lat dzielnie broniła. Potem, jak to państwo po zaborach w prezencie od Amerykanów dostała, to je w 1920 obroniła. I na tym jej występ na scenie historii się zakończył. Był to występ wybitny. Nowa klasa, mieszczan i urzędników, już tego państwa nie obroniła w 1939. Zobaczymy, czy obecna klasa polityczna utrzyma państwo polskie przez kolejne 400 lat. Wtedy dopiero będzie można ewentualnie ferować jakieś negatywne wyroki przeciwko szlachcie i wykazać, że my byliśmy od nich lepsi.

wik699 | 2014-06-04

"Gawędy o czasach i ludziach" autorstwa księdza Waleriana Meysztowicza to zbiór wspomnień autora o ludziach, których spotkał w czasie swojego ciekawego życia w wielu miejscach Europy, od domu rodzinnego w Pojościu, poprzez Petersburg, Wilno aż do Rzymu, a dokładniej Watykanu. Sam autor był jednym z tych, którzy mieli szczęście (lub też pecha) żyć na przełomie dziejów, którym to przełomem była I Wojna Światowa i powojenny chaos na wschodzie Europy. Meysztowicz przeżył też kolejną wojnę światową, ale będąc praktycznie zamknięty w Watykanie nie brał wielkiego udziału w działalności politcznej, poświęcając się za to równie ważnemu dziełu, jakim były badania w archiwach watykańskich na temat dziejów kościoła w Polsce.
Przed lekturą słyszałem wiele pozytywów o tej książce. Niestety, po jej ukończeniu czuję znaczny niedosyt - oczekiwałem czegoś więcej. Po pierwsze, żałuję, iż Meysztowicz nie chciał napisać swoich własnych wspomnień - mimo, iż jego postać przewija się przez karty...

mariola | 2016-10-02
Ariel_O | 2016-03-03