Wańkowicz, Monte Cassino, bitwa
historyczna
gorofil

Skrócona wersja (jest również pełne trzytomowe wydanie) relacji korespondenta wojennego Melchiora Wańkowicza z bardzo ważnej bitwy na froncie zachodnim.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lemur80 | 2016-04-17

Posiadam wydanie rozszerzone PAX z 1978 r.

Ta książka to hołd dla heroizmu polskiego żołnierza na frontach II WŚ. Wańkowicz skupił się w swoim dziele tylko na osławionej bitwie, ale zebrany i spisany przez niego materiał ma wręcz biblijne rozmiary.

Autor unika "drystalizmów" i "kundlizmu", najważniejszy jest dla niego żołnierz polski i za to chwała mu na wieki. Niesamowite, że gruby, siwy, 50-cio paroletni facet pomykał między naszymi oddziałami niczym kozica. Bywało, że ostrzał był blisko... Dlatego jego relacja jest wiarygodna, emocjonalna, ale niepozbawiona spojrzenia strategicznego i politycznego.

Nie chcę używać górnolotnych słów, ale to cholera jest po prostu wielki fresk, hołd i dumny pomnik dla tych, którzy walczyli i dla tych którzy polegli. To dzieło wzruszające, ale też ciężkie w odbiorze i wymagające skupienia. Wańkowiczowi nie obcy jest też brutalny naturalizm, wręcz turpizm opisów walki i śmierci. Szczegółowe opisy żołnierzy rozerwanych na kawałki są tu właściwie...

Krzysztof | 2017-11-29
1travel | 2017-09-28