Hetman Stanisław Żółkiewski

Wydawnictwo: Bellona
9788311119888
historyczna
Radek

Biografia znakomitego wodza doby dawnej Rzeczypospolitej, mistrza staropolskiej sztuki wojennej, hetmana wielkiego koronnego. Był autorem i świadkiem największych triumfów polskiego oręża. Zwyciężył pod Kłuszynem nad wielokrotnie przeważającą armią moskiewską i w następstwie osiągniętego po bitwie porozumienia z bojarami mógł umieścić na Kremlu polską załogę i otworzyć perspektywę uzyskania carskiej korony przez polskiego królewicza. Poległ w czasie tragicznego odwrotu pod Cecorą. Był też utalentowanym pisarzem i teoretykiem wojskowości.

Leszek Podhorodecki, znakomity popularyzator historii, z wielką erudycją, w sposób przystępny i rzetelny, przybliża nam sylwetkę wielkiego hetmana.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5311

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5311

Xarthras | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, Historia, Biografie
Przeczytana: czerwiec 2010

Życie publiczne i prywatne wielkiego patrioty i jednego z największych wodzów I Rzeczypospolitej. Autor nie koloryzuje, w książce zawarte są również porażki i drobne grzeszki głównego bohatera i jedyną jej wadą jest bardzo pobieżne przedstawienie stoczonych przez niego bitew.

Tonatio | 2012-11-15

Biografia tego człowieka to fabuła dla najpiękniejszych filmów. Wielkie zwycięstwa, wspaniała kariera, olbrzymi talent a w końcu spektakularna klęska i śmierć jak w dramacie Szekspira.

Borowy | 2018-08-19
Kamil87 | 2017-03-22