Kozacy Zaporoscy

- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 184
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788311131804
- Wydawnictwo:
- Bellona
- Tagi:
- kozacy kozacy zaporoscy historia Ukrainy
- Kategoria:
- historia
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 184
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788311131804
- Tagi:
- kozacy kozacy zaporoscy historia Ukrainy
Kresy południowo-wschodnie dawnej Rzeczypospolitej to kraina mlekiem i miodem płynąca, ale wyludniona na skutek ciągłych wojen i najazdów tatarskich. Na ziemie te uciekali ludzie zagrożeni sądami, chłopi z majątków feudalnych, słowem wszyscy, którzy byli na bakier z prawem. Stopniowo wytworzyła się tu, na Zaporożu, społeczność Kozaków z głównym ośrodkiem w Siczy.
Kozacy służyli w wojsku Rzeczypospolitej, trudnili się też najazdami na posiadłości tureckie. Czuli się jednak dyskryminowani i ciągle dochodziło do po wstań. Największe z nich, pod wodzą Bohdana Chmielnickiego, wybuchło w 1648 roku i wstrząsnęło podstawami państwa polsko-litewskiego.
O tych krwawych wydarzeniach i o ostatecznym podziale Ukrainy między Polskę i Rosję opowiada Leszek Podhorodecki w sposób rzetelny, a jednocześnie przystępny i pasjonujący, choć temat jest trudny i ciągle wywołuje jątrzące spory.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Książka na półkach
- 98
- 87
- 49
- 13
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
Opinie [8]
Ładnie, wnikliwie, a jednocześnie przystępnie opisana historia Kozaczyzny. Jej początki, "migracje", sojusze, najazdy i inne. Czytają "Kozaków zaporoskich" można poczuć klimat życia w Siczy, obowiązki, zasady, hierarchię.
więcejNa pewno na plus duża neutralność książki. Autor nie wartościuje decyzji i wydarzeń związanych z Kozakami, a często dla innych narodów, w tym Polaków...
Kto zacz Kozacy?
więcejTym pytaniem Jerzy Besala zaczyna swój rozdział poświęcony Kozakom w świetnej również książce "Rzeczpospolita szlachecka. Czas wielkich wojen" (której skądinąd dałem 9/10). Odpowiedź nie jest wcale oczywista, bo Kozacy, o czym się naprawdę często zapomina, to nie Ukraińcy. Wojny polsko-kozackie to polskie wojny domowe, nie wojny polsko-ukraińskie. Bohdan...
Ciekawe.
Pokaż mimo toCo ja wiedziałam o Kozaczyźnie?
więcejPytanie retoryczne, bo teraz wiem, że tyle co mi opowiedział Henryk Sienkiewicz w powieści "Ogniem i mieczem", do której zresztą Leszek Podhorodecki często się odwoływał, zarzucając autorowi subiektywizm, a miejscami nawet kłamstwo, pisząc – "Ten wielki pisarz, choć dobrze rozumiał społeczne i narodowe korzenie powstania, nie mógł się zdobyć...
Mam w domu. Niema bata żeby nie było. Na początek i taka książka wystarczy. Można poczytać, a jak ktoś chce może poszperać informacje gdzie indziej. Może w przyszłości powstanie po polsku książka na temat rosyjskiego kozactwa, bo po rosyjsku coś się znajdzie, albo w innym języku. Wydaje mi się, że ten temat w Polsce jest mało znany dlatego tak mało książek o tym jest.
Pokaż mimo toCzyta się lekko i szybko. Ciekawie choć skrótowo opisana historia Kozaków ukraińskich.
Pokaż mimo toPolecam
Książka wysoce nieprofesjonalna. Autor stosuje nieścisłości, niepełne, bądź moim zdaniem celowo nieuwzględnione fakty. Ponadto Podhorodecki w całej książce wyjątkowo stronniczo wypowiada się na temat kozacko-polski stojąc po stronie kozaków których nazywa narodem Ukraińskim wtedy nieistniejącym. NIE POLECAM.
Pokaż mimo toNazwa Sicz pochodzi od słowa zasieka, tj. umocnienie zbudowane z drewna. Zaporoska była dlatego, że leżała za porohami Dniepru (poroh – próg). Sicz tworzyli nie tylko Ukraińcy, ale także Polacy, Niemcy, Tatarzy, Węgrzy, Żydzi. Do tego kandydat na członka Siczy nie mógł brać ze sobą kobiety…Na pewno wszystkich zainteresuje fakt, dlaczego na Siczy nie można było brać kobiety...
więcej