Dom lalek

Tłumaczenie: Andrzej Horodeński
Wydawnictwo: Orbita
House of dolls
Kornelia

Daniela Preleśnik, czternastoletnia polska Żydówka, opuściła swój dom rodzinny w sierpniu 1939 roku i nigdy już do niego nie powróciła. Po wybuchu wojny znalazła się w getcie, potem w obozie pracy, wreszcie trafiła do Domu Lalek - jednego z wielu domów publicznych, organizowanych przez nazistów dla żołnierzy niemieckiej armii. Na podstawie pamiętnika Danieli powstała wstrząsająca powieść....

Na podstawie pamiętnika Danieli powstała wstrząsająca powieść. Zawiera ona wiele przejmujących spostrzeżeń, tragicznych szczegółów. Ukazuje sylwetki przerażających ludzi, takich jak zwyrodniała kalefaktorka Elza.
"Dom lalek" jest, jak do tej pory, najsławniejszą, niezwykle wymowną osobistą relacją opisującą terror nazistowski.

źródło opisu: Wydawnictwo Orbita, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

teri | 2013-01-15
Na półkach: 2013, Ho prestato, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Ksiazka,ktora sni mi sie po nocach.I nie sa to sny przyjemne.Dziennik 14-letniej Danieli Prelesnik,zydowki.Getto,obozy pracy i Dom Lalek-dom publiczny dla niemieckich zolnierzy.To wszystko przezyla Daniela i inne dziewczyny,zanim zginela.Ksiazka jest przerazajacym swiadectwem tego,o czym wszyscy wiemy i o czym nie mamy prawa zapomniec.Dlatego,pomimo ze lektura nie nalezy do przyjemnych,polecam ja wszystkim.
Il diario,il campo di concentramento....

lullaby96 | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książka "Dom lalek" to jedna z tych książek, po które bym nie sięgnęła gdyby nie moja babcia. Przychodząc do niej prawie zawsze czeka na mnie stosik książek, z którego mogę wybrać te, które mnie zainteresują. "Dom lalek" wzięłam ze względu na to, że zaintrygował mnie sam tytuł. Nie wiedziałam, co to za książka, o czym opowiada. Opinie umieszczone na tylnej okładce były dla mnie dość dziwne, kiedy ją ze sobą wzięłam. Teraz siedzę i w pełni rozumiem przekaz tych słów. Książka jest czymś czego nie da się zapomnieć. Sama jestem w ciężkim szoku, że udało mi się przebrnąć przez książkę. Z pewnością na bardzo długo ją zapamiętam.
"Dom lalek" wywoływał we mnie różne odczucia. Początkowo czytało mi się w miarę lekko, jednak im dalej w fabułę tym gorzej. Momentami miałam ochotę zwymiotować. Byłam świadoma przerażenia, które malowało się na mojej twarzy, czułam dreszcze, które niemiłosiernie biegały mi po plecach. W życiu jeszcze żadna książka nie wywołała u mnie takich reakcji. To, co...

Karolina | 2016-12-01
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2016

Autentyczności tej pozycji nie potwierdzono. Izrael uważa ją za fikcję, ale czy to ma rzeczywiście jakieś znaczenie? Krytycy rozpływają się nad walorami Dziennika Anny Frank, choć wartości artystycznej nie przedstawia wielkiej. W Domu Lalek jest inaczej. Nawet jeśli jest tylko stylizowany na pamiętnik, można rzeczywiście wejść w prywatne życie Danieli. Spojrzeć na świat oczami nastolatki, która miała nieszczęście dojrzewać w czasie wojny. Momentami książka jest chaotyczna, niespójna, rwana. Uprzedzam jednak, brak tu naturalistycznych i nader drastycznych opisów. Brutalność jest też w pewnym sensie ograniczona do niezbędnego minimum. Mamy do czynienia jednak z wewnętrznymi rozterkami, które obok suchych faktów z książek stricte historycznych dają pełniejszy obraz wojny.

Sugerując się tytułem myślałam, że autor(ka) zabierze mnie właśnie do Domu Lalek, jednak ‘miejsce docelowe’ pojawiło się dopiero na ostatnich stu stronach. Dlatego też mam nieco mieszane odczucia, choć uważam, że...

jagarkar | 2012-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czego się można było spodziewać po opisie z okładki książki? Że będzie to poruszająca, kontrowersyjna, przejmująca i oburzająca książka, której nigdy nie zapomnę i która nie pozwoli mi zasnąć. Przez 200 stron czekałam na tytułowy "Dom Lalek", na naturalistyczne, a może i okrutne opisy. Nic z tych rzeczy. Ta książka powinna mieć tytuł: "Fikcyjny pamiętnik więźniarki obozu koncentracyjnego, która tęskniła za rodziną i bratem i przez chwilę znalazła się w Obozie Rozrywki, lecz nie bardzo chciała o tym pisać".

Swoją drogą, czy tylko mój egzemplarz był taki wybrakowany, czy to błąd w druku i każdy zamiast 164, 165, 168, 169, 172, 173 i 176 strony ma czyste kartki?

shpinac | 2011-02-18
Na półkach: Przeczytane, Żydowskie
Przeczytana: 18 lutego 2011

Nie jest to literatura faktu. Autorem książki, stylizowanej na pamiętnik młodej Żydówki Danieli, jest Jehiel De-Nur. Do końca nie wiadomo czyje wspomnienia on opisał i gdzie miał znajdować się Obóz Rozrywki, w którym pracowała Daniela. Nie potwierdzono nigdzie autentyczności wspomnień, a sama książka jest uznawana przez izraelskich badaczy za fikcję.
Zdecydowanie są lepsze książki o tej tematyce.

ogarbejbe | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Jak każda proza o gettcie i obozie pełna jest smutku, żalu za brakiem człowieczeństwa, brutalności i dość ciężkich scen. Ale taka była ta wojna. Powieść jak wiele innych uczy nas jak wielką bestią może być inny człowiek. I, że wojna zabija nie tylko na froncie.

Soledad | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Było w tej książce coś dziwnego - narracja pełna kłębiących się obrazów, myśli, przeżyć; więcej wewnętrznej szamotaniny bohaterów niż samej historii. A jednak nie żałuję lektury. Tematyka mi znana, ale owa inność była jakby światłem padającym pod innym kątem na ową znajomość rzeczy.

Mariusz Wojciechowski | 2011-07-20
Przeczytana: 2006 rok

Trudno o bardziej dramatyczny i przejmujacy opis tego do dzialo sie za drutami. Znakomita i przejmujaca ksiazka.

Paulina | 2016-02-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2016

Mam mieszane uczucia. Niby tematyka, która mnie interesuje, ale całość jakaś niespójna. Spodziewałam się też, że tytuł będzie bardziej adekwatny do treści. Może stąd moje rozczarowanie.
Męczył mnie też styl, w jakim książka jest napisana. Zbyt wiele powtórzeń i ciągłe retrospekcje.

Niemniej historia ciekawa i warta przeczytania.

Natalia | 2015-05-14

warto po nią sięgnąć