Yehi'el Dinur

(Ka-tzetnik 1356330, Yehiel Dinur, Yehiel De-Nur)

Yehiel De-Nur lub Dinur (hebr. יחיאל די-נור; 'De-Nur' po hebrajsku oznacza 'w ogniu'; ur. jako Yehiel Feiner) Pisarz żydowski. Podczas II wojny światowej De-Nur przez dwa lata był więźniem niemieckie... Yehiel De-Nur lub Dinur (hebr. יחיאל די-נור; 'De-Nur' po hebrajsku oznacza 'w ogniu'; ur. jako Yehiel Feiner) Pisarz żydowski.

Podczas II wojny światowej De-Nur przez dwa lata był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W 1945, zamieszkał w Izraelu, gdzie został pisarzem-historykiem, pisząc kilka prac po hebrajsku pod pseudonimem Ka-Tzetnik 135633 (czasami: "K. Tzetnik"). Ka-Tzetnik znaczy Kacetnik, (od niemieckiego Konzetrationslager - obóz koncentracyjny). 135633 to numer, który wytatuowano na przedramieniu De-Nura w obozie koncentracyjnym.

Jego prace dokumentują nazistowskie okrucieństwo. Pod pseudonimem pisał do momentu ujawnienia jego tożsamości podczas procesu Adolfa Eichmanna w 1961 r. Zmarł w 2001 na raka .

Najsłynniejszą książką 135633 jest Dom lalek (1956), opisujący Dywizje rozkoszy, nazistowski układ - żydowskie kobiety zmuszane do świadczenia usług seksualnych w obozach koncentracyjnych. Sugerował, ze bohaterką książki jest jego młodsza siostra, której nie udało się przeżyć Holocaustu. W innej z książek, Piepel, w której naziści seksualnie wykorzystują młodych chłopców, sugerował podobnie - że bohaterem opisanych wydarzeń był jego brat, zmarły w obozie koncentracyjnym[1]. Dwadzieścia lat później wokalista Ian Curtis nazwał swój zespół Joy Division (Dywizje rozkoszy), mając na myśli burdele opisane w książce.

W 1976, Dinur został poddany eksperymentalnej psychoterapii przy użyciu LSD, które zastosował dr Jan Bastiaans. Powodem były powracające koszmary i depresja. Wizje doświadczone podczas terapii stały się kanwą książki Shivitti

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Yehiel_De-Nur

źródło zdjęcia: http://e.walla.co.il/?w=/266/1841059

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dom lalek
Dom lalek
Yehi'el Dinur

7,05 (148 ocen i 11 opinii)
Dom lalek
Autor:
Daniela Preleśnik, czternastoletnia polska Żydówka, opuściła swój dom rodzinny w sierpniu 1939 roku i nigdy już do niego nie powróciła. Po wybuchu wojny znalazła się w getcie, potem w obozie pracy, wr...
czytelników: 466 | opinie: 11 | ocena: 7,05 (148 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
210
251
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (210)

zgłoś błąd zgłoś błąd