Techgnoza

Tłumaczenie: Jerzy Kierul
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nowej Myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Techgnosis
83-7301-021-1
popularnonaukowa
Paweł Jonik

Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji. [z obwoluty] Często nam się dziś wydaje, że triumf technologicznego racjonalizmu odesłał wyobraźnię duchową na śmietnik historii. Jak jednak wyjaśnia Erik Davis, impulsy religijne i marzenia magiczne przenikają całe dzieje techniki, a zwłaszcza technologii informacyjnej. Ujawniając tajemną historię technomistycyzmu, autor ukazuje, w jaki sposób...

Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji.
[z obwoluty]
Często nam się dziś wydaje, że triumf technologicznego racjonalizmu odesłał wyobraźnię duchową na śmietnik historii. Jak jednak wyjaśnia Erik Davis, impulsy religijne i marzenia magiczne przenikają całe dzieje techniki, a zwłaszcza technologii informacyjnej. Ujawniając tajemną historię technomistycyzmu, autor ukazuje, w jaki sposób wyobraźnia religijna w dalszym ciągu stanowi pożywkę dla utopijnych marzeń, apokaliptycznych wizji i cyfrowych fantazmatów, zaludniających technologiczną podświadomość dnia dzisiejszego.
Od platonizmu do postmodernizmu, od szamanizmu do buddyzmu, od Homera do Tolkiena i Dicka, od Biblioteki Aleksandryjskiej do Internetu, od starożytnych teatrów automatycznych do gier komputerowych i hollywoodzkich superprodukcji – „TechGnoza” to fascynująca i zdumiewająco erudycyjna podróż, która zaczyna się w wizjonerskiej przeszłości, a kończy w wirtualnej przyszłości.

Lewier | 2015-01-23

Fascynująca podróż przez dzieje ludzkości. Od plemiennych obrzędów po okablowaną przyszłość. Nad wszystkim unosi się gnostyczny duch. Dużo faktów i interesujących wątków łączących historię nauki, technologię i kulturę. Autor ma niezwykle elastyczny umysł i nawet jeśli się z nim nie zgadzamy to czyta się świetnie.

ziombel | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Gnoza była ruchem religijnym dążącym do wyzwolenia człowieka za pomocą magii, nauki lub wiary z materialnego świata. Książka Erika Davisa opisuje początki gnozy oraz jej współczesne wersje.

Na początku opisani są antyczni mistycy oraz średniowieczni alchemicy. Następnie autor opisuje narodziny spirytualizmu, który wyłonił się między innymi dzięki powstaniu elektryczności i nowych sposobów komunikacji. Opisuje kościół scjentologiczny oraz sekty wierzące w kosmitów, którzy mieliby zabrać ich do lepszego świata. Opowiada o wpływach wschodnich religii wśród zachodnich intelektualistów i mistyków. Pisze też o poganach w dolinie krzemowej oraz o zainteresowaniu magią, które zostało rozbudzone przez literaturę fantasy oraz gry RPG. Opisuje także niektóre dzieła sci fi, które zawierały motywy gnostyckie. Wspominany jest też wielokrotnie internet, jako zrealizowanie marzeń wielu mistyków o kolektywnym umyśle. Główną tezą autora jest przeświadczenie, że nauka i rozwój technologiczny...

Triss Velvel | 2017-04-11
Na półkach: Teraz czytam