Techgnoza

Tłumaczenie: Jerzy Kierul
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nowej Myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Techgnosis
83-7301-021-1
popularnonaukowa
Paweł Jonik

Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji. [z obwoluty] Często nam się dziś wydaje, że triumf technologicznego racjonalizmu odesłał wyobraźnię duchową na śmietnik historii. Jak jednak wyjaśnia Erik Davis, impulsy religijne i marzenia magiczne przenikają całe dzieje techniki, a zwłaszcza technologii informacyjnej. Ujawniając tajemną historię technomistycyzmu, autor ukazuje, w jaki sposób...

Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji.
[z obwoluty]
Często nam się dziś wydaje, że triumf technologicznego racjonalizmu odesłał wyobraźnię duchową na śmietnik historii. Jak jednak wyjaśnia Erik Davis, impulsy religijne i marzenia magiczne przenikają całe dzieje techniki, a zwłaszcza technologii informacyjnej. Ujawniając tajemną historię technomistycyzmu, autor ukazuje, w jaki sposób wyobraźnia religijna w dalszym ciągu stanowi pożywkę dla utopijnych marzeń, apokaliptycznych wizji i cyfrowych fantazmatów, zaludniających technologiczną podświadomość dnia dzisiejszego.
Od platonizmu do postmodernizmu, od szamanizmu do buddyzmu, od Homera do Tolkiena i Dicka, od Biblioteki Aleksandryjskiej do Internetu, od starożytnych teatrów automatycznych do gier komputerowych i hollywoodzkich superprodukcji – „TechGnoza” to fascynująca i zdumiewająco erudycyjna podróż, która zaczyna się w wizjonerskiej przeszłości, a kończy w wirtualnej przyszłości.

Lewier | 2015-01-23

Fascynująca podróż przez dzieje ludzkości. Od plemiennych obrzędów po okablowaną przyszłość. Nad wszystkim unosi się gnostyczny duch. Dużo faktów i interesujących wątków łączących historię nauki, technologię i kulturę. Autor ma niezwykle elastyczny umysł i nawet jeśli się z nim nie zgadzamy to czyta się świetnie.

Triss Velvel | 2017-04-11
Na półkach: Teraz czytam