Życie, nieautoryzowana biografia. Historia pierwszych czterech miliardów lat życia na ziemi

Wydawnictwo: Świat Książki
Life-an unauthorised biography. A natural history one first four thousand million years of life on earth
corrum

Dopóki świat nas zadziwia, będziemy odkrywać najwspanialsze i najdziwniejsze zagadnienia związane z powstaniem i ewolucją życia. Richard Fortey, wybitny brytyjski paleontolog, pracownik naukowy w Natural History Museum w Londynie prezentuje odkrycia i dokonania naukowe opisujące początki organizowania się materii żywej oraz ukazuje przemiany, jakim podlegały różne formy życia. Jest...

Dopóki świat nas zadziwia, będziemy odkrywać
najwspanialsze i najdziwniejsze zagadnienia związane
z powstaniem i ewolucją życia. Richard Fortey, wybitny
brytyjski paleontolog, pracownik naukowy w Natural
History Museum w Londynie prezentuje odkrycia
i dokonania naukowe opisujące początki organizowania się
materii żywej oraz ukazuje przemiany, jakim podlegały
różne formy życia. Jest przewodnikiem w wędrówce
przez miliardy lat. Z niezwykłą lekkością porusza się
po wielu dyscyplinach naukowych, analizując ich odkrycia
i teorie: powstawanie pierwszych organizmów, tworzenie się
atmosfery, różnorodność form życia roślinnego
i zwierzęcego, przyczyny wyginięcia niektórych gatunków,
pojawienie się człowieka. Historia powstawania życia
na naszej planecie przedstawiona została przejrzyście
i obrazowo, dzięki licznym przypisom i słowniczkowi
terminologicznemu treść jest zrozumiała nawet dla laika.

Hubert | 2015-11-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 listopada 2015

Książka to okraszone wieloma ciekawostkami kompendium wiedzy na temat tego, jak powstało i rozwijało się życie od samego początku do pojawienia się na nim homo sapiens. Książka na początku zdaje się być nudna, w miarę rozwoju "akcji" jednak jest coraz ciekawiej.

Ostrzegam tylko przed jedną rzeczą: autor jest paleontologiem i jako taki cały swój wywód opiera na tym, co, kiedy i gdzie wykopano. Dla kogo geologia jest nudną nauką (dla mnie jest), może się mocno wynudzić, bo autorowi często zdarza się zapominać i zapędzać w swojej geologiczno-paleontologicznej pasji. Ale i tak zostawia sporo miejsca na obrazowe opisy prehistorycznych zwierząt albo ciekawostki na tematy związane ze środowiskiem naukowym.

Z pewną niedbałością, a nawet pogardą traktowałem poetyckie wtręty Forteya - autor często niestety próbuje swoje (nie powiem, ciekawe) wywody wzmocnić jakimś cytatem z tego czy innego poety - kompletnie do mnie to nie przemawia, zupełnie niepotrzebny element. Ale to tylko drobny...

| 2011-08-21
Przeczytana: listopad 2008

Absolutnie nie zgadzam się z opinią Marka. Spośród innych pozycji o tej samej tematyce (a jest ich bez liku) książka Forteya wyróżnia się lekkim, gawędziarskim stylem, a jednocześnie klarownością wywodu i bogactwem informacji. Jeżeli ktoś chce poznać historię ziemskiego życia, powinien zacząć właśnie od lektury tej książki.

Marek | 2011-07-30
Przeczytana: 13 lipca 2011

Książka bardzo ciekawa pod względem zawartego w niej ogromu informacji. Jednak autor w niektórych momentach zapomina, iż jest to książka popularnonaukowa a nie podręcznik akademicki. Jeśli ktoś pasjonuje się dziejami naszej planety od czasu powstania życia i już posiada trochę wiedzy na ten temat, z pewnością pozycja będzie dla niego ciekawa.

Sebcio | 2012-07-05

Świetna rzecz, lekka przyjemna a zarazem bardzo naukowa

transgender | 2015-08-21
Saszen | 2014-11-30