Inny kraj

Okładka książki Inny kraj
James Baldwin Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
literatura piękna
2001-01-01
8372001243
Tadeusz Jan Dehnel
bohema Nowy Jork New York LGBT miłość

Wybitna powieść o poszukiwaniu samego siebie, poznawaniu własnej, zdawałoby się, odkrytej już seksualności. Ważne są kwestie rasowe i nieheteronormatywne. Baldwin opisuje relacje międzyludzkie w sposób pogłębiony, pozbawiony ckliwości- miłość zdaje się być niemożliwa, jest zbyt skomplikowana, złożona i gorzka, a zwłaszcza w kraju w którym już od najmłodszych lat naucza się ludzi uprzedzeń.
Nie ma katharsis, gardło pozostaje ściśnięte.

niesamowicie bliska życiu i przenikliwa proza. za to tłumaczenie koszmarne (na przykład billie holiday jest tutaj czarnoskórym śpiewakiem, a statua wolności - posągiem wolności xD)

Bo to najlepszy z Baldwinów.

Bo to najlepszy z Baldwinów.

To jedna z tych książek, które zostaną we mnie na długo. Piękna.

To jedna z tych książek, które zostaną we mnie na długo. Piękna.

Wybitna powieść znakomitego, amerykańskiego pisarza. O miłości, samotności, o tym jak trudno przychodzi samopoznanie i czy w ogóle jest możliwe. Niewątpliwie przydałby się nieco bardziej współczesny przekład.

Jedna najważniejszych powieści jakie czytałem. Wszystko mnie w niej zachwyca. Od sposobu narracji, przez tworzenie bohaterów po to jak opisane są ich uczucia. Wybitna powieść o zagubieniu, szukaniu siebie, wykluczeniu. Jedna z najważniejszych współczesncyh powieści amerykańskich.

Główny powód dla którego książki są dla mnie przyjemne w odbiorze i dla którego z chęcią je czytam, zresztą podobnie z oglądaniem serialu czy choćby filmu to to, że przywiązuję się do choćby jednego bohatera. Zaczynam mu kibicować i jestem ciekawa dalszych jego losów. Tu tak nie było.
Utwór męczyłam okrutnie długo, dobrych kilka miesięcy. Niestety jestem tą która nie potrafi zostawić niedokończonej książki. Do samego końca łudziłam się, żę trafię na coś, co mnie zaciekawi, zachwyci. Niestety, straciłam jedynie czas.
Mnóstwo rozmów, na pozór filozoficznych, a tak naprawdę o niczym. Bezsensowne opisy. Notoryczne wyrzucanie przez Idę (czarnoskóra) bohaterka jak bardzo jest biedna, pokrzywdzona, jak bardzo nienawidzi białych jednocześnie będąc w związku z jednym z nich. Jej postać okrutnie mnie irytowała. Vivaldo i Eryk byli jedynymi, którzy mnie zaciekawili, szkoda, że to na nich autor się nie skupił.
Po skończeniu książki przeczytałam jej posłowie i byłam niemało zdziwiona jak wielce Baldwin jest wychwalany. Porównano go nawet do Dantego. Cóż, mnie nigdy by to do głowy nie przyszło. Zdecydowanie mi nie po drodze z tym autorem, i nie mam chęci sprawdzać czy jest tak z innymi jego dziełami.
Więcej się już raczej z nim nie spotkam.
Nigdy nie byłam tak szczęśliwa, że w końcu skończyłam czytać książkę, że się od niej uwolniłam.

James Baldwin borykal sie w zyciu z rasizmem i homfobia. Oba te problemy spoleczne uczynil tematami 'Innego kraju'. Powiesc podzielona jest na trzy ksiegi, pierwsza skupia sie glownie na mlodym muzyku szukajacym bezskutecznie swojego miejsca w zyciu. Pozostale ksiegi to obraz zycia niespelnionych pisarzy i ludzi nieszczesliwych w milosci. Bohaterowie prowadza dlugie, puste rozmowy, z ktorych niewiele wynika.
Ksiazka oparta w glownej mierze na dialogach zostala dawno temu zle przetlumaczona i nic nie wskazuje na to aby wydawnictwo Muza poddalo ja korekcie. W konsekwencji sposob w jaki zwracaja sie do siebie mieszkancy Harlemu przypomina kurtuazyjne dialogii, ktore moglyby byc prowadzone w polskich dworach.
Zastanawiaja kryteria jakich uzyto umieszczajac ten tytul w serii Biblioteka Bestsellerow.
Przygnebiajaca lektura.

Nie zachwyca - miło się czyta, ale bez fajerwerków. Przywiązanie do postaci rozwinęłam dopiero pod koniec książki.

Dodaj cytat z książki Inny kraj