10 w skali Richtera

Wydawnictwo: Rebis
Richter 10
83-7120-480-9
Hub

Lewis Crane jako siedmiolatek jedyny z całej rodziny przeżył katastrofalne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Los Angeles w 1994 roku. Teraz ma 37 lat i jest sejsmologiem, autorem teorii pozwalającej przewidywać wstrząsy tektoniczne, na której jednak nikomu nie zależy. Aby dostarczyć rozstrzygającego dowodu na jej słuszność, musi przewidzieć "nieprzewidywalne" trzęsienie ziemi. Crane wie, że zbliża się wstrząs tektoniczny o druzgocącej sile - 10 w skali Richtera.

aredhela | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Opis na okładce nie oddaje rzeczywistości. Fabuła nie ogranicza się jedynie do zagadnień dotyczących trzęsień ziemi, ale obejmuje świat przyszłości z zupełnie odmienną sytuacją geopolityczną, poważnymi konfliktami na tle rasowym i religijnym oraz z ludzkością borykającą się z następstwami swoich błędnych decyzji. Na tym tle poznajemy losy kilkorga głównych bohaterów, na przestrzeni wielu lat. Brawa dla autorów dla prezentacji w przystępny sposób problemów tektoniki. I brawa za wiarygodność psychologiczną postaci.

Hub | 2010-08-04

Mam spore wątpliwości dotyczące tej książki. Sam fakt, że nikt jej tutaj jeszcze nie dodał i sam musiałem to zrobic sporo mówi o jej "popularności" w Polsce.

Powieść ma kilkoro wyraziście zarysowanych charakterów, ale brak jej "wypełnienia", treści, które w środku opowieści dodałyby jej dramatyzmu. Wygląda to tak, jakby autorzy stanęli w rozkroku i nie mogli zdecydować się, czy zależy im na barwnej opowieści o herosach walczących z Matką Naturą czy o zakulisowych intrygach ściśle związanych z ogólnoświatową polityką.
Wizja przyszłości zdominowanej przez wyznawców islamu i postępu technologicznego, dość prawdopodobnego (zwłaszcza w zakresie komunikacji), winduje opowieść i dodaje jej kolorytu. Równiez bohaterowie są mocną stroną "10 stopni...". Samo "mięso" powieści jednak rozczarowuje. Summa summarum trzy gwiazdki to wszystko, co mogę zaproponować.

deprywacja | 2013-05-26

Naprawdę mi się podobało. akcja powieści trwa wiele lat, skaczemy wciąż do przodu od wydarzenia do wydarzenia, autorzy skupili się tylko na tym co ważne, ale dzięki temu nie ma dłużyzn i lania wody. co więcej jest tu kilka wątków, które same tylko mogłyby posłużyć za kanwę
powieści - czy to mowa o trzęsieniach ziemi, czy o narkotykach, czy o Islamie, czy o sztucznych bytach hodowanych w ludzkim mózgu ;]

książkę polecam, ale uprzedzam, że przez pierwsze 100 stron ciężko polubić któregoś bohatera - wszyscy wydają się zimni, egoistyczni, niesympatyczni. potem jest lepiej.

Krzysiek | 2012-02-16
Przeczytana: 2003 rok

Bardzo ambitna książka która spełnia wszystkie swoje ambicje.
Wyładowana treścią po same brzegi, nie ma w niej ani kropelki wody.
Zdecydowanie nie dla każdego. Jeśli zdecydujecie się po nią sięgnąć to przygotujcie się na zwiększenie objętości czaszki.

Stardust | 2016-11-18
Michu | 2016-08-16