Ostatnie twierdzenie

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The Last Theorem
978-83-61516-34-7
Ostatnie, twierdzenie

W dalekich otchłaniach kosmosu Wielcy Galaktycy, istoty o inteligencji znacznie przewyższającej ludzką, zaobserwowali echa pierwszych ziemskich prób nuklearnych. Natychmiast wysyłają potężną flotę kosmiczną, której jedynym zadaniem jest zniszczenie wszelkiego życia na naszej planecie. W tym samym czasie Ranjit Subramanian, młody student astronomii ze Sri Lanki, uparcie próbuje rozwikłać liczący sobie ponad 300 lat problem matematyczny. Upór ten wprowadza go mimochodem za kulisy tajnego projektu militarnego pod kryptonimem "Milczący Piorun". W przeddzień inwazji, gdy Chiny, Ameryka i Europa toczą walkę o przywództwo nad światem, córka Ranjita zostaje porwana. Od tej chwili tylko on może uchronić swoją rodzinę i całą ludzkość przed zagładą...

Rita | 2013-06-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem, czy to wina dwóch autorów, ale odniosłam wrażenie, że książce brakuje pomysłu na poprowadzenie fabuły, a raczej fabuły starczyło na finałowe 40 stron powieści. Pozostała część książki, to skrócona biografia głównego bohatera, wielkiego matematyka, gdzieniegdzie przeplatana scenkami życia rodzinnego i zawodowego. Mamy też dość powierzchowny opis międzynarodowej polityki Ziemian i trochę technologicznego science-fiction (tutaj duży plus). Książkę czyta się błyskawicznie, głównie przez to, że czytelnik niecierpliwie czeka, aż coś zacznie się w końcu dziać. Szkoda, że ten najciekawszy wątek został tak pobieżnie opisany. Ale może nie to miało być głównym wątkiem. Tylko jeżeli nie to, to co?
Mimo te niewątpliwej chaotyczności i przeskoków fabularnych, książka jest ciekawa i wciągająca, a co najważniejsze pobudza wyobraźnię.

| 2011-03-11

Ostatnie tw(p)ierdzenie.Clarke powtórnie wrócił i rozwinął temat słonecznych żeglarzy,o czym pisał zdaje się w którymś z opowiadań w "Spotkanie z meduzą".No ale jaki to miało związek z szukaniem ostatniego uniwersalnego twierdzenia matematycznego,to nie wiem.Nie trzymało się to kupy.że już nie wspomnę o dziecinnym opisie kosmitów obserwujących Ziemię.Clarke sobie, a Pohl sobie rzepkę skrobał i nic ciekawego nie wyskrobali.

idziepoziemi | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016