Oczy Sfinksa. Tajemnice piramid.

Tłumaczenie: Ryszard Turczyn
Wydawnictwo: Prokop
Die Augen der Sphinx: neue Fragen an das alte Land am Nil
83-900204-2-4
popularnonaukowa
Monika

W pierwszym miesiącu 365 roku życia, pierwszego dnia pierwszego miesiąca, ja, Henoch, byłem w domu moim sam [...] i ukazało mi się dwóch nader wielkich mężów, jakich nigdy na Ziemi nie widziałem. A oblicza ich jaśniały jako słońce, oczy ich były niczym pochodnie płonące, z ust ich ogień wychodził. I przemówili do mnie mężowie owi: Bądź dzielny, Henochu wnijdziesz dziś z nami do nieba. I powiedz swoim synom i wszystkim dzieciom domu twojego, co mają zrobić bez ciebie na Ziemi w domu twoim, i żeby nikt cię nie szukał, aż Pan przywiedzie cię z powrotem ku nim. I rzekł Pan do Michała: "Przystąp i rozdziej Henocha z ziemskich szat i odziej go w szaty mojej chwały". I uczynił Michał, jak mu nakazał Pan. I spojrzałem na siebie samego i byłem jako jeden z owych pełnych chwały, i nie było różnicy w tym widoku.

Cała opinia do przeczytania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/09/145-oczy-sfinksa-tajemnice-piramid.html

Ta opinia będzie krótka. Ale cóż...

Książki pana Dänikena czyta się jednym tchem. Na raz, na śniadanie, obiad czy kolację. Owszem, można się delektować lekturą, powoli poznawać i się nią radować... ale po co, skoro można na raz? Ja jednak postanowiłam się nieco podelektować. I wiecie co? Absolutnie dobrze zrobiłam, że rozdzieliłam sobie czytanie na dwa dni! Bo inaczej za szybko się by mi skończyło to, co dobre. I miałabym klopsa. A tak, mam cudo.
[...]

adamoeb | 2017-05-10
Przeczytana: 09 maja 2017

Czy możliwe było wybudowanie piramidy Cheopsa w 20 lat ?
Czy piramidy budowano tylko jako grobowce ?
W jaki sposób piramidka ostrzyła żyletki ?
Czy starożytni Egipcjanie pochodzą od kosmitów ?
Po co wybudowano Sfinksa ?

Wiele pytań i mało odpowiedzi.
Dużo spekulacji i ciekawych rozprawek na różne tematy związane ze Starożytnym Egiptem.
Książka dłużyła mi się i raczej nie rozwiała żadnych moich wątpliwości tym bardziej, o niektórych spawach już się nie mówi...
Teraz mam więcej pytań...

Joanna | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

O Danikenie krążą różne opinie. Niektórzy uważają go za oszołoma, fantastę czy osobę szukającą taniego poklasku. Ma również grono fanów, dla których jego poglądy są odkrywcze i bardzo innowatorskie. Ja nie mam przede wszystkim wiedzy, żeby ocenić jego teorie. Jest wiele plusów jego publikacji. Na każdy temat patrzy bardzo szeroko i ocenia z punktu widzenia człowieka, który wie dużo. I za to go cenię - ogromna wiedza.

W oczach sfinksa króluje temat mumifikacji zwierząt. Pada pytanie dlaczego wiele mumii byków złożonych jest z kości innych, mniejszych zwierząt. Autor szuka również zaginionego labiryntu, często podważa odkrycia archeologiczne obnażając na jak kruchych podstawach powstały. Kolejne pytanie - dlaczego żywność pozostawiona w piramidkach nie psuje się?

Dla autora odpowiedź na zadane w książce pytania jest prosta - ingerencja pozaziemskiej cywilizacji w nasz rozwój. Czy jest to szalona hipoteza? Chyba każdy powinien ocenić to sam.

mosadi | 2011-11-16
Przeczytana: 2011 rok

Abstrahując od jego wnioskowań, z którymi można polemizować, książkę czyta się świetnie od początku do końca, tym bardziej, że pan Daeniken przytacza dane dotyczące archeologii starożytnego Egiptu, na które ciężko jest natrafić laikowi. Kiedyś byłem zwolennikiem jego teorii, dziś już zdecydowanie mogę to odłożyć między bajki, ale książkę czyta się wybornie. Zdecydowanie polecam

Fasoletti | 2011-10-24
Przeczytana: 23 października 2011

Bardzo ciekawa książka w której poszukiwacz śladów starożytnych astronautów, Erich von Daniken, zabiera nas w podróż do starożytnego Egiptu. Opowiada nam o stosunku współczesnej archeologii do dzieł antycznych kronikarzy, spróbuje wyjaśnić tajemnice pustych sarkofagów znalezionych w niektórych piramidach oraz postara się zlokalizować wybudowany przed wiekami ogromny labirynt, będący podobno pierwowzorem tego, który zaprojektował dla króla Minosa Dedal.

Rege | 2018-07-16

...bo dobrą książkę czyta się jednym tchem i o niej rozmawia a to jest taka właśnie książka. Temat daje pretekst do ciekawych sporów. :-)

Kamil Nebula | 2013-12-23

Sporo książek pana Danikena przeczytało się w młodości. Barwne opisy niezwykłych, często wymarłych cywilizacji porywają, ale do hipotez propagowanych przez autora należy podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu.

Hekate | 2013-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Zacznę może od tego ze lubię Danikena - zarówno jego styl jak i pomysłowe interpretacje
Myślę też że inaczej podeszłabym do tej książki gdyby nie wcześniejsza lektura 'Z powrotem na ziemię' oraz moje ogólne zainteresowanie Egipskimi nowinkami archeologicznymi.
Poglądy tu przedstawione już dawno zostały obalone a autor mimo że sam się tego wypiera szerzy 'piramidologię'
Jeśli zaś chodzi o sam styl jest on niezmiennie lekki i wciągający.

Autor próbuje udowodnić,że ma rację.Czy mu się to udaje?
Przeczytaj i pomyśl....

killinghand | 2012-08-18