Nero
biografia, cesarz, rzym, neron

W wieku 17 lat Neron został obwołany cesarzem - po tym, jak jego ambitna i żądna władzy matka, Agrypina zamordowała Klaudiusza, jego ojczyma i poprzednika na tronie. Przez długi czas Neron był jej posłuszny, lecz narastająca wzajemna wrogość spowodowała, że młody cesarz wydał rozkaz zamordowania matki. Historycy przypisywali mu odpowiedzialność za wielki pożar Rzymu i zrzucenie winy za jego wzniecenie na chrześcijan. Władca był też ponoć bardziej zainteresowany sztukami pięknymi niż polityką. Jak jednak odróżnić zwykłe pomówienia od prawdy historycznej?

Philipp Vandenberg szkicuje portret wrażliwego młodzieńca, którego rozwój przez długi czas hamowały szczególne relacje z matką. Opowiada o dojściu Nerona do władzy i o okresie jego rządów, opisuje intrygi cesarza, a także spiski jego wrogów, które w końcu popchnęły władcę do samobójstwa.

[Świat Książki, 2001]

Ziutka | 2013-09-04

Byłam chyba trochę za młoda, kiedy po raz pierwszy czytałam tą książkę. Nic więc dziwnego, że postępowanie Nerona w niej opisane zrobiło na mnie tak wielkie wrażenie. Na pewno chętnie powrócę do pozycji po raz kolejny, bo jest napisana w bardzo przystępny sposób. Polecam.

MacG | 2012-05-14
Przeczytana: 14 maja 2012

Nie jest to może książka stricte o Neronie, ale i tak czyta się ją całkiem dobrze. Plus dla autora za demitologizowanie kilku utartych opinii na temat tytułowego cesarza, mógłby jednak pokusić się o jakieś głębsze studium. Denerwowały mnie podtytuły poszczególnych partii rozdziałów, rodem z jakiegoś "Super Expressu" czy "Faktu".

-M-R- | 2013-03-10

Naprawdę nie zliczę ile razy przeczytałem tę książkę. Fascynujący okres cesarstwa opisany znakomitym językiem. Polecam!

yre81 | 2011-04-25
Przeczytana: 2001 rok

to co wyprawiał Neron i jemu współcześni, sprawia że Sodomici chyba byli świętoszkami...

Emina | 2016-07-18
bruxa | 2016-05-18