Ósmy grzech główny

Philipp Vandenberg Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Sonia Draga
2008-01-01
2008-01-01

Lukas Malberg, mieszkaniec Monachium przybywa do Rzymu w celu zakupu monumentalnego księgozbioru ubogiej markizy Falconieri.
Przed obejrzeniem ksiąg jest umówiony na spotkanie z koleżanką ze szkolnej ławy- Marleną Ammer.
Niestety kobieta nie pojawia się, a kiedy Lukas jedzie do jej mieszkania znajduje ją martwą w wannie. Przestraszony ucieka.
Kiedy w końcu znajduje się w mieszkaniu markizy Falconieri, Malberg odkrywa, że kobieta znała Marlenę także z intymnej strony.
W między czasie markiza oferuje cały swój zbiór Lukasowi za ćwierć miliona euro a on przystaje na propozycje.
Kiedy okazuje się, że śmierć Marleny jest bardziej zagadkowa niż ktokolwiek by przypuszczał Malberg staje się głównym podejrzanym.
Teraz jest pewien, że nie spocznie póki nie odkryje kto stoi za morderstwem.
Pomaga mu dziennikarka śledcza Caterina Lima, i były policjant Barbieri.
Niestety po nitce do kłębka okazuję się, że za zabiciem Marleny może stać wysoko postawiony duchowny Kurii w Watykanie.
Kto zlikwidował Marlenę Ammer? Dlaczego została pochowana w anonimowym grobie z dziwnym napisem na płycie nagrobnej?
Co z tym wszystkim ma wspólnego Całun z Turynu?
Czym zajmuje się tajne bractwo FFF którego siedziba położona jest głęboko w górach w Niemczech?
Jaki jest ósmy grzech główny?

Zupełnie inne niż "Kod Leonarda da Vinci" więc tych porównań też nie rozumiem.
Vanderberg przedstawia historię całunu turyńskiego lecz nie podaje tu wymyślonych szokujących informacji tylko naprawdę rzetelne fakty.
Zgodnie z rzeczywistością, podpierając się udokumentowanymi wydarzeniami wprowadza nas w świat ludzi ogarniętych chęcią władzy.
Są tu księża, poruszający się po Rzymie luksusowymi samochodami, płacący za swoje przyjemności pieniędzmi z prywatnych szwajcarskich kont i co ważniejsze są oni gotowi nawet do złamania 5 przykazania aby tylko osiągnąć swój cel.

Autor opisał też w dosyć nietypowy sposób swoje przekonanie co do śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał krótko ponad miesiąc a według ogólnej opinii publicznej papież ten zmarł na atak serca zaś w książce przyczyny jego śmierci były zupełnie inne.

Kiedy w końcu znajduje się w...

Wciągająca historia, kryminał z wątkiem watykańskim czyli religijnym i odrobinka romansu. Czyta się wyjątkowo szybko nie tylko ze względu na krótkawe rozdziały, ale dlatego, iż w książce coś tajemniczego dzieje się już od samego początku. Akcja powoli nabiera tempa niczym lokomotywa, by w końcu przyspieszyć, a po drodze trup ściele się gęsto. Nie można się od niej oderwać i tak po prostu odłożyć ją na półkę.

Lukas Malberg – niemiecki antykwariusz poszukuje nowych zbiorów, by móc je z zyskiem sprzedać w swoim antykwariacie. Właśnie umówił się na spotkanie z dawną znajomą ze szkolnych lat - Marleną Ammer mieszkającą w Rzymie. Z jej pomocą ma dojść do transakcji z niejaką markizą, która ma do sprzedania ogromny księgozbiór bardzo wartościowych dzieł. Niestety gdy dociera do mieszkania Marleny okazuje się, że jest martwa.

Co stało się z tą młodą kobietą? Czy jej śmierć była zwykłym samobójstwem, czy może jednak było to zabójstwo? Jakie były jej powiązania z Watykanem? Kim są bracia z tajnego stowarzyszenia FFF? Kto w tym wszystkim pociąga za sznurki? Czy Watykan rzeczywiście jest bez winy? Czym okaże się być Ósmy grzech główny? I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim – Całun Turyński?

Muszę przyznać, że koniec zaskoczył mnie i nieco zszokował, nie tego się spodziewałam, choć jak to w kryminale pewnych rzeczy się domyślałam. Mam wrażenie, że autor na początku stopniował nam za bardzo napięcie, a później za szybko dążył do wyjaśnienia wszystkich zagadek tak jakby goniły go terminy, ilość stron- że ma całą historię zamknąć w około trzystu paru kartkach. Zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało. Nawet zastanawiam się czy to nie jest np: pierwszy tom jakiejś trylogii, bo tak jakby dziwnie się ta historia zamknęła. Sam Vandenberg jest nazywany niemieckim Danem Brownem – muszę przyznać, że coś w tym jest, ale pożyjemy zobaczymy :).

Nie poznałam jeszcze innych powieści autora, ale uważam, że ta nie jest do końca udana. Czy potwierdzi się to w przypadku kolejnych jego tytułów, dowiem się nieco później.
Polecam, choć idealnie nie było, ale to książka, przy której nie sposób się nudzić.

Philippa Vandenberga poznałam już wcześniej jako świetnego pisarza, nawiązującego głównie do historii. Wróciłam do niego teraz, mając ochotę na książkę ciekawą, z lekkim dreszczem emocji i do tego taką, którą przeczytam z niemałym zainteresowaniem. Trafiło na "Ósmy grzech główny".

Lukas Malberg przybywa do Rzymu, aby wycenić i kupić zbiór starych książek zubożałej markizy. Jest do doskonała okazja do tego, aby zarobić. Jednocześnie postanawia zobaczyć się ze starą przyjaciółką ze szkoły, Marleną. Jednak w dzień, gdy Marlena dzwoni do niego rano, aby umówić się na konkretne spotkanie, kilka godzin później Lukas znajduje ją utopioną w wannie w jej własnym mieszkaniu. Spotkanie z markizą natomiast również jest dość dziwne, kobieta chce jak najszybciej sprzedać księgozbiór, co wydaje się podejrzane, okazuje się również, że coś ją łączyło z Marleną... Śledztwo w sprawie dziewczyny zostaje szybko umorzone, a ona sama zostaje pochowana na cmentarzu anonimowo, do tego w asyście dostojników kościelnych. Tajemnice się mnożą, a Malberg niepostrzeżenie zostaje wplątany w sam ich środek jako osoba, mająca związek z zabójstwem... Co łączyło Marlenę ze Stolicą Piotrową?...

Autor po raz kolejny udowodnił, że potrafi pisać świetne książki. Wciąż jest jednak jednym z tych, na których nie zwraca się uwagi przy pierwszym spotkaniu, zupełnie niesłusznie. Tę książkę uważam za jeszcze lepszą niż tą, którą czytałam wcześniej... Znacznie więcej tu zwrotów akcji, mnóstwo tajemnic, które na pierwszy rzut oka zupełnie są ze sobą niezwiązane, autor świetnie łączy wątek kryminalny z najmniejszym państwem świata, Watykanem - jak się okazuje, zło istnieje nawet w takim miejscu i rozwija się tam całkiem dobrze. Bardzo spójnie to wszystko połączone jest z faktami historycznymi, czyta się naprawdę przyjemnie. Ale co tu dużo pisać: ta powieść po prostu trzyma praktycznie cały czas czytelnika w napięciu, a to się liczy. Do tego bohater jest jak najbardziej do polubienia, poznajemy wydarzenia również z jego własnej perspektywy, nie jest wszechwiedzący, popełnia błędy, a to czyni go tylko jeszcze bardziej realistycznym.

Naprawdę warto sięgnąć po książki Vandenberga, a na pewno warto po tę oto. Świetne spotkanie jak na pierwszy raz, i chociaż spotkałam się już lepszymi kryminałami, spotkałam się i z gorszymi, ta jest wyjątkowa, bo naprawdę potrafi wciągnąć, zaintrygować swoimi tajemnicami, zaciekawić Wiecznym Miastem, no i cały czas aż do ostatniej prawie strony zadajemy sobie pytanie: jak to się wszystko skończy?... A zakończenie zaskakuje. Polecam więc z całego serca!

Vandenberg nazywany jest niemieckim Dan Brown moim zdaniem jest zdecydowanie lepszym pisarzem niż Brown. Ósmy grzech główny to doskonale czytająca się powieść której akcja rozgrywa się w Rzymie a główny bohater to antykwariusz który szuka odpowiedzi kto zabił jego szkolną koleżankę. W przeciwieństwie do twórczości Browna autor stara się zachować realistyczne podejście do wydarzeń jakie spotykają głównego bohatera. Nie czyni go wszystko wiedzącym człowiekiem który zna odpowiedź na każde pytanie.
A w tle jak w prawie wszystkich powieściach tego typu Watykan najmniejsze państwo świata przedstawiony jako miejsce w którym zło ma się bardzo dobrze.

Szybko się czyta, chociaż nie jest to najbardziej porywająca książka tego autora. Przystojny antykwariusz jedzie do Rzymu szukać starych ksiąg i romansów - oprócz tego znajduje morderstwa, kradzieże, wymuszenia, pożary, napady z bronią i dostojników kościelnych, którzy zeszli na drogę zła... Można przeczytać.

Mi się bardzo podobała. Trzyma w napięciu, chociaż zakończenie troszkę niemrawe, myślę, że mogłoby to być lepiej zrobione, ale co poradzić, mało jest książek idealnych. Polecam wszystkim fanom Dana Drown'a.

fantastyczna

-spryt
-afera w kościele
-poniżenie jednego z sług Boga
-relacja pracownik pracodawca

Ciekawa i zawiła historia. Zaskakuje drobiazgami.

Ciekawa i zawiła historia. Zaskakuje drobiazgami.

• Kryminał
  • Domowa biblioteczka