Ewangelia według Judasza

Tłumaczenie: Krzysztof Zarzecki
Wydawnictwo: Rebis
5,96 (112 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
4
8
12
7
20
6
23
5
33
4
6
3
9
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Gospel of Judas
data wydania
ISBN
9788375100396
liczba stron
112
słowa kluczowe
mesjasz, Jezus, historia
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Róża_Bzowa

Ewangelia według Judasza to rezultat bezprecedensowej współpracy bestsellerowego autora z wybitnym biblistą. Razem rzucają nowe światło na postać Judasza i zmieniają jego utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek. Przekonują nas, by nie traktować go wyłącznie jako łapówkarza i zdrajcę. Pokazują znaną nam z czterech Ewangelii historię widzianą oczyma Judasza Iskarioty, a zrelacjonowaną przez jego...

Ewangelia według Judasza to rezultat bezprecedensowej współpracy bestsellerowego autora z wybitnym biblistą. Razem rzucają nowe światło na postać Judasza i zmieniają jego utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek. Przekonują nas, by nie traktować go wyłącznie jako łapówkarza i zdrajcę. Pokazują znaną nam z czterech Ewangelii historię widzianą oczyma Judasza Iskarioty, a zrelacjonowaną przez jego syna. To literacka fikcja, ale poparta ogromnym materiałem badawczym i napisana tak, by była wiarygodna dla chrześcijanina czy Żyda, którzy żyli w pierwszym wieku.

Pytany o inspiracje J. Archer powiedział podczas konferencji prasowej, że problem zdrady Judasza interesował go zawsze – przez 15 lat w nim dojrzewał i ewoluował. „Brytyjski pisarz uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy jego książka o Judaszu jest rezultatem jego osobistych doświadczeń i kłopotów z wymiarem sprawiedliwości zakończonych wyrokiem więzienia”. (PAP)

Z kolei prof. Moloney w specjalnej wypowiedzi dla polskiego wydawcy prosił, by przy okazji wydania Ewangelii według Judasza nie antagonizować polskiego Kościoła, bo książka nie jest wymierzona w Kościół katolicki. W zamierzeniu jej autorów ma łączyć i sprzyjać dialogowi, a nie dzielić. Nie dotyka bowiem doktryny Kościoła i nie podważa pozycji Jezusa jako Boga. Z większą troską i zrozumieniem każe tylko przyjrzeć się postaci Judasza. "Ewangelia według Judasza jest opowieścią, w której każdy może się odnaleźć, gdyż mówi ona o upadkach, kłamstwach i o tym, jak stawić czoło porażkom” - mówił prof. Moloney do ponad 100 dziennikarzy z całego świata.

Pytania o motywy postępowania Judasza wciąż się powtarzają i pozostają bez odpowiedzi. Papież Benedykt XVI powiedział 18 października 2006 roku w Watykanie, podczas Audiencji Generalnej, że „Zdrada Judasza pozostaje... tajemnicą”
(Od Wydawcy)

 

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (399)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2754
Koronczarka | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2016

Jedno wielkie pytanie widzę w tej książce. Pytanie o ludzki błąd i jego konsekwencje. Autor wielu uznanych książek we współpracy ze znanym biblistą przedstawiają postać Judasza w nieco innym świetle niż zwykle go widzimy. Judasz chce uchronić Jezusa od śmierci, a nie wydać jego przeciwnikom. Sam został zdradzony i jego błąd polega na niewłaściwej ocenie człowieka, któremu zaufał. Jakie skutki ma ten błąd? Czy jest to zło, bo jego skutkiem była śmierć człowieka, którego kochał, ale niezupełnie mu wierzył, czy też dobro, bo dzięki temu Jezus mógł wypełnić misję? Czy dobre chęci usprawiedliwiają nasze błędy? Czy jesteśmy w stanie przewidzieć ich konsekwencje? Czy błędem Judasza było tylko to, że wydał Jezusa, czy też także to, ze podążał za człowiekiem, któremu nie do końca wierzył (podobnie jak reszta apostołów)? Jak żyć w świecie, w którym nic na pewno nie wiemy? Czy jest busola, którą moglibyśmy się kierować? Czy łatwo odrzucić tradycję, kiedy stykamy się z wielkim reformatorem?...

książek: 2201
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Swoją recenzją napisaną w 2011 r i opublikowaną na LC 9.01.2014 r., a więc na początku mojej tu obecności, nie potrafiłem Państwa zainteresować (zaledwie 8 plusów). Dotychczasowy wynik tej książki na LC to 9 opinii i średnia 5,8. A szkoda, bo książka zasługuje na uznanie.
Wcześniej zachwycałem się książkami Archera pt „Kane i Abel” (1979 – średnia 7,74)) oraz „Córka marnotrawna” (1982 – 6,85). Obecnie omawiana (2007), napisana jest z taktem i nie obraża niczyich uczuć religijnych. Niniejszym ponawiam próbę popularyzacji tej książki.

Zaznaczam, że cała ta historia to fikcja (ale świetnie napisana). Ewangelię spisał ponoć syn Judasza, Beniamin Iskariota, który odwiedził ojca w Khirbet Qumran, tzn u esseńczyków, tuż przed likwidacją wspólnoty przez Rzymian i ukrzyżowania Judasza [ok.70 r.]. Gwoli ścisłości zaznaczmy, iż część esseńczyków zdążyła się przenieść do twierdzy...

książek: 100
LunaSowa | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Dziwna książka, nie umiem jej nawet obiektywnie ocenić, tym bardziej, że ponoć są dowody na zawarte w niej teorie. Podważa powszechnie panującą opinię na temat postaci Judasza. Historię jego życia spisał syn, który odnalazł swego ojca, gdy ten był już starym człowiekiem. Jak było naprawdę? Kto to wie?

książek: 14192

Mam to szczęście, że w mojej bibliotece znajduje się kącik pt. "Przygarnij książkę". Jest to miejsce, gdzie można zarówno oddać już przeczytaną pozycję, jak również wziąć tytuł, który nas zaciekawił. Właśnie z takiego obiegu trafiła do mnie "Ewangelia według Judasza" w interesującym przekazie Jeffreya Archera. Po wnikliwych konsultacjach z księdzem prof. Francisem J. Moloneyem SDB - badaczem teologii katolickiej, pisarz opowiedział zdarzenia Nowego Testamentu z punktu widzenia Judasza Iskarioty. Opowieść ta oparta została o dawne zapisy i przekazy Beniamina Iskarioty - pierworodnego syna wyklętego Apostoła pochodzące z I w. n.e. Praca nad książką wymagała ogromnej staranności, tak, aby historia opowiedziana przez współczesnego człowieka i skierowana do ludzi XXI w. była wiarygodna i odpowiadała przyjętym kanonom wiary chrześcijańskiej i żydowskiej.

Moim zdaniem obaj autorzy bardzo dobrze wypełnili to zadanie, dzięki czemu mamy możliwość śledzenia tamtych, odległych wydarzeń z...

książek: 76
Piotr Kędzior | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Szkoda ze to nie prawdziwa Ewangelia Judasza a tylko historia oparta na rękopisie. Niemniej perspektywa przedstawiona zmusza do przemyśleń. Prowokacyjna miała być i w tym celu sprawdza się wyśmienicie.

książek: 0
| 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Ewangelia według Judasza to rezultat bezprecedensowej współpracy bestsellerowego autora z wybitnym biblistą. Razem rzucają nowe światło na postać Judasza i zmieniają jego utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek. Przekonują nas, by nie traktować go wyłącznie jako łapówkarza i zdrajcę. Pokazują znaną nam z czterech Ewangelii historię widzianą oczyma Judasza Iskarioty, a zrelacjonowaną przez jego syna. To literacka fikcja, ale poparta ogromnym materiałem badawczym i napisana tak, by była wiarygodna dla chrześcijanina czy Żyda, którzy żyli w pierwszym wieku.

książek: 132
radkli | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 lipca 2015

Dla tych, którzy poszukują polskiego wydania manuskryptu odnalezionego w Egipcie: NIE JEST to ewangelia Judasza, o której głośno było około roku 2006. Apokryf zawierający sprzeczny z wersją kościoła opis roli Judasza w życiu Jezusa dostępny jest między innymi na portalu episkopatu Polski "Opoka", a jego "autorem" w sensie redakcji i tłumaczenia jest ks. prof. dr hab. Wincenty Myszor (dla zainteresowanych ISBN tej publikacji to: 83-7030-502-4).

Co do pozycji omawianej tutaj, nie jest ona ani przekładem oryginalnego manuskryptu, ani nawet na nim za bardzo nie bazuje, ponieważ oba teksty inaczej tłumaczą "zdradę" Judasza. W efekcie jest co najwyżej wyobrażeniem samego autora "jak to mogło wyglądać" jego zdaniem. Nie zaznaczając jednak tego DRUKOWANYMI literami na samym początku wprowadza on czytelnika w błąd. Pozycja mimo wszystko jest ciekawa i godna uwagi, nic w zasadzie jednak nie wnosi w kwestii ustalenia faktów historycznych, a tym bardziej wiary.

PS. Aby nie zostać...

książek: 381
FraniaS | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2014

No cóż. Sama nie wiem, co o tej książce myśleć, oprócz tego że spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego, tym bardziej że jest opowiedziana przez Jeffreya Archera.

Każda historia ma “dwie strony medalu”. Katolicy znają tą wersję, gdzie Judasz wydaje Jezusa, a później się zabija, a ta książka przedstawia wersję samego Judasza, która prezentuje się trochę inaczej.

Właściwie jakieś 90% treści nie zaskakuje niczym i przez to jest po prostu nudna. Co chwile dowiaduję się, że apostołowie wątpili w decyzje Jezusa, ale bali się je kwestionować… No to przepraszam bardzo, ale to nie jest motywem, który ma przyciągnąć uwagę czytelnika.

Nie wiem, spodziewałam się jakiegoś skandalu, czegoś co sprawi, że będę w szoku, a tutaj taki klops, żeby się brzydko nie wyrazić…

książek: 584
Marta Kilian | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: marzec 2008

Fantastycznie wydana, pięknie oprawiona. Posiada przypisy odnoszące ją do innych ewangelii, przez co czyni to pismo bardziej wiarygodnym. Ciekawa, napisana pięknym językiem. Pozwala nam spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na zdrajcę Jezusa Chrystusa, usprawiedliwia jego zachowanie, a także czyni go bardziej ludzkim, czyni z niego zwykłego śmiertelnika, a nie potwora. Warto po nią sięgnąć, by poszerzyć swoje horyzonty, by spojrzeć na historię Zbawiciela z zupełnie innej perspektywy, by mieć pełen obraz panoramy dziejów chrześcijaństwa, by poznać dzieje Judasza i jego syna Beniamina.

książek: 1542
GroszeQ | 2017-04-16

Jedna z ładniej wydanych książek jakie miałem okazję przeczytać.
Co do treści to nic sensacyjnego czy nowego w niej nie ma.Historia opisana jest przez ciekawy duet autorów(autor powieści sensacyjnych oraz ksiądz profesor biblista), którzy przez ponad 95% książki opisują wszystko zgodnie z kanonem(ewangelie) a na końcu szybko i moim zdaniem pobieżnie "kończą temat"
Plus za wydanie oraz glosariusz, treść finalnie bez "błysku"

zobacz kolejne z 389 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd