Dziewice Konsystorskie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7,47 (100 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
9
8
34
7
37
6
10
5
2
4
0
3
1
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
60
język
polski

Zbiór bezkompromisowych felietonów Boya. Wyśmiewa w nich zakłamanie i dewocję polskiego społeczeństwa. Teksty, uznane za antyklerykalne, były (i są wciąż jeszcze), atakowane przez bardziej konserwatywnych czytelników.

 

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (291)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2555
onika | 2018-05-30
Przeczytana: maj 2018

„Dziewice konsystorskie” to cykl felietonów Boya, w których autor porusza kwestie unieważniania małżeństw kościelnych i absurdów związanych z przeprowadzaniem owych „rozwodów”. W opinii Boya wszystko rozbija się o pieniądze i znajomości – klasy uprzywilejowane zawsze znajdą wyjście z trudnej sytuacji, natomiast biednemu zawsze wiatr w oczy. Żeleński przytacza przypadki znane mu ze słyszenia, jak również opisy różnorakich sytuacji nadsyłane przez czytelników. Przy czym celem pisarza nie jest obrzucanie błotem Kościoła, lecz zwrócenie uwagi na to, że instytucja, która z definicji o najuboższych dbać powinna, ma ich głęboko w poważeniu, a kwestia sumienia w perspektywie bezproblemowo uzyskiwanych rozgrzeszeń (ręka rękę myje) jest doprawdy nic nieznaczącym szczegółem. Sposoby pozyskiwania unieważnień małżeństwa, jakie często sami księża podsuwali zainteresowanym, są absurdalne i gorszące. Przyznaję, nie mam zbyt wielu informacji na ten temat. Jedyna znana mi próba unieważnienia...

książek: 1929
Wojciech Gołębiewski | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Aktualność słów napisanych OSIEMDZIESIĄT PIĘĆ lat temu, potwiedza słuszność poglądu, że POLSKA CIEMNOGRODEM JEST. Sama lektura stwarza niebezpieczeństwo paroksyzmów śmiechu, ale przyjemności płynącej z tego nie śmiem Państwa pozbawiać, zacytuję więc za Boyem, analizę procesu niemożebnego wzrostu znaczenia „czarnych” w polskim grajdole, dokonaną przez „głęboko wierzącą” pisarkę Narcyzę Żmichowską:
„…między grozą schizmy rosyjskiej a protestantyzmu niemieckiego, duchowieństwo katolickie znalazło grunt wybornie przygotowany pod siejbę swych życzeń i zamiarów; — wszystko, co polskie, przedzierzgnęli na katolickie, wszystko, co katolickie, udali za szczeropolskie, i tak dziś tymi dwuznacznikami zręcznie szermierzą, że odrobili już prawie wszystko, co od początku XVIII w. w sumieniu ogólnym ludzkości uczeni i bohaterowie, rozumni i poczciwi, kosztem krwi, życia i ciężkiej pracy, wypracowali na koniec…”

Trafność końcowego ...

książek: 1435
almos | 2014-08-08
Przeczytana: 27 lipca 2014

HISTORIA KOŁEM...

W dawnych czasach myślałem sobie że historia ludzkości to dzieje postępu: rośnie wiedza, racjonalizm, zamożność, zanikają zabobony, masowe choroby itp.. Jak głęboko się myliłem przekonałem się w ostatnich latach, latach regresu, powrotu ciemnogrodu, przesądów, fundamentalizmu. Kolejnym dowodem na to książeczka felietonów Boya, pisanych w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a opowiadających o problemach z rozwodami a raczej ich brakiem w II Rzeczypospolitej. Pisze Boy, że aby się rozwieść i zawrzeć nowy związek, należało albo zmienić wyznanie, albo uzyskać kościelne unieważnienie związku. Prowadziło to do wielu patologii: olbrzymiej hipokryzji kleru, otwartego kłamania i łamania sumień, krzyczących niesprawiedliwości, bałaganu prawnego. Pisze Boy o konieczności zmiany tego patologicznego stanu rzeczy, i oczywiście zderza się z murem fundamentalizmu katolickiego. Nie pozwolimy na żadne zmiany! Nie ruszymy się ani o krok!

Najbardziej przerażająca jest w tym...

książek: 1067
Zuba | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2014

Jestem w szoku jak aktualny jest ten zbiór felietonów jeszcze dzisiaj, po tylu latach. Boy-Żeleński wziął na tapetę kwestię prawa małżeńskiego, a w tym możliwości wzięcia rozwodu. Po zakończeniu rozbiorów polskie ustawodawstwo było niejednolite, w Poznańskiem śluby cywilne były jak najbardziej uznawane, podobnie było z rozwodami. W byłej Galicji i Kongresówce liczyły się tylko śluby kościelne, zatem nie istniały rozwody, bo w kościele nie ma rozwodów. Z drugiej strony rozkwitł proceder produkcji 'dziewic konsystorskich' czyli stwierdzania nieważności małżeństw katolickich. Możliwość otrzymania takiego rozwodu kościelnego kosztowała niemałe pieniądze, co oburzało Boya-Żeleńskiego. Nic dziwnego zresztą, bo uczciwości w tych procesach unieważniających nie było za grosz.

Innym zjawiskiem powszechnym w tamtym okresie były zmiany wyznania po to, by móc wziąć rozwód i następny ślub zawrzeć w innej wierze. O tym, że były to najczęściej fikcyjne ruchy świadczył fakt, że wśród aktywnych...

książek: 383
Luis | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane

Felietony Boya czytałam z rosnącym zdumieniem, że chociaż datowane na okres sprzed prawie 100 lat, są tak nieprawdopodobnie aktualne. Oto bowiem autor, w okresie międzywojnia dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi problemów natury społecznej. I tu okazuje się, że prawie wszystkie omawiane przez niego zagadnienia są aktualne.
Boy pisze o wszechwładnej, szkodliwej i niemoralnej działalności kościoła katolickiego, nieludzkim traktowaniu kobiet przez prawo i społeczeństwo oraz wspomniany kościół katolicki, obłudzie elit, zakłamaniu obyczajowym. Pokazuje jak bardzo naród polski jest uwsteczniony poprzez fałszywie rozumiany patriotyzm, jakim piętnem odcisnął się fakt, że w Polsce nigdy nie rozwinęła się prawdziwa myśl oświeceniowa, jak dalece odeszliśmy od podstaw humanizmu, oraz wiele innych aspektów, które żyją do dziś. Wszystko okraszone przykładami, które, gdyby nie język, nie zdradzałyby swoją treścią, że nie pochodzą z dzisiejszych rozmów na ulicy, ze...

książek: 1282
ira | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"...nie każdy ma szczęście być córką papieskiego gwardzisty."
Prawda, która nic nie straciła na aktualności, a wypełniona tymi prawdami jest cała seria felietonów Boya, napisanych prawie 85 lat temu.
Ciekawe, czy Boy, patrząc na nas dzisiaj, śmiałby się, czy płakał. Mam nadzieję, że by się śmiał, bo gorzki byłby to szloch.

książek: 376
Micky | 2015-07-08

Boy-mędrzec wszelkie swoje wynurzenia mógłby spokojnie doczepić do czasów współczesnych; jeśli chodzi o hipokryzję Kościoła katolickiego w kwestii rozwodów (przepraszam: unieważnienia małżeństw), to nic w tej obłudnej i świętoszkowatej postawie się nic nie zmieniło. We wstępie Boy-Żeleński zaznaczył - zgodnie z prawdą - że ma potrzebę jako artysta otworzyć oczy "ku patrzeniu" i umyć brudne uszy "ku słyszeniu".

Podkreśla, że porządek moralny - jak wszystko inne - zmienia się w czasie i to co wcześniej uważano za niemoralne, dziś staje się normą. Ale nie należy kryć za maską obłudy karygodnego postępowania Kościoła katolickiego. O wiele łatwiej (i słuszniej) jest przystać na legalizację rozwodów, niż nadal tkwić w tej hipokryzji. I mimo ataków tzw. Polaków-katolików, którzy za sztandar obierają sobie wydumane wartości, a sami w zaciszu domowym uprawiają swój proceder.

"Konsystorskie dziewice" to - ludzie żyjący i w naszych pięknych czasach, i będący tak samo obłudni jak wtedy (a...

książek: 562
Natalia Piotrowicz | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2013

To niesamowite, jak felietony Boya zgrabnie wpisują się w znaną nam teraźniejszość, pokazując, że tak właściwie nic się nie zmienia w Kościele. Co zabawne o tym też można znaleźć ustęp w Dziewicach konsystorskich. Boy-Żeleński zadziwia mnie, fascynuje każdym kolejnym przeczytanym jego tekstem.

książek: 709
Grzybek | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zmieniły się czasy, zmienił się kraj, a pewne problemy i sposoby ich rozwiązania pozostały bez zmian. Najgorsze też, że pewne typy ludzkie także się nie zmieniły.

książek: 481
Skylla | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Odnoszę wrażenie, że dzięki Boyowi młode pokolenie może zrozumieć obecne polskie stosunki społeczne lepiej niż dzięki współczesnym źródłom.

zobacz kolejne z 281 
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd