Okładka książki Dziewice Konsystorskie

wydawnictwo
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
typ
papier
7.38 (52 ocen i 11 opinii)

Opis książki

Zbiór bezkompromisowych felietonów Boya. Wyśmiewa w nich zakłamanie i dewocję polskiego społeczeństwa. Teksty, uznane za antyklerykalne, były (i są wciąż jeszcze), atakowane przez bardziej konserwatywnych czytelników.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Wojciech | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Aktualność słów napisanych OSIEMDZIESIĄT PIĘĆ lat temu, potwiedza słuszność poglądu, że POLSKA CIEMNOGRODEM JEST. Sama lektura stwarza niebezpieczeństwo paroksyzmów śmiechu, ale przyjemności płynącej z tego nie śmiem Państwa pozbawiać, zacytuję więc za Boyem, analizę procesu niemożebnego wzrostu znaczenia „czarnych” w polskim grajdole, dokonaną przez „głęboko wierzącą” pisarkę Narcyzę Żmichowską:
„…między grozą schizmy rosyjskiej a protestantyzmu niemieckiego, duchowieństwo katolickie znalazło grunt wybornie przygotowany pod siejbę swych życzeń i zamiarów; — wszystko, co polskie, przedzierzgnęli na katolickie, wszystko, co katolickie, udali za szczeropolskie, i tak dziś tymi dwuznacznikami zręcznie szermierzą, że odrobili już prawie wszystko, co od początku XVIII w. w sumieniu ogólnym ludzkości uczeni i bohaterowie, rozumni i poczciwi, kosztem krwi, życia i ciężkiej pracy, wypracowali na koniec…”

Trafność końcowego stwierdze...

Zuba | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Jestem w szoku jak aktualny jest ten zbiór felietonów jeszcze dzisiaj, po tylu latach. Boy-Żeleński wziął na tapetę kwestię prawa małżeńskiego, a w tym możliwości wzięcia rozwodu. Po zakończeniu rozbiorów polskie ustawodawstwo było niejednolite, w Poznańskiem śluby cywilne były jak najbardziej uznawane, podobnie było z rozwodami. W byłej Galicji i Kongresówce liczyły się tylko śluby kościelne, zatem nie istniały rozwody, bo w kościele nie ma rozwodów. Z drugiej strony rozkwitł proceder produkcji 'dziewic konsystorskich' czyli stwierdzania nieważności małżeństw katolickich. Możliwość otrzymania takiego rozwodu kościelnego kosztowała niemałe pieniądze, co oburzało Boya-Żeleńskiego. Nic dziwnego zresztą, bo uczciwości w tych procesach unieważniających nie było za grosz.

Innym zjawiskiem powszechnym w tamtym okresie były zmiany wyznania po to, by móc wziąć rozwód i następny ślub zawrzeć w innej wierze. O tym, że były to najczęściej fikcyjne ruchy świadczył fakt, że wśród aktywnych publi...

Luis | 2014-06-29

Felietony Boya czytałam z rosnącym zdumieniem, że chociaż datowane na okres sprzed prawie 100 lat, są tak nieprawdopodobnie aktualne. Oto bowiem autor, w okresie międzywojnia dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi problemów natury społecznej. I tu okazuje się, że prawie wszystkie omawiane przez niego zagadnienia są aktualne.
Boy pisze o wszechwładnej, szkodliwej i niemoralnej działalności kościoła katolickiego, nieludzkim traktowaniu kobiet przez prawo i społeczeństwo oraz wspomniany kościół katolicki, obłudzie elit, zakłamaniu obyczajowym. Pokazuje jak bardzo naród polski jest uwsteczniony poprzez fałszywie rozumiany patriotyzm, jakim piętnem odcisnął się fakt, że w Polsce nigdy nie rozwinęła się prawdziwa myśl oświeceniowa, jak dalece odeszliśmy od podstaw humanizmu, oraz wiele innych aspektów, które żyją do dziś. Wszystko okraszone przykładami, które, gdyby nie język, nie zdradzałyby swoją treścią, że nie pochodzą z dzisiejszych rozmów na ulicy, ze znajomymi,...

ira | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"...nie każdy ma szczęście być córką papieskiego gwardzisty."
Prawda, która nic nie straciła na aktualności, a wypełniona tymi prawdami jest cała seria felietonów Boya, napisanych prawie 85 lat temu.
Ciekawe, czy Boy, patrząc na nas dzisiaj, śmiałby się, czy płakał. Mam nadzieję, że by się śmiał, bo gorzki byłby to szloch.

Natalia | 2013-10-26
Przeczytana: 05 listopada 2013

To niesamowite, jak felietony Boya zgrabnie wpisują się w znaną nam teraźniejszość, pokazując, że tak właściwie nic się nie zmienia w Kościele. Co zabawne o tym też można znaleźć ustęp w Dziewicach konsystorskich. Boy-Żeleński zadziwia mnie, fascynuje każdym kolejnym przeczytanym jego tekstem.

Grzybek | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zmieniły się czasy, zmienił się kraj, a pewne problemy i sposoby ich rozwiązania pozostały bez zmian. Najgorsze też, że pewne typy ludzkie także się nie zmieniły.

GrzegorzDe | 2011-10-19
Przeczytana: 18 października 2011

Tadeusz Boy-Żeleński na łamach prasy w swoich felietonach publikowanych na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku inteligentnie wykpiwa i sytuuje w świetle dziennym zakłamanie wyższych warstw polskiego społeczeństwa oraz kleru, który z jednej strony zażarcie broni świętości ludzkiego życia i nierozerwalności małżeństwa, a z drugiej w ogóle nie troszczy się o dzieci już narodzone i dla wartw wyższych gotowy udzielać fikcyjnych rozwodów, doradzający bogatym kobietom - oczywiście nie za darmo - jak zostać dziewicą mając dzieci czy lesbijką. W tamtych czasach istniała hegemonia ślubów kościelnych, a dopiero trwały prace Komisji Kodyfikacyjnej nad ustawą zapewniającą śluby cywilne jako niezależne od tych przyznawanych przez Kościół katolicki. Boy umiejętnie argumentuje na rzecz tego, by jak najszybciej wprowadzić niezależność w tej kwestii państwa, bowiem ofiarami ówczesnego zakłamania padają najczęściej kobiety, które z jednej strony muszą się użerać z mężem w tkwić w p...

Lenkaite | 2013-02-06
Przeczytana: listopad 2009

Dziewice konsystorskie, czyli jak wpływowa śmietanka towarzyska '20-lecia uzyskiwała unieważnienia małżeństw, piekło kobiet dla kontrastu - o tym jak biedota, a szczególnie jej żeńska część, była poniżana, narażona na utratę życia, chamskie kpiny "specjalistów", traktowana jak niższa kategoria ludzka i zdana na łaskę konowałów...Tak na marginesie: czytając Boy'a zastanawia mnie zawsze dlaczego ateiści obnoszą go na swoich sztandarach (zaraz obok Einsteina;). Tadeusz Ż. była zaciekłym antyklerykałem, ale NA JAKIEJ PODSTAWIE niektórzy uważają, że nie wierzył w Boga???

MaPaKi | 2012-06-01
Przeczytana: 31 maja 2012

Autor porusza problematykę rozwodów - rozwodu jako takiego nie ma, za to są unieważnienia małżeństw; jest to cykl felietonów.

Warta przeczytania ze względu na polemikę Boya z atakującymi go klerykałami, w której ukazuje brak logiki w rozumowaniu drugich; naprawdę bardzo zabawne.

Ponadto problem rozwodów, rozpadających się małżeństw jest wciąż aktualny, a książka pomimo swych niemal 90 lat napisana językiem łatwym do czytania. I Żeleński całkiem mądre rzeczy pisze.

Polecam przed tą lekturą sięgnąć po "Świętoszka" Moliera, bo jest tu wiele do niego nawiązań.

piotru | 2013-05-13
Przeczytana: 2006 rok

I któż by pomyslał, że napisane to było jeszcze przed II wojną swiatową... A jakby o dzisiaj...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto