Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
typ
papier
7.11 (37 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Zbiór bezkompromisowych felietonów Boya. Wyśmiewa w nich zakłamanie i dewocję polskiego społeczeństwa. Teksty, uznane za antyklerykalne, były (i są wciąż jeszcze), atakowane przez bardziej konserwatywnych czytelników.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
ira | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"...nie każdy ma szczęście być córką papieskiego gwardzisty."
Prawda, która nic nie straciła na aktualności, a wypełniona tymi prawdami jest cała seria felietonów Boya, napisanych prawie 85 lat temu.
Ciekawe, czy Boy, patrząc na nas dzisiaj, śmiałby się, czy płakał. Mam nadzieję, że by się śmiał, bo gorzki byłby to szloch.

Natalia | 2013-10-26
Przeczytana: 05 listopada 2013

To niesamowite, jak felietony Boya zgrabnie wpisują się w znaną nam teraźniejszość, pokazując, że tak właściwie nic się nie zmienia w Kościele. Co zabawne o tym też można znaleźć ustęp w Dziewicach konsystorskich. Boy-Żeleński zadziwia mnie, fascynuje każdym kolejnym przeczytanym jego tekstem.

GrzegorzDe | 2011-10-19
Przeczytana: 18 października 2011

Tadeusz Boy-Żeleński na łamach prasy w swoich felietonach publikowanych na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku inteligentnie wykpiwa i sytuuje w świetle dziennym zakłamanie wyższych warstw polskiego społeczeństwa oraz kleru, który z jednej strony zażarcie broni świętości ludzkiego życia i nierozerwalności małżeństwa, a z drugiej w ogóle nie troszczy się o dzieci już narodzone i dla wartw wyższych gotowy udzielać fikcyjnych rozwodów, doradzający bogatym kobietom - oczywiście nie za darmo - jak zostać dziewicą mając dzieci czy lesbijką. W tamtych czasach istniała hegemonia ślubów kościelnych, a dopiero trwały prace Komisji Kodyfikacyjnej nad ustawą zapewniającą śluby cywilne jako niezależne od tych przyznawanych przez Kościół katolicki. Boy umiejętnie argumentuje na rzecz tego, by jak najszybciej wprowadzić niezależność w tej kwestii państwa, bowiem ofiarami ówczesnego zakłamania padają najczęściej kobiety, które z jednej strony muszą się użerać z mężem w tkwić w p...

MaPaKi | 2012-06-01
Przeczytana: 31 maja 2012

Autor porusza problematykę rozwodów - rozwodu jako takiego nie ma, za to są unieważnienia małżeństw; jest to cykl felietonów.

Warta przeczytania ze względu na polemikę Boya z atakującymi go klerykałami, w której ukazuje brak logiki w rozumowaniu drugich; naprawdę bardzo zabawne.

Ponadto problem rozwodów, rozpadających się małżeństw jest wciąż aktualny, a książka pomimo swych niemal 90 lat napisana językiem łatwym do czytania. I Żeleński całkiem mądre rzeczy pisze.

Polecam przed tą lekturą sięgnąć po "Świętoszka" Moliera, bo jest tu wiele do niego nawiązań.

Grzybek | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zmieniły się czasy, zmienił się kraj, a pewne problemy i sposoby ich rozwiązania pozostały bez zmian. Najgorsze też, że pewne typy ludzkie także się nie zmieniły.

konto_usuniete | 2010-08-01

Coś dla antyklerykałów i tropicieli społecznej hipokryzji. Plus lekki styl Boya.

victex | 2014-03-04
gagarinka | 2013-12-21