Dziewice Konsystorskie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7,46 (76 ocen i 14 opinii)

Inne wydania

Zbiór bezkompromisowych felietonów Boya. Wyśmiewa w nich zakłamanie i dewocję polskiego społeczeństwa. Teksty, uznane za antyklerykalne, były (i są wciąż jeszcze), atakowane przez bardziej konserwatywnych czytelników.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Szturmując niebo
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Pół świata
  • Nie tacy oni straszni
Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7,11 (9 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Nie tacy oni straszni
Federica Bosco

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wojciech | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Aktualność słów napisanych OSIEMDZIESIĄT PIĘĆ lat temu, potwiedza słuszność poglądu, że POLSKA CIEMNOGRODEM JEST. Sama lektura stwarza niebezpieczeństwo paroksyzmów śmiechu, ale przyjemności płynącej z tego nie śmiem Państwa pozbawiać, zacytuję więc za Boyem, analizę procesu niemożebnego wzrostu znaczenia „czarnych” w polskim grajdole, dokonaną przez „głęboko wierzącą” pisarkę Narcyzę Żmichowską:
„…między grozą schizmy rosyjskiej a protestantyzmu niemieckiego, duchowieństwo katolickie znalazło grunt wybornie przygotowany pod siejbę swych życzeń i zamiarów; — wszystko, co polskie, przedzierzgnęli na katolickie, wszystko, co katolickie, udali za szczeropolskie, i tak dziś tymi dwuznacznikami zręcznie szermierzą, że odrobili już prawie wszystko, co od początku XVIII w. w sumieniu ogólnym ludzkości uczeni i bohaterowie, rozumni i poczciwi, kosztem krwi, życia i ciężkiej pracy, wypracowali na koniec…”

Trafność końcowego ...

Zuba | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Jestem w szoku jak aktualny jest ten zbiór felietonów jeszcze dzisiaj, po tylu latach. Boy-Żeleński wziął na tapetę kwestię prawa małżeńskiego, a w tym możliwości wzięcia rozwodu. Po zakończeniu rozbiorów polskie ustawodawstwo było niejednolite, w Poznańskiem śluby cywilne były jak najbardziej uznawane, podobnie było z rozwodami. W byłej Galicji i Kongresówce liczyły się tylko śluby kościelne, zatem nie istniały rozwody, bo w kościele nie ma rozwodów. Z drugiej strony rozkwitł proceder produkcji 'dziewic konsystorskich' czyli stwierdzania nieważności małżeństw katolickich. Możliwość otrzymania takiego rozwodu kościelnego kosztowała niemałe pieniądze, co oburzało Boya-Żeleńskiego. Nic dziwnego zresztą, bo uczciwości w tych procesach unieważniających nie było za grosz.

Innym zjawiskiem powszechnym w tamtym okresie były zmiany wyznania po to, by móc wziąć rozwód i następny ślub zawrzeć w innej wierze. O tym, że były to najczęściej fikcyjne ruchy świadczył fakt, że wśród aktywnych...

almos | 2014-08-08
Przeczytana: 27 lipca 2014

HISTORIA KOŁEM...

W dawnych czasach myślałem sobie że historia ludzkości to dzieje postępu: rośnie wiedza, racjonalizm, zamożność, zanikają zabobony, masowe choroby itp.. Jak głęboko się myliłem przekonałem się w ostatnich latach, latach regresu, powrotu ciemnogrodu, przesądów, fundamentalizmu. Kolejnym dowodem na to książeczka felietonów Boya, pisanych w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a opowiadających o problemach z rozwodami a raczej ich brakiem w II Rzeczypospolitej. Pisze Boy, że aby się rozwieść i zawrzeć nowy związek, należało albo zmienić wyznanie, albo uzyskać kościelne unieważnienie związku. Prowadziło to do wielu patologii: olbrzymiej hipokryzji kleru, otwartego kłamania i łamania sumień, krzyczących niesprawiedliwości, bałaganu prawnego. Pisze Boy o konieczności zmiany tego patologicznego stanu rzeczy, i oczywiście zderza się z murem fundamentalizmu katolickiego. Nie pozwolimy na żadne zmiany! Nie ruszymy się ani o krok!

Najbardziej przerażająca jest w tym...

Luis | 2014-06-29

Felietony Boya czytałam z rosnącym zdumieniem, że chociaż datowane na okres sprzed prawie 100 lat, są tak nieprawdopodobnie aktualne. Oto bowiem autor, w okresie międzywojnia dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi problemów natury społecznej. I tu okazuje się, że prawie wszystkie omawiane przez niego zagadnienia są aktualne.
Boy pisze o wszechwładnej, szkodliwej i niemoralnej działalności kościoła katolickiego, nieludzkim traktowaniu kobiet przez prawo i społeczeństwo oraz wspomniany kościół katolicki, obłudzie elit, zakłamaniu obyczajowym. Pokazuje jak bardzo naród polski jest uwsteczniony poprzez fałszywie rozumiany patriotyzm, jakim piętnem odcisnął się fakt, że w Polsce nigdy nie rozwinęła się prawdziwa myśl oświeceniowa, jak dalece odeszliśmy od podstaw humanizmu, oraz wiele innych aspektów, które żyją do dziś. Wszystko okraszone przykładami, które, gdyby nie język, nie zdradzałyby swoją treścią, że nie pochodzą z dzisiejszych rozmów na ulicy, ze...

ira | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"...nie każdy ma szczęście być córką papieskiego gwardzisty."
Prawda, która nic nie straciła na aktualności, a wypełniona tymi prawdami jest cała seria felietonów Boya, napisanych prawie 85 lat temu.
Ciekawe, czy Boy, patrząc na nas dzisiaj, śmiałby się, czy płakał. Mam nadzieję, że by się śmiał, bo gorzki byłby to szloch.

Micky | 2015-07-08

Boy-mędrzec wszelkie swoje wynurzenia mógłby spokojnie doczepić do czasów współczesnych; jeśli chodzi o hipokryzję Kościoła katolickiego w kwestii rozwodów (przepraszam: unieważnienia małżeństw), to nic w tej obłudnej i świętoszkowatej postawie się nic nie zmieniło. We wstępie Boy-Żeleński zaznaczył - zgodnie z prawdą - że ma potrzebę jako artysta otworzyć oczy "ku patrzeniu" i umyć brudne uszy "ku słyszeniu".

Podkreśla, że porządek moralny - jak wszystko inne - zmienia się w czasie i to co wcześniej uważano za niemoralne, dziś staje się normą. Ale nie należy kryć za maską obłudy karygodnego postępowania Kościoła katolickiego. O wiele łatwiej (i słuszniej) jest przystać na legalizację rozwodów, niż nadal tkwić w tej hipokryzji. I mimo ataków tzw. Polaków-katolików, którzy za sztandar obierają sobie wydumane wartości, a sami w zaciszu domowym uprawiają swój proceder.

"Konsystorskie dziewice" to - ludzie żyjący i w naszych pięknych czasach, i będący tak samo obłudni jak wtedy (a...

Natalia | 2013-10-26
Przeczytana: 05 listopada 2013

To niesamowite, jak felietony Boya zgrabnie wpisują się w znaną nam teraźniejszość, pokazując, że tak właściwie nic się nie zmienia w Kościele. Co zabawne o tym też można znaleźć ustęp w Dziewicach konsystorskich. Boy-Żeleński zadziwia mnie, fascynuje każdym kolejnym przeczytanym jego tekstem.

Grzybek | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zmieniły się czasy, zmienił się kraj, a pewne problemy i sposoby ich rozwiązania pozostały bez zmian. Najgorsze też, że pewne typy ludzkie także się nie zmieniły.

GrzegorzDe | 2011-10-19
Przeczytana: 18 października 2011

Tadeusz Boy-Żeleński na łamach prasy w swoich felietonach publikowanych na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku inteligentnie wykpiwa i sytuuje w świetle dziennym zakłamanie wyższych warstw polskiego społeczeństwa oraz kleru, który z jednej strony zażarcie broni świętości ludzkiego życia i nierozerwalności małżeństwa, a z drugiej w ogóle nie troszczy się o dzieci już narodzone i dla wartw wyższych gotowy udzielać fikcyjnych rozwodów, doradzający bogatym kobietom - oczywiście nie za darmo - jak zostać dziewicą mając dzieci czy lesbijką. W tamtych czasach istniała hegemonia ślubów kościelnych, a dopiero trwały prace Komisji Kodyfikacyjnej nad ustawą zapewniającą śluby cywilne jako niezależne od tych przyznawanych przez Kościół katolicki. Boy umiejętnie argumentuje na rzecz tego, by jak najszybciej wprowadzić niezależność w tej kwestii państwa, bowiem ofiarami ówczesnego zakłamania padają najczęściej kobiety, które z jednej strony muszą się użerać z mężem w tkwić...

Lenkaite | 2013-02-06
Przeczytana: listopad 2009

Dziewice konsystorskie, czyli jak wpływowa śmietanka towarzyska '20-lecia uzyskiwała unieważnienia małżeństw, piekło kobiet dla kontrastu - o tym jak biedota, a szczególnie jej żeńska część, była poniżana, narażona na utratę życia, chamskie kpiny "specjalistów", traktowana jak niższa kategoria ludzka i zdana na łaskę konowałów...Tak na marginesie: czytając Boy'a zastanawia mnie zawsze dlaczego ateiści obnoszą go na swoich sztandarach (zaraz obok Einsteina;). Tadeusz Ż. była zaciekłym antyklerykałem, ale NA JAKIEJ PODSTAWIE niektórzy uważają, że nie wierzył w Boga???