Wichura i trzciny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
ciotka_idalia

Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Opisuje zmagania młodego człowieka, Grzegorza Polańskiego, z chorobą Heinego-Medina. Walkę o przywrócenie do zdrowia, toczą wraz z chłopcem kochająca matka i oddany przyjaciel Michał. To właśnie ich determinacja sprawia, że Grzegorz nie poddaje się i heroicznie dąży do przezwyciężenia skutków ciężkiej choroby.

kasiakos | 2014-01-12
Przeczytana: 1985 rok

uwielbiam tę książkę ..opisane są tu zmagania młodego chłopaka i jego matki a także przyjaciół z ciężką choroba jaka go dotknęła... ale jak to zwykle bywa...jest jak zawsze miejsce na przyjaźń a także na pierwsza miłość.... polecam))

Daguchna | 2017-03-11
Przeczytana: 10 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sposób podjęcia tematu zasługuje na chociaż małą pochwałę. Wbrew obrazowi, który wyłania się z hurraoptymistycznych recenzji, jest on mało ckliwy. Dostajemy wprawdzie sporo elementów rodem z taniej historyjki spod szyldu "okruchy życia" - gotową na poświęcenie za wszelką cenę matkę, pomocnego przyjaciela, upartego lekarza, miłą dziewczynę z sąsiedztwa - ale brak w tym lukru, typowego dla takich "bajek dla dorosłych". Bohaterowie momentami zdają się mieć więcej wad niż zalet, są pełni wątpliwości i zupełnie, zupełnie przyziemni. Trzeba również pamiętać, że cała opowieść nie kończy się wcale tradycyjnym happy endem, bo w rzeczywistości za żadne skarby nie byłoby to możliwe. To dobrze, że autorka nie zdecydowała się na sztuczne ulepszanie, bo mdłe idealizowanie w historiach o wychodzeniu z kalectwa/choroby/etc. potrafi zepsuć do szczętu nawet najlepszą kanwę fabularną. Tutaj ten brak perfekcji staje się zdecydowanym rysem realizmu.

Niestety gorzej jest z realizacją całości. Historia...

skrybcia | 2014-12-30
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

Fantastyczna, autobiograficzna książka o sile matczynej miłości i harcie ducha matki i syna.
O dalszych losach głównego bohatera można przeczytać w książce dorosłego już syna Andrzeja Krzywickiego Diabelski młyn - wydarzenia widziane już z jego perspektywy. Autor zmarł w tym roku, niestety.

5000lib | 2016-04-25

Przeczytałam z wielkimi nadziejami, niestety, srodze się zawiodłam, nic tylko powielanie stereotypów. Jak się dowiadujemy u źródła, książka, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Może tylko (i aż tyle), postać Tadeusza Gulika, przyjaciela Andrzeja, no i oczywiście --- kwestie wypadku.

Monika | 2016-07-22
joanka | 2016-05-29