Pokolenie Teresy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-08030-1
wojna
Meme

"Pokolenie Teresy" można by nazwać zbeletryzowanym pamiętnikiem z czasów hitlerowskiej okupacji. Ludzie, fakty, nazwiska są autentyczne. Bohaterami są uczniowie tajnych szkół. Pokolenie, któremu wojna odebrała wszystko, co jest udziałem normalnego życia młodych: prawo do nauki, bezpieczeństwo domu, czar marzeń o osobistym szczęściu, piosenkę, sport. A jednak żyli ci ludzie pełnym życiem. Mieli jasno wytknięty cel - nie oszczędzali siebie. Sięgali po każdą broń. Tą bronią była też zakazana przez wroga nauka.

Tytułowa Teresa jest córką jedynaczką narratorki utworu, samotnie wychowującej ją nauczycielki języka polskiego, mogącej być utożsamianą z autorką książki. Trudno mi określić, na ile powieść jest wiernym zapisem wydarzeń z życia Elżbiety Jackiewiczowej, a na ile fabułą opartą na faktach. Miejscowość, w której głównie rozgrywa się akcja - Radom - także wskazywałaby na to, że matka Teresy to po prostu pani Elżbieta - jednak imię narratorki nigdy w utworze nie pada.

Tematem jest życie w czasie drugiej wojny światowej. W "Pokoleniu Teresy" wyjątkowo dokładnie roku po roku został opisany cały czas od września roku 1939 do lata roku 1945. Książka jest też świetną pozycją do uzmysłowienia sobie charakteru przebiegu nauki na tajnych kompletach, które narratorka utworu prowadzi (w późniejszych latach zostaje nawet dyrektorką tajnej szkoły.
Jest to więc świetny materiał historyczny, poukładany i sprawiający wrażenie kompletnego.

Książka wywarła na mnie dobre wrażenie pod względem wartości...

Rita | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Z pustych ulic, ze zmęczonych oczu, wychudzonych sylwetek, z widoku żebrzących dzieci, z ciał przyjaciół wiszących na szubienicy która kiedyś była peronem.. Z tej całej trwogi tworzy się przerażający bo prawdziwy obraz okrutnego czasu wojny. Czasu gdzie zło przybiera konkretną i ludzką postać. Gdzie ręce z łatwością służą do mordowania, podpisywania aktów eksterminacji. Jak w głodzie i drżeniu ze strachu przed każdym puknięciem do drzwi znaleźć nadzieję by trwać.. By z dnia na dzień postanawiać żyć mimo, że rozstrzelano przyjaciela, wywieźli znajomą rodzinę, kazali porzucić dom.. Siłę tę znajduje tytułowa Teresa i jej mama, autorka książki, nauczycielka która spisała to co wydarzyło sie w życiu jej i jej bliskich. Tajne komplety, nauczanie, matura - to prowadzi do przyszłości, ta walka o przyszłość nadaje sens i celu wielu młodym ludziom i ich nauczycielom. Idą do przodu mimo, że zabrano im pozornie wszystko. Praktycznie pozbawieni środków do życia, ciągle głodni, obdzierani z...

patusia_dorota | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 lutego 2013

Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, drogi czytelniku, życie w czasach wojny? A może czytałeś książki opisujące taki stan? Ja zostałam zmuszona do przeczytania dwóch powieści tego typu. Jedną z nich jest książka „Kamienie na szaniec”, inną zaś „Pokolenie Teresy”.

Pierwsza napisana przez Aleksandra Kamińskiego opisuję życie trójki przyjaciół, żyjących w Warszawie. Toczą oni otwartą walkę z okupantem, prowadzą akcje Małego Sabotażu i toczą bitwy, które mają osłabić żołnierzy stacjonujących w mieście. Książka opisuję ich uczucia, gdy musza zabić człowieka, gdy strzelają. Wszystko to wydawało mi się przy czytaniu mało rzeczywiste, takie nieludzkie, nie wierzyłam, że takie rzeczy miały miejsce. Rozumiałam, że miały, oczywiście, jednak nie mogłam się z tym pogodzić. Dla mnie to było by za ciężkie dla młodego człowieka. Jednak obrana ojczyzny to był obowiązek. A Alek, Rudy i Zośka potrafili go udźwignąć.

Druga została napisana przez kobietę Elżbietę Jackiewicz opisuję zwykłe życie, próby...

Dorfi | 2012-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2012

Książka, którą czytałam już kilka razy i do której co jakiś czas wracam. Akcja rozgrywa się w miejscach, które dobrze znam, co sprawia, że czuję do niej wyjątkowy sentyment. Historia opisana jest bardzo obrazowo, językiem prostym, ale trafiającym do wyobraźni.
Nie wiem na ile jest to prawda a na ile fikcja literacka. Znaczna część faktów jest zgodna z historią, niemniej jednak są opisy zdarzeń, które nie mogły być prawdą. Do Warszawy jest zbyt daleko aby było widać łunę płonącego miasta z czasów powstania. Tu autorka nieco przesadziła. Niektóre z wymienionych postaci są autentyczne (pani Maria Kelles-Krauz). Tak wielkie uszczegółowienie opisów stwarza wrażenie prawdziwego pamiętnika. No i fakty historyczne opisane w książce potwierdzili moi dziadkowie, którzy w tamtych czasach byli niewiele starsi od tytułowej Teresy.

rudzielec | 2013-01-04
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Książka, którą czytałam bardzo długi czas temu. Wiem, że bibliotekarka mi ją poleciła i jestem jej bardzo wdzięczna, że mogłam przeczytać tą książkę. Teraz pozostaje tyko poszukać jej w sklepach i umieścić na domowej półce.

Smigamzplecakiem | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016