Henry and Cato
Hanna

Gesty, których się wstydzimy, słowa, które przychodzą za późno, uczucia, które tłumimy... Czy istnieje jakiś ratunek, coś, co nadałoby sens naszej egzystencji? Gdzie szukać wytchnienia od beznadziejnej jałowości dnia codziennego? W Bogu? W bliskości innego człowieka? Czy szczęście jest osiągalne, czy to tylko złudne, efemeryczne odbicie naszych marzeń? Iris Murdoch poprzez historię dwojga przyjaciół, którzy spotykają się po latach, próbuje odpowiedzieć na tych kilka podstawowych pytań nurtujących człowieka od zarania jego dziejów.

Hanayome | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Po przeczytaniu książki nie powinno się mówić "w końcu ją skończyłam", a to właśnie taki frazes wyrwał mi się po przewróceniu ostatniej strony.
Z początku zafascynowana jedną z mniej znanych książek laureatki nagrody Bookera, z czasem zaczęłam się męczyć. Głębia przemyśleń filozoficznych w tej niewątpliwie z zamierzenia psychologicznej powieści, umknęła mi gdzieś może z winy niezbyt interesujących postaci. Co zabawne - nie mogę ich nazwać zwykłymi, nieumiejętnie poprowadzonymi. Żadna z tych postaci nie wydaje się sztampowa, a jednak nie mogę się oprzeć pokusie stwierdzenia, że w swojej niesztampowości, są dość płytkie.
Najbardziej wyrazistą ze wszystkich wydaje mi się w tej chwili postać Kato. Zagubiony poszukiwacz Boga w tym dziwnym świecie przepełnionym wszystkimi odcieniami znajdującymi się między czernią a bielą. Brawurowe porzucenie sutanny i wpływ czarnej "sukienki" nawet na niewierzących, których pełno w jego otoczeniu. Ze wszystkich postaci w tej książce, pani Murdoch...

carecera | 2015-08-13

Książka bardzo osobliwa: z jednej strony postacie, z których ani jedna nie jest jednoznacznie pozytywna czy negatywna - co mogłoby być dobrym początkiem dla ciekawej powieści - a z drugiej strony fabuła poprowadzona w sposób bardzo - rzekłabym - prymitywny, bez finezji. Bohaterowie tacy jakby niedokończeni, czegoś im brakuje, jakiejś konsekwencji w postępowaniu i niezależności od podszeptów innych, cały czas miałam wrażenie, że są oni zewnątrzsterowni, nie mają własnego kręgosłupa moralnego ani stałych przekonań. Mimo tego pozycja warta przeczytania, ponieważ w jakiś niewytłumaczalny sposób odstaje od typowych współczesnych powieści.

MadameShepard | 2014-03-01

Romansidło z aspiracjami. Czyta się na zmianę bardzo dobrze i bardzo źle. Cały czas, czytając, miałam wrażenie, że czytam kostiumowy romans "z epoki", a akcja tej książki dzieje się w latach 70 ubiegłego wieku. Bardzo archaiczne. Jedyną zaletą są ciekawe zwroty akcji.

AdissonROG | 2014-04-16

Świetna literatura pisana z szacunkiem dla bohaterów. Jedna z lepszych Murdoch jakie czytałem.

Bez_szału | 2016-10-14
dymek | 2016-09-16