Czas aniołów

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Time of the Angels
literatura brytyjska
Filifionka

Z okładki: "A co będzie, jeśli wam powiem, że Boga nie ma?" Kim jest człowiek stawiający tak bluźnierczą hipotezę? To pastor, który swoje wątpliwości rzuca wprost z kazalnicy w tłum wiernych. Równie bezwzględny co dziwaczny, zdaje się posiadać nad ludźmi niezwykłą władzę. Jego silna osobowość, oschły a pokrętny charakter czynią z niego człowieka niebezpiecznego. "Czas aniołów" opowiada...

Z okładki:

"Czas aniołów" opowiada historię małej społeczności pewnej angielskiej parafii. Jest to zamknięty świat wzajemnych uwikłań, zależności i zadawnionych fobii, ukazujący niemożność zwykłego ludzkiego porozumiewania się.

[Świat Książki, Warszawa 1999]

książek: 1991

Gdyby ktoś zadał mi jedno pytanie - 'autorką której powieści chciałabyś być?' - to odpowiedziałabym, że 'Czasu aniołów' Iris Murdoch.
Zabrzmi to dość głupio, ale pod względem konstrukcyjnym powieść jest perfekcyjna. Wyraziści bohaterowie, ciekawa historia, interesujący sposób opowiadania fabuły oraz poruszenie istotnej problematyki - człowiek, religia, rodzina i relacje międzyludzkie - to niewątpliwie atuty tej książki. 'Czas aniołów' czyta się rewelacyjnie, aż czytelnik jest w stanie odczuć atmosferę klaustrofobii, samotności i braku zrozumienia, w jaką wpadły wszystkie postaci. Mimo że Iris Murdoch wymaga do nas pewnej wiedzy dotyczącej filozofii - w tym wypadku Heideggera - to jestem pewna, że nikt nie pożałuję kontaktu z twórczością tej brytyjskiej pisarki. Ja jestem po prostu zachwycona.

Czas aniołów, to książka o której nie da sie powiedzieć "o czym była", zresztą jak całe pisarstwo I. Murdoch, to wieloaspektowe filozoficzne rozważanie na temat człowieka i kondycji ludzkiej w ogóle, umiejscowione w świecie, w którym ścierają i zacierają się pojęcia sacrum i profanum, dobro i zło, gdzie bohaterowie poddani są instynktom biologicznym, w szczególności pragnieniom seksualnym. Świat u Murdoch nie jest jednoznaczny, jest zdecydowanie dualistyczny i nie istnieje jednoznaczność czynu, zachowań, cech, myśli itp, wszystko jest płynne.
Od Murdoch można się wiele nauczyć, ale trzeba być uważnym i nie szukać taniej sensacji, tam gdzie jej na prawdę nie ma, bo są to jedynie dramaty ludzkie, a ocena moralna czynów popełnionych nie powinna podlegać opiniowaniu, a jedynie weryfikacji naszych własnych zachowań.

Agata_Adelajda | 2013-06-10

Niewielka objętościowo (w stosunku do innych dzieł autorki) powieść Czas aniołów budzi skojarzenia ze skandynawskim dramatem - mam na myśli Strindberga, Ibsena, czy współczesnego Murdoch Bergmana. Kameralny dramat, który równie dobrze mógłby zostać wystawiony na scenie, rozgrywa się wedle najlepszych klasycznych reguł, wiodąc ostatecznie do tragedii. Klaustrofobiczny klimat starej (zapewne wiktoriańskiej) plebanii, potęguje nieustająca mgła, spowijająca domostwo usytuowane na wyspie, czy półwyspie. Niejako osobą dramatu Murdoch uczyniła ważną w jej powieściach filozofię, a bliżej, heideggerowskie bycie-ku-smierci. obecne są także rozważania na temat Boga, jego braku i moralności, na którą ten brak wpływa, co przewija się w dyskusjach pastora, który dotknięty jest niewiarą, oraz jego brata, piszącego teologiczne magnum opus.
Ciekawymi postaciami są ciemnoskóra służąca, Pattie, do której od pierwszych chwil czytelnik nabiera ciepłych uczuć, a także podstarzały uchodźca z Rosji,...

Inez | 2015-05-28
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

"Czas aniolow" Iris Murdoch to ksiazka, w ktorej pojawia sie zlozony portret pewnej zbiorowosci. Autorka w swej prozie karze zastanowic sie czytelnikowi, co rzedzi czlowiekiem i jakie sa mechanizmy zaleznosci miedzyludzkich, ktore przyczyniaja sie do narastania frustracji i alienacji jednostki. Iris Murdoch jest jedna z najwyzej cenionych przeze mnie pisarek angielskich, ze wzgledu na interesujacy sposob opowiadania i tworzenia bardzo wyrazistych bohaterow. Dzieki autorce nabylam ogolna wiedze z dziedziny filozofii. Polecam wszystkim czytelnikom lubiacym proze wspolczesna w bardzo dobrym wydaniu i inne ksiazki tej autorki.

toosia3 | 2014-06-22
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Klasyka w czystej postaci, gdzie w każdym pojedynczym słowie czuć myśl, gdzie nie ma wyrazów przypadkowych i zdań nieprzemyślanych. Od pierwszego akapitu czujesz ten klimat, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Zaczynasz czytać i już wiesz, że to będzie literatura, która formuje i kształci.

Rzecz dzieje się na plebanii, za drzwiami stale zamkniętymi na świat zewnętrzny. I nawet nie o to chodzi, aby nikt nie dostał się do środka, ile o to, aby poza mury plebanii nie wydostały się jej sekrety i grzechy. A grzech rodzi się w samym sercu, którym na plebanii jest pastor Karel. Pastor, który rzuca światu w twarz, że Boga nie ma.

To nie jest łatwa książka, nie da się jej połknąć w jeden wieczór, chociaż liczba stron mogłaby sugerować, że to możliwe. Nie da się też po skończonej lekturze chwycić od razu za kolejną. To książka z gatunku tych, którym należy się czas – na przeczytanie i na „przetrawienie” treści.

z mojego bloga:...

Filifionka | 2010-03-11

Wspaniała, wybitna powieść; absolutna klasyka. Tę książkę trzeba znać.

mrożonka | 2012-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2012

Niezła fabuła, dobrze się czyta, żywe i wyraźnie zarysowane postacie. Godna przeczytania książka.

adela | 2015-11-02

Mgła, mrok, desery i incest.
Idealna na długi jesienny/zimowy wieczór.

Nina | 2011-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2011

"Czas aniołów-opowiada historię małej społeczności pewnej angielskiej parafii.Jest to zamknięty świat wzajemnych uwikłań,zależności i zadawnionych fobii,ukazujący niemożność zwykłego ludzkiego porozumiewania się."

| 2014-12-01

Mroczna opowieść o losach pewnej specyficznej rodziny przeplatana wątkami "lukrowanej" teologii. Bohaterami rządzą najniższe instynkty. Wyjątkowo smutna i pesymistyczna powieść. Niemniej książka warta przeczytania.
Według mnie są bardziej wartościowe utwory pisarki.