Księga istot zmyślonych

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Seria: Jorge Luis Borges
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
El libro de los seres imaginarios
Księga, istot, zmyślonych
dona

Niezwykłe istoty występujące na kartach tej książki, łączącej erudycję i wdzięk, wzbudzały ongiś podziw lub strach, inspirowały ludzkie wierzenia i przesądy. Poszczególne okazy fantastycznej fauny, rozproszone po najrozmaitszych religiach i mitologiach, a także dziełach literackich, grożą mękami piekielnymi, niekiedy wróżą pomyślność, czasem wkraczają niemal na obszar metafizyki. Jak pisze sam Borges: Treść tej książki usprawiedliwiałaby włączenie Hamleta, kropki, akapitu, powierzchni, nadprzestrzeni, wszelkich klasyfikacji, być może każdego z nas, a także bogów. W sumie - niemal wszechrzeczy. Ograniczyliśmy się jednak do tego, co bezpośrednio wiąże się z pojęciem „istot zmyślonych”... dziwnych stworów, jakie w czasie i przestrzeni poczęła ludzka wyobraźnia. Tomik ten, opublikowany w 1967 roku (przy współpracy z Margaritą Guerrero), w pierwszym polskim wydaniu nosił tytuł Zoologia fantastyczna. Teraz wracamy do tytułu, jaki nadał mu Borges.

Oliwia | 2012-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Poniekąd zachęcona przez książkę „Koniec świata i Hard-boiled Wonderland”, gdy przy przekopywaniu domowej biblioteczki trafiłam na „Zoologię fantastyczną” J.L. Borgesa sięgnęłam po nią bez wahania. I zdecydowanie tego wyboru nie żałuję.

Na niespełna dwustu stronach można znaleźć opisy większości, jeśli nie wszystkich, fantastycznych stworzeń znanych ludzkości. Możemy się bliżej przyjrzeć Czarodziejkom, Elfom, Jednorożcom, Lilith, Mandragorze, Dżinom, Gryfowi, a także czterem rodzajom Smoków. W każdym z opisów odnajdujemy coś na kształt rysu historycznego dotyczący danego stworzenia, a także niejednokrotnie odwołania do literatury i mitologii. Dodatkowym atutem są pojawiające się gdzieniegdzie rysunki.

Dzięki zwięzłym opisom, książkę czyta się dość szybko i przyjemnie. Chociaż z drugiej strony można ją dawkować po kilka stron dziennie.
Polecam każdemu, nie tylko fanom nietypowych zwierząt. „Zoologia…” jest bez wątpienia miłą lekturą na długie jesienno – zimowe wieczory.

Kasjopeja | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 czerwca 2013
Ania | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 09 lipca 2013

Tak jak przedmówczyni zainspirowana ,,Końcem świata...,,Murakamiego sięgnęłam po ,,Zwierzęta fantastyczne,,.Cieszę się, że przeczytałam bo okazało się ,że znalazłam tu charakterystykę takich zwierząt jakich szukałam.
Dodatkowo wzbogaciła wiedzę o wiele nieznanych mi dotąd istot ;)

LaRapet | 2010-09-11

mój pierwszy Borges = sentyment