Wieża

1986-01-01
1966-01-01
83-211-0627-7
Jadwiga Olędzka
moralność wiara wybory literatura angielska

Przejmująca analiza obsesji. Autor stawia pytania na ile prawa boskie mogą dominować nad prawami przyrody (fizyki, technologii budownictwa). Spektakularna porażka i obłęd głównego bohatera niech będą odpowiedzią na to pytanie i asumptem do zastanowienia dla współczesnych prawa boskie preferujących. W bonusie bardzo ciekawe informacje o technologii budowy średniowiecznych katedr. Warte przeczytania.

Przeczytane w oryginale

Przeczytane w oryginale

Nie.
Zostawiłam w Turcji dla studentów uczących się języka polskiego.

Nie.
Zostawiłam w Turcji dla studentów uczących się języka polskiego.

Niezmienne prawa fizyki vs. fanatyczna wiara = katastrofa budowlana.

Niezmienne prawa fizyki vs. fanatyczna wiara = katastrofa budowlana.

Cienka czerwona między wiarą a fanatyzmem
Wieża od zawsze była symbolem szczególnym, która niejednokrotnie pojawiała się na kanwie sztuki i literatury. Z tego symbolu skorzystał także Golding. Wieża opowiada historię kapłana, który postanawia wybudować wieże. Niestety jego wizja nie uwzględnia praw fizyki, przez co bliska jest zawaleniu. Jednak owładnięty obsesją kapłan, nie widzi wszelkich przeciwności, a jego obłęd niszczy życie ludzkie. To głęboki tekst, który stawia pytanie o to, gdzie jest ta granica między tworzeniem dla chwały najwyższego, a zwykłym obłędem, którego by nie chciał. Na ile ważne są wielkie pomniki, a ile zwykły człowiek. Refleksja głęboka, warta przeczytania.

Cienka czerwona między wiarą a fanatyzmem

Dobra książka

Dobra książka

bardzo klimatyczna

bardzo klimatyczna

najlepsza książka jaką przeczytałam

najlepsza książka jaką przeczytałam

To jest chyba pierwsza książka co do której mam kilka różnych interpretacji. Opisuje... no właśnie... kapłana? Władcę? Zwyczajnego człowieka z chorymi ambicjami? Pokazuje, że sami swoimi dążeniami, planami możemy niszczyć nie tylko siebie, ale także całe otoczenie wokół nas. Moja wewnętrzna niechęć do religii wszelakiej była w siódmym niebie podczas czytania tej książki, ponieważ wg mnie głównym złem opisanym w "Wieży" jest fanatyczna wiara. Temat na czasie obserwując to, co się dzieje choćby na bliskim wschodzie. Coś, co oślepia ludzi, nie pozwalając dostrzec, że wszystko niszczą wokół siebie, ranią ludzi, a na końcu doprowadza do szaleństwa i śmierci. Gdy głosy sprzeciwu są odbierane jako "próba od Boga" to znaczy, że takiego człowieka należy odizolować bo stanie się coś złego. Szkoda tylko majstra... chyba głównej ofiary "wiary".

Jedna z najbardziej niepokojących lektur, jakie mi dane było przeżyć. Czytałem i odchodziłem, nie mogąc czytać. Wracałem, nie mogąc żyć bez czytania tej książki... Traumatyczne, pełne dreszczy doznanie.

• Nobliści

William Golding Wieża Zobacz więcej