Wieża

Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
The Spire
83-211-0627-7

Tytułowa wieża ma zostać wybudowana ku czci Boga. Fanatyczna, obsesyjna miłość do Boga, każe bohaterowi podejmować szalone decyzje. Wieża ma być jak najwyższa... To jeszcze miłość czy już szaleństwo? Konsekwencje tej "miłości" poniosą inni...Powieść - parabola.

Pafnucy | 2010-08-15

Jedna z najbardziej niepokojących lektur, jakie mi dane było przeżyć. Czytałem i odchodziłem, nie mogąc czytać. Wracałem, nie mogąc żyć bez czytania tej książki... Traumatyczne, pełne dreszczy doznanie.

Hubert Lewiński | 2012-01-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 10 stycznia 2012

To jest chyba pierwsza książka co do której mam kilka różnych interpretacji. Opisuje... no właśnie... kapłana? Władcę? Zwyczajnego człowieka z chorymi ambicjami? Pokazuje, że sami swoimi dążeniami, planami możemy niszczyć nie tylko siebie, ale także całe otoczenie wokół nas. Moja wewnętrzna niechęć do religii wszelakiej była w siódmym niebie podczas czytania tej książki, ponieważ wg mnie głównym złem opisanym w "Wieży" jest fanatyczna wiara. Temat na czasie obserwując to, co się dzieje choćby na bliskim wschodzie. Coś, co oślepia ludzi, nie pozwalając dostrzec, że wszystko niszczą wokół siebie, ranią ludzi, a na końcu doprowadza do szaleństwa i śmierci. Gdy głosy sprzeciwu są odbierane jako "próba od Boga" to znaczy, że takiego człowieka należy odizolować bo stanie się coś złego. Szkoda tylko majstra... chyba głównej ofiary "wiary".

Marquee | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Cienka czerwona między wiarą a fanatyzmem
Wieża od zawsze była symbolem szczególnym, która niejednokrotnie pojawiała się na kanwie sztuki i literatury. Z tego symbolu skorzystał także Golding. Wieża opowiada historię kapłana, który postanawia wybudować wieże. Niestety jego wizja nie uwzględnia praw fizyki, przez co bliska jest zawaleniu. Jednak owładnięty obsesją kapłan, nie widzi wszelkich przeciwności, a jego obłęd niszczy życie ludzkie. To głęboki tekst, który stawia pytanie o to, gdzie jest ta granica między tworzeniem dla chwały najwyższego, a zwykłym obłędem, którego by nie chciał. Na ile ważne są wielkie pomniki, a ile zwykły człowiek. Refleksja głęboka, warta przeczytania.

Piekar | 2015-09-15

Niezmienne prawa fizyki vs. fanatyczna wiara = katastrofa budowlana.

saxaboom | 2012-11-11

najlepsza książka jaką przeczytałam