978-83-7648-385-6
samotność, psychologia, poradnik
poradniki
Kamulka84

Wojciech Kruczyński w swojej książce przybliża czytelnikowi zjawisko dobrej i złej samotności. Problem złej samotności dotyczy wielu z nas. Może objawiać się jako nieufność, nadmierna obowiązkowość lub lęk przed bliskością czy zranieniem. Jej przyczyny zwykle tkwią w naszej przeszłości, w zaburzonych relacjach z opiekunami. W wieku dojrzewania i dorosłości często objawia się ona brakiem intymnych związków z innymi osobami. Autor charakteryzuje różne typy samotników, na przestrzeni ich kolejnych lat życia, wskazując niebezpieczeństwa ugrzęźnięcia w złej samotności oraz drogę do osiągnięcia prawdziwej bliskości i dobrej, dojrzałej samotności.

joly_fh | 2014-11-19
Przeczytana: 11 listopada 2014

"Wirus samotności" bardziej koncentruje się na przyczynach i objawach samotności, a nie "leczeniu" jej. Autor bardzo długo opisuje problem, wprawiając czytelnika w coraz większe przygnębienie, bo trudno jest zobaczyć w tym światełko nadziei. Wojciech Kruczyński chyba sam nie wierzy w to, że z samotnością można wygrać; w pewnym momencie pisze nawet, że niektórzy z nas są skazani na samotność, a całe nasze życie jest zaprogramowane. Autor w opisywaniu samotności nie uwzględnia zupełnie cech osobniczych, jakbyśmy wszyscy byli tacy sami. Nie podoba mi się również pomysł obwiniania za całe zło matek - kobiety czytając tę książkę dostają potężną dawkę poczucia winy.

Choć Wojciech Kruczyński jest psychologiem, a wiele z jego obserwacji jest słusznych, to jako całość "Wirus samotności" zrobił na mnie wrażenie amatorskiej teorii inspirowanej w dużej mierze psychoanalizą. Pokażcie mi jednego człowieka, który nie ma choć jednego z opisywanych symptomów: oglądanie telewizji, czytanie książek,...

Waszka | 2013-03-11
Przeczytana: 2012 rok

Jeżeli uznamy, że umiejętność nawiązywania dobrych relacji z innymi ludźmi w dużym stopniu decyduje o naszym szczęściu, to ta książka stara się znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego tak wielu z nas żyje w poczuciu niespełnienia i osamotnienia. No i znowu okazuje się, że prototypem naszych związków, są związki z rodzicami, którzy nierzadko mimo najlepszych chęci zarażają nas wirusem samotności. Nie potrafimy nawiązać zdrowej, dojrzałej relacji ze swoim partnerem/partnerką, bo nie nauczono nas tego w dzieciństwie.

To kolejna książka o tym, że potrzeba kochania i doświadczania bliskości są tak mocno wdrukowane w naturę człowieka, że potrafimy zrobić wszystko, aby zrekompensować sobie te braki.

KamiKamka | 2015-04-08

przydatna, ale szkoda że tak mało rad i ćwiczeń pozwalających wyjść z tego... teoria to nie wszystko

Patrycja | 2014-06-10

Każdy powinien sięgnąć po tę książkę - bez względu na rodzaj i stopień nasilenia swojej samotności. Uświadamia ona kilka faktów, wskazuje drogi rozwiązania, zawiera pomocne testy i ćwiczenia. Polecam!

Ula | 2014-07-06
Przeczytana: 2013 rok

Obowiązkowa lektura każdego introwertyka. Do tego świetnie się czyta. Uwaga! Jeśli planujesz mieć dzieci - nie czytaj w żadnym wypadku, bo się nie odważysz.

Morgana1976 | 2012-11-06

2006