Psychopatia

Wydawnictwo: Żak
83-88149-34-2
psychologia, psychiatria, psychopatia,
zgrzewa

Profesor Kazimierz Pospiszyl nie po raz pierwszy podejmuje temat uwarunkowań psychicznych, genetycznych i społecznych, które powodują że człowiek schodzi na drogę przestępstwa. Tym razem próbuje odpowiedzieć na pytanie co to jest psychopatia, jakie są jej uwarunkowania psychiczne, a najważniejsze w jaki sposób i jakimi metodami oddziaływać na zdegenerowanego człowieka, by przygotować go do życia w społeczeństwie.

Aksamitt | 2015-02-06

Jako baza wyjściowa do problematyki może być. Jednak po zapoznaniu się z bogatą bibliografią czytelnik mogł liczyć na lepiej opracowany temat, szczególnie zaś jeśli idzie o badania, które na moją ocenę są takie sobie, tj. dość skąpo przedstawione, mało tu odwołań do strony badawczej problemu.

Dla mnie ta książka miała stać się uzupełnieniem po przeczytaniu "Psychopaci są wśród nas" jednak sposób przedstawiania, a raczej odbiegania autora od prezentowanego w poszczególnych rozdziałach tematu są zupełnie zbędne. Liczyłam na bardziej fachową i wnikliwą analizę, a nie przechodzenie od meritum do odautorskiego 'filozofowania'.
Książka obfituje w sporą ilość takich własnych rozważań nie koniecznie łączących się z myśl przewodnią zawartą w rozdziale.

Lilith021 | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Wiązałam z tą książką duże nadzieje. Spis treści brzmiał zachęcająco, wskazywał na tematy, których poszukiwałam. Szeroka bibliografia - na pewno poziom merytoryczny jest wysoki. Faktycznie, dowiedziałam się kilku przydatnych rzeczy, przeczytałam o badaniach nad psychopatią, które wyglądają ciekawie. Jednakże z tej książki można połowę wyciąć. Filozoficzne wywody autora, ledwie nawiązujące do tematu przewodniego, są prawie w przewadze. Natomiast badania, o których Pospiszył pisze, są często przedstawione dość pobieżnie. Najbardziej zastanowił mnie aneks -zawarto w nim pełne arkusze, razem z kluczami, kilku znanych testów psychologicznych, które - wg informacji na stronie Pracowni Testów Psychologicznych- są dostępne jedynie dla osób po studiach w tym kierunku. Ale etyczna ocena upowszechnienia m.in. EPQ nie ma tu miejsca.

angeszka | 2011-05-05

Świetne studium psychopatii. Rzecz godna uwagi.

CrAxMaN | 2016-12-02
ifeveryonecared | 2016-10-26