Psychologia kłamstwa

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
839202074X
biznes, finanse

Kłamstwo to temat atrakcyjny i modny. Jeśli nasze komunikowanie się z innymi ma charakter gry, jak twierdzi wielu, miejsce kłamstwa w komunikowaniu jest trwałe i konieczne. Choć, oczywiście, kłamstwem skłonniśmy gardzić, czytamy o nim chętnie. Chętnie też przeczytałem książkę Tomasza Witkowskiego o psychologii kłamstwa. Jest nie tylko ciekawie i barwnie napisana, pełna rzetelnej wiedzy i świetnych

Tricksofmind | 2015-05-19

Niestety dla mnie książka była dość nuda, dużo lepiej bawiłem się przy książce Ekmana 'wykrywanie kłamstwa w...' a temat bardzo podobny. Jednakże przyznam, że trochę z tej książki wyniosłem wiedzy, więc nie był to zmarnowany czas :)

Z mojej strony mogę zaprosić na bloga, którego poświęciłem między innymi tematom manipulacji, kłamstwa, mowy ciała. Myślę, że spodoba się każdemu kto interesuje się takimi zagadnieniami :)

Wieruch | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Spodziewałem się po tej książce naukowych wywodów przeplatanych niezrozumiałym językiem. Jednak, spotkało mnie miłe rozczarowanie. Pan Witkowski prowadzi czytelnika przez zawiłości psychologii kłamstwa tłumacząc każdy trudniejszy aspekt w prosty sposób. A do tego robi to z humorem. Tekst naukowy poprzeplatany jest licznymi anegdotami, co uprzyjemnia czytanie. Książkę czyta się jednym tchem.

Pan Tomasz nie narzuca swoich teorii psychologicznych i nie chce na siłę wbijać do głowy swojego zdania. Dzieli się swoją wiedzą, wszystkimi swoimi odkryciami i pokazuje je opisowo po kolei. Wybór teorii pozostawia własnej decyzji czytelnia. Dzięki temu manewrowi czujemy się uszanowani przez autora. Przyswajamy wiedzę czując, że autor ma nas za inteligentnych ludzi.

Autor okazał się naprawdę dobry w pisaniu pozycji naukowych. Jestem pewien, że niebawem sięgnę po następną jego książkę.

Kamil Suchcinski | 2014-02-16
Przeczytana: 10 lutego 2014

Z literaturą naukową mam tyle wspólnego co z Mercedesami, czyli praktycznie nic. Z dwa razy jechałem, widzę na drogach i nie wiem czy do mnie pasuje. No dobra, na studiach kilka pozycji przeczytałem, bo musiałem, ale z dobrej woli to nie pamiętam, abym kiedykolwiek wziął do ręki. Tym razem było trochę inaczej. Serial 'Lie to me' oraz postać Paula Ekmana ciekawi mnie już od jakiegoś czasu, a przede wszystkim teoria kłamstwa oraz jego pochodne. I tak, gdy przypadkiem dojrzałem "psychologie kłamstwa" tak postanowiłem się z nią zapoznać. Nie ma co ukrywać, że Witkowski pisze językiem zrozumiałem dla zwykłych głów, a nie tylko dla docentów i profesorów. Treść jest zrozumiała i wszystko jest klarowanie przedstawione. Oczywiście zdarzały się fragmenty, które musiałem czytać kilka razy, aby zrozumieć jednakże były to tylko małe epizody. A co do treści to wreszcie dowiedziałem się dokładnie jak działa wykrywacz kłamstw, że jak mijam się z prawdą to też kłamie i że jeśli chcę dostrzegać...

| 2015-01-28
Przeczytana: styczeń 2015

Bardzo dobrze napisana książka, aczkolwiek opornie mi szło przeczytanie jej, gdyż nie jestem fanką książek psychologicznych i innych tego typu. Mimo to można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat kłamstwa i manipulacji ludźmi i otoczeniem. Książka pozwala inaczej spojrzeć na pewne sprawy, zrozumieć wiele kwestii i przede wszystkim pokazuje, jak można uchronić siebie przed kłamstwem. Serdecznie polecam innym czytelnikom, z pewnością jest to pozycja, po którą warto sięgnąć.

Wojciech | 2016-08-04

Książka mniej skondensowana niż "Psychomanipulacje", ale równie kompleksowa. Cóż więcej potrzebujecie wiedzieć? Witkowski to bardzo mądry człowiek. Do tego piękne lapidarium na końcu. Polecam. :)

Rouzi | 2011-04-03

Jak na Witkowskiego przystało dobre opracowanie zagadnienia kłamstwa:)

Ula | 2015-01-24

To nie jest książka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak okłamywac innych. Niech nie liczą na tę książkę. Z niej przede wszystkim można dowiedzieć się się jak obronić się przed kłamstwem.

Sylwia Binkowicz | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014

Świetna pozycja książkowa, która zainteresuje każdego. Napisana językiem przystępnym, podająca wiele ciekawych przykładów z literatury/historii pozwalających w świetny sposób zrozumieć nie tylko dlaczego jesteśmy wielokrotnie oszukiwani, ale i dlaczego sami mamy odwagę kłamać.

Drwal | 2014-12-22
Na półkach: Pieniądze, Przeczytane

Książka przeczytana, wnioski wyciągnięte. Pytanie brzmi, czy zrobiłeś Czytelniku coś poza odłożeniem książki na półkę? :)

Pawlisko | 2016-12-05